Ekologické mytí nádobí

Existuje celá řada triků, jak šetřit energii a vodu během domácích prací a poměrně hodně jich české domácnosti již aplikují. Jak je to ale s mytím nádobí? Je úspornější myčka nebo mytí v ruce? Samozřejmě záleží na celé řadě okolností, jako je například typ myčky, naplněnost nebo způsob umývání v ruce, faktem ale je, že moderní kapsle do myček jsou velmi funkční i při krátkých cyklech a nižších teplotách, což z nich činí užitečné pomocníky, kteří šetří naši peněženku i planetu.

Dokonale umyté nádobí (Zdroj: Depositphotos)

I přesto, že během mytí v myčce spotřebováváme kromě vody také energii potřebnou pro ohřev vody a energii na mytí, čísla z nezávislých studií svědčí ve prospěch myčkám. Bylo dokázáno, že především ruční mytí pod tekoucí vodou je velmi neúsporné – během jednoho takového mytí spotřebujeme totiž až 40 l vody, kdežto myčka je schopna si vystačit s pouhými 12 l na jeden mycí cyklus. Záleží samozřejmě na typu myčky, zvoleném cyklu a na tom, zda necháváme myčku běžet poloprázdnou či plnou. Pokud jste zastánci ručního mytí, snižte proud vody nebo si ještě lépe napusťte dřez horkou vodou a umývejte v nádobí v něm.

Vidlička pod vodou
Mytí nádobí v ruce je velmi neúsporné (Zdroj: Unsplash)

Pokud používáte k mytí nádobí myčku, myslete na to, aby byla co nejvíce naplněna, myjte na kratší cykly a vybírejte prostředky, které jsou efektivní i při nižších teplotách. Ty jsou nejen ekologické, ale i ekonomické. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou – uděláte dobrý skutek pro planetu a přírodní zdroje a odlehčíte vaší peněžence. S kvalitními moderními kapslemi bude vaše nádobí čisté a lesklé za každé situace.

Plná myčka
Dbejte na to, aby byla myčka vždy naplněna (Zdroj: Depositphotos)

Inovativní prostředky umí rozložit nejen odolné zbytky jídla, ale pomáhají odstranit zašedlost a obnovují původní krásný lesk nádobí. Některé obsahují speciální enzymy a další vysoce účinné složky, které zvyšují účinnost mytí, protože fungují i při nižší teplotě. Studie společnosti P&G ukázaly, že celých 70 % uhlíkové stopy kapslí do myček tvoří energie spotřebovávaná na ohřev vody!

Kapsle do myčky
Moderní prostředky do myčky šetří energii (Zdroj: Depositphotos)

Inovované kapsle také pomáhají šetřit vodu. Jsou natolik účinné, že nemusíte nádobí předmývat. Ušetříte tak nejen vodu, ale i svůj drahocenný čas. Průzkumy dokázaly, že pomocí myčky ušetříte vodu a energii i v případě, že myčku použijete jen 3x týdně s pouhými osmi talíři.

Například nové kapsle Jar Platinum Plus All in 1 QuickWash jsou rozděleny do tří komor, jejichž obal se rychle rozpouští i při nižších teplotách, takže je můžete používat na efektivní mytí v krátkých cyklech. Jedná se tak o vůbec nejekologičtější způsob mytí nádobí. Bonusem je i velké balení 100 ks, díky kterému ve výsledku vaše domácnost vyprodukuje mnohem méně odpadů. Až budete vyhazovat obal, nezapomeňte ho správně vytřídit do kontejneru s plasty.

Kapsle Jar
Kapsle Jar Platinum Plus All in 1 QuickWash (Zdroj: Procter & Gamble)
Myčka nádobí
Myčka je úsporné řešení mytí nádobí (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 22. 3. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima