Nový multifunkční prostor vznikne rekonstrukcí starého pavilonu

V Českých Budějovicích se dočkají nového multifunkčního centra, které vznikne rekonstrukcí pavilonu, pocházejícího ze 70. let. Hlavní sál, výstavní prostor, zázemí pro pořádání konferencí, maturitních plesů a dalších eventových akcí, na to vše se mohou lidé těšit. S dokončením centra se počítá v srpnu 2021.

Nový pavilon bude působit velmi vzdušně (Zdroj: A8000)

Inspirací pro rekonstrukci je rostlinný motiv procesu šlechtění bonsaje, při kterém se od základní stavby rostliny vždy odstřihuje pečlivě vybraná část právě tak, aby se dosáhlo nového vzdušného a originálního vzhledu. Stejný osud čeká pavilon Z. Část pavilonu bude odstrojena, odhalena bude jeho konstrukční podstata.

„Rozhodnutí objekt rekonstruovat místo možné demolice bylo výsledkem mnoha faktorů. V první řadě byl rozhodující kvalitní architektonický koncept pavilonu. Trojice kvádrů gradujícího objemu nám přišla zajímavá a chtěli jsme ho zachovat a dále s tímto principem pracovat. Lidská stránka a respekt k původnímu autorovi je rovněž nezanedbatelnou součástí rozhodování. Pavilon je na výstavišti od sedmdesátých let za tu dobu má svou historii, a je nedílnou a jedinečnou součástí její historie – při demolici by místo ztratilo svůj genius loci,“ říká Daniel Jeništa z ateliéru A8000.

Pavilon rekonstrukce
Původní pavilon Z prochází důkladnou rekonstrukcí (Zdroj: A8000)

Největší předností návrhu je celková vzdušnost a střídmost. Nové uspořádání rozděluje prostor na uzavřenou pravou část a velkorysou levou, pojatou maximálně volně a vzdušně, pouze s předěleným systémem závěsů. Veškeré potřebné technologie a zázemí jsou zakomponovány do jednoho modulu tak, aby zbytek prostoru mohl dýchat. Ubrána je barevnost i materiálové spektrum. Jednoznačně vyniká čistota nové formy. Výrazový minimalismus podtrhuje i exteriérová copilitová prosklená stěna.

„Exteriér pavilonu se však oproti stavu před rekonstrukcí změní poměrně zásadně. Dostane zcela novou bílou fasádu a bílou střechu – tak aby se pohledově sjednotil. Doplní ji soudobé zasklení strukturální fasádou v kombinaci s původním materiálem profilovaného vrstevnatého skla přírodní barevnosti – tedy odstín zeleného „lahvového“ skla,“ dodává Jeništa.

Výstavní pavilon se promění v multifunkční společenské centrum 21. století. Nabídne hlavní sál s kapacitou 800 míst pro sezení či 1200 pro stání, výstavní prostor, zázemí pro pořádání konferencí, maturitních plesů a dalších eventových akcí. Pavilon by měl žít celoročním programem. Jedná se o největší investici Výstaviště České Budějovice za posledních 10 let. Celkově vyjde rekonstrukce na více než 135 milionů korun. Pavilon Z by se měl otevřít během agrosalonu Země živitelka na konci srpna 2021.

Hlediště
Hlavní sál bude mít kapacitu 800 míst pro sezení či 1200 pro stání (Zdroj: A8000)
Zemědělská výstava
Nově rekonstruovaný pavilon bude nabízet výstavní prostor (Zdroj: A8000)

Publikováno: 2. 4. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima