Nečekejte, až zima skončí, cyklistiku můžete provozovat celoročně. Díky novým technologiím a moderním materiálům je možné si vychutnat jízdu na kole komfortně i v zimním počasí.
Většina českých cyklistů je zvyklá ukládat své kolo na konci léta k zimnímu spánku. Letní venkovní sportování se během zimy přesouvá do fitness center a dalších vnitřních sportovišť, což však v současné době není možné. Řada lidí přišla na chuť venkovnímu běhání a během letošní zimy jich je ve městech vidět určitě více než v minulých letech. Díky dobrému oblečení a zvýšené opatrnosti si tuto zálibu oblíbila spousta rekreačních sportovců. Pro jízdy na kole platí obdobná pravidla, a navíc vám poslouží jako dopravní prostředek pro cesty do práce, na nákup a další pravidelné trasy.
Zázračné materiály, které vás udrží v suchu a teple
Moderní technologie pronikají do nejrůznějších oblastí našich životů, a to včetně oblečení. Existuje řada materiálů, které nám usnadňují pohyb a zvyšují komfort ať už při sportu obecně, tak i právě během nástrah počasí v zimních dnech.
Jedním z nich je například Gore-Tex, vysoce odolná textilie s dvousložkovou membránou zajišťuje 100% nepromokavost. Tato membrána je tvořena více než miliardou mikropórů, které jsou přibližně 20 000krát menší než kapka vody, ale stále asi 700krát větší než molekula vodní páry. Díky tomu vás tak na vašich cyklovyjížďkách plně chrání před sněhem i deštěm a zároveň umožňuje odvětrávání.
Na podobném principu membrán funguje také tzv. Windstopper. Oblečení s tímto materiálem vás plně ochrání před větrem a je schopen odolat i extrémním podmínkám. Přitom je ale také plně prodyšný, díky čemuž odvádí tělesnou vlhkost a zajišťuje maximální pohodlí. Ve sportovní bundě s Windstopper technologií vám na kole bude příjemně teplo ve větru i chladu.
Další z řady speciálních materiálů usnadňujících venkovní pohyb v zimě je Coolmax. Tato vlákna umožňují absorbování vlhkosti, takže vaše oblečení nezůstává vlhké na dotyk. Díky maximální prodyšnosti odvádí vlhkost od pokožky, což při zimních vyjížďkách nepochybně oceníte. Ujistěte se, že Coolmax je obsažen především v prvních vrstvách vašeho oblečení, jako je spodní prádlo či tričko, které máte přímo na těle.
Bezpečnost a zdraví na prvním místě
Oproti letním měsícům je třeba v zimě ještě více dbát na svou bezpečnost. Vyhněte se nezpevněným lesním cestám, kde by mohlo kolo podklouznout, a raději využívejte udržované městské cesty a cyklostezky. Samozřejmostí by mělo být dostatečné osvětlení, ať už ve formě světel, blikaček či reflexních pásků. Ty jsou často všité už přímo ve vybraných kusech sportovního oblečení, případně je možné si je dokoupit a umístit třeba i na batoh nebo vrchní vrstvu oblečení.
Co by naopak mělo být stejné jako v létě, je pitný režim. V zimním počasí často nemáme tolik žízeň, ale při pohybových aktivitách je dostatečné doplňování tekutin nezbytné. Tělo sice neztrácí tolik vody jako v letním parnu, ale rozhodně se pod vrstvami teplého oblečení potí také. Myslete i na teplotu nápoje. Horký čaj může při venkovním pohybu představovat obrovský teplotní šok, příliš chladné pití pak zbytečně ochlazuje. Ideální je nalít si do klasické láhve na kolo o něco teplejší vodu a počítat s jejím postupným ochlazením venku. Nebo si na láhev pořídit termoobal, který udrží nápoj ve stejné teplotě po celou dobu vaší jízdy.
V neposlední řadě berte ohledy na svou fyzickou kondici a podle toho volte vhodné trasy. Začněte postupně, vyzkoušejte, co s vámi v zimě udělá pár kilometrů kolem bydliště, postupně si můžete přidávat. Pokud jste milovníci delších víkendových vyjížděk, v zimě si je plánujte maximálně na 2 až 3 hodiny. Delším výletům brání také již vzpomínaná aktuální situace. Bohužel nyní není možné udělat si pauzu na oběd a zahřát se uvnitř restaurace, proto s delšími výpravami raději ještě chvíli posečkejte.
Publikováno: 18. 3. 2021