Když při rekonstrukci dojdou finance

Děsí vás rekonstrukce domu? Nebojte se, nejste v tom sami! FACHMANI, kutil Pepa Libický a komik Karel Hynek, jsou totiž vaše jistota! Ať už se rozhodnete budovat svépomocí nebo s partou řemeslníků, fachmani vám od A do Z poradí, jak na to. Bez nervového kolapsu, bez zbytečných finančních ztrát, v adekvátním čase! A že těch nástrah a problémů může být! Se špetkou humoru to však nemusí být drama.

achmani – 23. díl, kdy dojdou peníze na rekonstrukci (Zdroj: Prima DOMA)

Komín už je oplechovaný, na řadu tak přijde komínová vložka, respektive dvě – jedna na tuhá paliva (nerezová) a druhá na plynový kondenzační kotel (plastová). Pokud byste chtěli plynový kondenzační kotel i vy, ale nemáte komín, podle stavitele Josefa Beneše to nevadí – trubku můžete klidně vyvést podél stěny a pak ji jen zakrýt kastlíkem z nehořlavého materiálu. Na nerezové trubky, v případě, že zvolíte pevné raději než ohebné, bude možná třeba vyfrézovat komín, aby v něm dobře seděly.

Nezapomeňte, že průměr komínové vložky musíte vybrat podle kamen, a ta je tedy třeba zvolit úplně jako první. Pomůže vám v tom projekt, kde je vypočítaný výkon kamen vzhledem k novému zateplení a změnám na domě. Dále si musíte ujasnit, zda budete topit pravidelně, a především čím. Aby vám kamna vytopila dům tak akorát, je dobré volit kamna s regulací výkonu. A při výběru nezapomeňte vybrat také žáruvzdorný podklad pod kamna.

Fachmani_23. dil (2)
Pepa se zaobírá problematikou vytápění a chlazení domu (Zdroj: Prima DOMA)

Kromě topení je v domě třeba na léto vyřešit i chlazení. Dnes je výběr opravdu široký – od klasických větráků a klimatizačních jednotek po nejmodernější stropní plošné chlazení. To funguje na podobném principu jako podlahové topení, jen rozvádí vodu studenou. Rozvody se ovšem dá i topit.

Investor Karel bude muset vyřešit i dočerpání úvěru na rekonstrukci.

Fachmani_23. dil (3)
Karel bude muset vyřešit dočerpání úvěru (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 15. 3. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima