Italské arancini svým tvarem připomínají miniaturní pomeranče, ostatně po pomerančích mají i své jméno, arancini jsou totiž italsky pomeranče. Skvostně se v nich propojuje chuť rýže, mozzarelly, sušených rajčat a dalších delikates, vše obalené a osmažené. Toto sicilské národní jídlo se tradičně připravuje v jižní Itálii na svátek Lucie. Šéfkuchař a světoběžník Dalibor Rakoczy pro vás připravil recept, který vám přinášíme.
Šafránové arancini s citronovou majonézou
Nejprve si připravíme vše potřebné
Na arancini
- 240 g rýže Arborio
- 90 g parmezánu
- 2 malé šalotky
- 2 stroužky česneku
- hrst sušených rajčat
- 1,5 dl bílého vína
- 50 g mozzarelly určené na strouhání
- 4,5 dl vývaru (masový nebo zeleninový)
- 1 g šafrán
- špetka soli
- černý mletý pepř
- snítka čerstvé bazalky
Na trojobal
- hladká mouka
- 2 vajíčka
- strouhanka
Na citronovou majonézu
- 2 žloutky
- 220 ml rostlinného oleje
- šťáva z poloviny citronu
- 1 lžička dijonské hořčice
- 1/2 lžíce vinného octa
- kůra ze dvou citronů
- sůl
- mletý černý pepř
Postup:
Na másle zpěníme najemno nasekanou šalotku a česnek. Přidáme rýži, kterou smažíme 2-3 minuty. Takto orestovanou rýži zalijeme bílým vínem, které necháme zredukovat. V tomto bodě základ na arancini opepříme. Přidáme šafrán, který jsme namočili do 1 dl teplé vody a podlijeme troškou vývaru. Důležité je neustále míchat, protože pokud má málo tekutiny, zvykne se připalovat. Vždy, když se nám zdá, že je rizoto velmi husté, přidáme po malých množstvích vývar. Zde platí staré známé pravidlo, že přidat můžeme vždy, ale odebrat už málokdy.
V polovině přidávání vývaru přidáme na malé kostičky nasekaná sušená rajčata. Vývar přestaneme přidávat ve chvíli, kdy je rýže al dente, přesně jako při těstovinách čili ani velmi měkká, ani velmi tvrdá. Jakmile se vám rýže zamlouvá a má konzistenci řídké ovesné kaše, přidejte parmezán, který to celé krásně zahustí a dodá ještě krémovější konzistenci a chuť. Na závěr ještě do rýže přidáme hrst nasekané čerstvé bazalky. Takto připravenou rýži necháme zcela vychladnout.
Mozzarellu nakrájíme na malé kostičky. Z rýže vytvarujeme kuličky o průměru asi 3 cm, do jejichž středu zapracujeme během tvarování kostičku mozzarelly. Kuličky obalíme v klasickém trojobalu, mouka, vajíčko a strouhanka. Horkovzdušnou fritézu nastavíme na 200 °C na 12 minut. Tak budou arancini uvnitř krásně hebké a na povrchu super křupavé.
Majonézu připravíme tak, že metličkou smícháme dva žloutky a hořčici. Do této směsi velmi opatrně a pomalu přiléváme olej. Na začátek opravdu jen po kapkách. Po ½ oleje přidáme vinný ocet. Když se olej celý pěkně spojí, přidáme citrónovou šťávu a kůru, osolíme a opepříme.
Náš tip
Nová horkovzdušná fritéza Gorenje AF1409DB je vybavená vysokorychlostním konvekčním systémem. Tento systém zajišťuje dokonalý rozvod tepla – vzduch cirkuluje shora dolů a zpět přes vnitřní stěny nádoby. Smažené nebo pražené pokrmy proto připravíte se stejně lahodnou chutí, ale zdravě pomocí horkého vzduchu s minimem tuku nebo zcela bez tuku a bez nepříjemných výparů.
Každý pokrm má jiné nároky na přípravu, proto nabízí fritéza devět přednastavených programů s nastavitelnou teplotou v rozsahu od 80 do 200 °C. Hravě tak usmažíte třeba řízky nebo hranolky pro celou rodinu, ale i sladké pokrmy a zákusky. Vše potřebné nastavíte snadno na přehledném LCD displeji s dotykovým ovládáním a decentním podsvícením. Praktická je i funkce časovače, který je možné nastavit až na 60 minut.
Publikováno: 5. 4. 2021