Čokoláda a mýty, které o ní kolují

Čokoláda je oblíbenou pochoutkou lidí na celém světě. Víte, že se o ní povídá řada nesmyslů, jejichž výčet nemá podle odborníků konce? Přinášíme vám ty nejčastější mýty, které o oblíbené pochoutce kolují.

Čokoládu můžeme konzumovat v různých podobách (Zdroj: Depositphotos)

První mýtus: Pravá horká čokoláda je hustá

Pravá horká čokoláda je naopak vždy řídká skoro jako voda. Má pouze příchuť luxusní čokolády, která se v ní rozpustí. S hustými nápoji se spoustou ztužovadel se nedá srovnávat. Stačí rozpustit ve 110 až 120 ml mléka půl 100g tabulky vysokoprocentní kvalitní mléčné čokolády. Je jedno, zda se použije mléčná nebo bílá. Výsledkem je vždy luxusní chuť pravé horké čokolády.

Druhý mýtus: Čím více procent kakaa, tím lepší je čokoláda

Mnoho zákazníků po nás v obchodě požaduje čokolády, které mají 90 % kakaa. Dokonce chtějí 99% čokolády. Jenže taková čokoláda má velmi suchou, až drolící se konzistenci. Skoro by se dalo říct, že je to až nepoživatelná hmota, která je navíc extrémně hořká. Zasvěcené osoby vědí, že tato hořká čokoláda se primárně používá na výrobu čokoládových delikates.

Extra  tmavá
Vysokoprocentní hořká čokoláda se používá na výrobu čokoládových delikates (Zdroj: RUDOLF BRAUN 1899)

Chuť čokolády hodně záleží na prvotním zpracování. Vše záleží na technice a separaci kakaového másla a kakaového prášku. Také záleží, jak a kde se kakaový bob pěstuje, například zda je to vlhká oblast. Kakaovník se musí pěstovat ve stínu jiné palmy, nemůže růst na přímém slunci, protože by se spálil. Proto v Africe kakaovníky kácejí a sázejí místo nich například kaučukovníky nebo jiné rychle rostoucí palmy. Důvod je ryze ekonomický: vše je rychlejší a je s tím méně práce.

Třetí mýtus: Přítomnost palmového oleje v čokoládě je škodlivá

Zde striktně záleží na množství. Palmový olej j škodlivý spíše pro přírodu z ekologického hlediska. Kvůli velké spotřebě palmového oleje v posledních letech dochází ke kácení deštných pralesů ve velkém množství, což není dobré. Palmový olej má blahodárné účinky na zdraví a z dermatologického hlediska je využíván kosmetickými firmami po celém světě. Použití palmového oleje v případě výroby čokolády souvisí s tím, zda výrobce dohání chuť, tvar a konzistenci jinými stabilizátory. Palmový tuk má bohužel špatnou pověst, ale pro zdraví člověka není škodlivý.

Čokolády různé příchutě
Chuť čokolády záleží na prvotním zpracování (Zdroj: RUDOLF BRAUN 1899)

Čtvrtý mýtus: Bílá čokoláda není čokoláda

Mnoho lidí má zafixováno, že barva čokolády má být jen hnědá. To však není pravda. Čokoláda může být světle i tmavě hnědá, samozřejmě také bílá. Pravá bílá čokoláda totiž obsahuje kakaové máslo, které má po separaci kakaového prášku barvu slonové kosti. Záleží, jak se výrobce rozhodne s kakaovým bobem naložit. Pokud má k dispozici speciální lis, tak může vyrobit kakaové máslo pro výrobu kvalitní bílé čokolády.

Bílá čokoláda je zdravá, protože obsahuje omega 3 mastné kyseliny. Kakaové máslo se pro své kvality hojně používá také v kosmetice. Pravá čokoláda se pozná podle procent kakaového másla. Složení bílé čokolády je následující: kakaové máslo, mléko a vanilka... pokud tedy nechce výrobce použít levnější sójové složky.

V bílé čokoládě je přes 27 % kakaového másla. Z toho paradoxně vyplývá, že je bílá čokoláda dražší než mléčná čokoláda. Musí se použít víc kakaového másla a speciálním lisem vyprodukovat kvalitní kakaové máslo pro výrobu bílé čokolády. Tím se zvýší náklady, a proto je bílá čokoláda opravdu o dost dražší. Pokud někdo prodává mléčnou čokoládu za stejnou cenu bílé čokolády, tak musí používat náhražky, aby byla výroba levnější.

Bílá čokoláda s kokosem
Bílá čokoláda je dražší než mléčná čokoláda (Zdroj: RUDOLF BRAUN 1899)

Pátý mýtus: Pokud čokoláda neobsahuje třtinový cukr, je méně kvalitní než čokoláda s kvalitním třtinovým cukrem

V podstatě se dá říct, že je vlastně jedno, zda se konzumuje bílý nebo třtinový cukr. Konzumace třtinového cukru je momentálně moderní, ale pořád je to cukr.

Šestý mýtus: Našedlá čokoláda je prošlá či zkažená

Šedivost čokolády nemusí být vždy na závadu chuti, mnohdy se jedná pouze o estetický problém vzniklý špatným skladováním nebo špatnou manipulací při přepravě. Existuje takzvaná suchá kuchyň neboli sklad, kde je teplota temperovaná kolem 15 °C. Pokud by to bylo chladnější prostředí, tak kakaové máslo obsažené v čokoládě má tendenci vylézat na povrch. Na kvalitě a chuti čokolády se nic nezmění, ale po estetické stránce už bude tabulka čokolády zašedlá.

Publikováno: 25. 3. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima