Postav si sen!: Přestavba velké místnosti na kuchyň, ložnici a dětský koutek

Andrea s přítelem Štefanem a jejich miminko Mia žijí společně v jediné provizorně vyřešené místnosti, kde se vaří, tráví společný čas i spí. Nikdo z nich tak nemá chvilku klidu ani soukromí. Andrea by si přála, aby z malého přístavku, který s místností sousedí, vznikla ložnice, kde by malinká Mia měla svoje pohodlí. Původně to chtěla Andrea s přítelem zvládnout sama, ale nečekaně otěhotněla a její chybějící plat rodina velmi znatelně pocítila. Na rekonstrukci tedy prozatím nebylo ani pomyšlení. A právě pro takové příběhy je tu pořad Postav si sen!

Postav si sen!: Přestavba velké místnosti na kuchyň, ložnici a dětský koutek (Zdroj: Prima DOMA)

Přestavba velké obytné místnosti

Premiéru dalšího dílu novinkové série „Postav si sen!“ uvidíte v pondělí 29. března ve 21.35 na Primě.

Andrea pochází ze Slovenska. Kvůli práci přišla do Česka. Začátky nebyly lehké. Bydlela na ubytovně a každou věc si poctivě vydřela. Pak se seznámila se současným přítelem Štefanem. Po letech strávených v pronájmech si za uspořené peníze ze stavebního spoření a na úvěr koupili starý dům. Vlastními silami se pustili do rekonstrukce. Předělali koupelnu, chodbu, ale pak Andrea nečekaně otěhotněla. To jim udělalo obrovskou radost, ale zároveň čáru přes rozpočet, protože najednou se museli s jedním platem na nějakou dobu rozloučit. Dítě bylo překvapením i proto, že se tři roky marně snažili. Andrea pracovala v administrativě, přítel je řidič z povolání. Andrea ráda peče a vaří. Štefana baví práce na domě a na zahradě. Plánují také svatbu.

Před 1
Dům má jednu centrální místnost, ve které se nyní odehrává veškerý život rodiny (Zdroj: Prima DOMA)
Po 1
Celkově z nového interiéru vyzařuje hravost a život, ale také klid a teplo domova uprostřed krásné přírody (Zdroj: Prima DOMA)

Dům má jednu centrální místnost, ve které se nyní odehrává veškerý život rodiny. Jde o obývák s kuchyní. Velkým problémem je vytápění celého domu. Starými okny profukuje, v obýváku jsou nyní pouze jedna kamna na tuhá paliva. Ve vedlejší místnosti se netopí vůbec a prostor není nijak zateplený. Stav komínu je zcela nevyhovující. Designéři se rozhodli, že pomohou trochu více. Nejdříve ale budou muset vyřešit vytápění. Jelikož se jedná o více než sto let starou chalupu s dřevěným trámovým stropem v hlavní místnosti, padla volba na moderní venkovské pojetí interiéru. Paní Andrea má velmi ráda jasné a veselé barvy a teplé přírodní tóny v interiéru – zejména zelenou a fialovou. Ložnici, která je docela prostorná, je v plánu rozdělit na dvě samostatné zóny, aby v budoucnu měla Mia dostatek vlastního prostoru pro první krůčky a objevování světa. Jak se povede proměna úplně nové dvojici designérů?

Před 2
Jedná se o více než sto let starou chalupu s dřevěným trámovým stropem v hlavní místnosti (Zdroj: Prima DOMA)
Po2
Použity byly velmi přírodní a teplé tóny hnědé, béžové a smetanové (Zdroj: Prima DOMA)

A jak se na proměnu dívají designéři Jaroslava Hájková a Hana Šmejkalová?

Hodnocení designérů

Na první pohled bylo zřejmé, že nás budou čekat dvě místnosti místo očekávané jedné, což bylo dané zejména jejich vzájemným částečným propojením. A i když bylo očividné, že ze stavebního hlediska bude proměna poměrně náročná a budeme vše muset řešit poměrně komplexně, nedovedly jsme si ani zdaleka představit, kolik problémů a záludností na nás během celé proměny vyskočí a s čím vším se budeme muset potýkat, abychom vše vůbec dotáhly do zdárného konce. Hlavním problémem původního stavu byla absence řešení vytápění domu. Sice jsme poměrně rychle nalezly cestu, jak se s tímto vypořádat, ale ukázalo se, že se jedná o problém mnohem hlubšího rázu. Bohužel nestačilo pouze dodat nová výkonná kamna. Všemi konstrukcemi se ztrácelo teplo, bylo tedy nutné zateplit stropy a vyměnit shnilá stará okna. Stávající komín byl také v naprosto zoufalém stavu, a musely jsme tedy řešit jeho kompletní vyvložkování. A plánované umístění kamen v hlavní obytné místnosti nakonec také nebylo možné – z důvodu 80 cm tlusté nosné zdi, do které prostě nebylo proveditelné vyvrtat otvor pro připojení ke komínu. Vše ale nakonec dopadlo bezvadně, „ad hoc“ umístění kamen v chodbě se ukázalo jako ideální pro budoucí rozšíření obytných prostor, které rodina plánuje, až miminko povyroste, a v obývacím pokoji tak vzniklo mnohem víc volného prostoru „pro bydlení“. Kratší čas realizace nám komplikovalo hlavně vysychání stropních a obvodových konstrukcí, které i vzhledem k venkovním klimatickým podmínkám neprobíhalo ideálně, a pokud bychom měly více času, asi bychom ho věnovaly důkladnějším úpravám a opravám obvodových konstrukcí.

Před 3
Velkým problémem je vytápění celého domu (Zdroj: Prima DOMA)
Po3
Interiér je koncipován v odlehčeném venkovském stylu s moderním nádechem (Zdroj: Prima DOMA)

Jelikož se jedná o objekt starý přes 150 let, navíc umístěný v malé vesnici uprostřed Českého středohoří, chtěly jsme respektovat genius loci místa i dané stavby. Nicméně jde stále o trvalé bydlení pro mladou rodinu a chtěly jsme se také vyvarovat venkovské doslovnosti. Sáhly jsme proto po interiéru v odlehčeném venkovském stylu s moderním nádechem. Paní Andrea, pro kterou byla proměna realizována, má velmi ráda živé barvy, čehož jsme při tvorbě konceptu bohatě využily. Jako hlavní paletu jsme použily velmi přírodní a teplé tóny hnědé, béžové a smetanové, materiálově potom dřevo, kámen a kov a to vše jsme doplnily výraznými akcenty červené, zelené a žluté. Dominantou celého prostoru se staly výrazná červená sedačka a také zelený jídelní stůl. Ten je navíc unikátní v tom, že se jedná o původní kus nábytku, kterému jsme pouze vdechly nový život právě výrazným nátěrem a malou opravou. Velmi zajímavým prvkem v interiéru jsou také nové dveře, které jsou kopiemi klasického stylu v krásném provedení mořeného masivního dřeva. Celkově z nového interiéru vyzařuje hravost a život, ale také klid a teplo domova uprostřed krásné přírody.

Před 4
Všemi konstrukcemi se ztrácelo teplo, bylo tedy nutné zateplit stropy a vyměnit shnilá stará okna (Zdroj: Prima DOMA)
Po5
Bylo zapotřebí zajistit dokonalé vytápění celého objektu (Zdroj: Prima DOMA)

Těšte se na unikátní proměnu nové série – bude zábavná, dojemná a plná praktických rad.

Na další premiérový díl se můžete těšit po velikonoční přestávce v pondělí 12. dubna a bude to panelák – kvalitní prostor na spaní a na hraní.

Před 5
Na první pohled bylo zřejmé, že designéry budou čekat dvě místnosti místo očekávané jedné (Zdroj: Prima DOMA)
Rodina 6
Rodina (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 28. 3. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima