Na zahrady se vrací jaro, je potřeba jim věnovat trochu péče

Každá zahrada si po zimě zaslouží trochu naší péče. Jen tak z ní můžeme mít maximální užitek. Půda potřebuje dodat živiny, aby se mohla připravovat na novou sezónu. A nejde jen o záhony, které musíme důkladně připravit, než začneme s výsevem a sázením. I trávník si zaslouží naši pozornost.

Vdechněte na jaře život vaší zahradě (Zdroj: Depositphotos)

Také trávník potřebuje po zimě probudit

Při procházce vaší zahradou si určitě jako první všimnete trávníku, který bývá po zimě nejvíce poničený. Šedobílá až světlerůžová plísní napadená místa, si na první pohled žádají pozornost. Se záchranou však můžete začít, až když máte jistotu, že je sníh nadobro pryč a půda je dostatečně proschlá. Trávník nejprve posekejte a následně provzdušněte vertikutátorem. Zbavíte se tak odumřelých částí trávy a povrchového plevele, který brání pronikání živin a vody do půdy.

Trávník
Při procházce vaší zahradou si určitě jako první všimnete trávníku, který bývá po zimě nejvíce poničený (Zdroj: WOLF-Garten)

Nelekejte se, když bude trávník vypadat hůř než před vertikutací. Posbírejte plsť a nechte trávník revitalizovat. Pokud mu chcete pomoct, dopřejte mu hnojivo, které stačí použít jednou za sezónu. Aplikujte ho na jaře a o zbytek se postará postupné uvolňování živin, které z vašeho trávníku udělají zelenou a hustou oázu. Na řidší místa vysejte nové osivo a pořádně tato místa zalijte. Po pár týdnech nebudete věřit vlastním očím.  

Dlouhodobá péče o trávník
Dopřejte svému trávníku dlouhodobé hnojivo na trávník Wolf-Garten (Zdroj: WOLF-Garten)

Jak oživit půdu v zahradě a připravit ji na sezónu

Sněhová pokrývka sice odizolovala půdu od mrazů a povětrnostních podmínek, ale i tak vaše zahrada potřebuje malou pomoc. Okolí stromů a keříků okopejte motykou aspoň do vzdálenosti 30 cm od kmenů. Kořeny jsou totiž často obrostlé mechem a plevelem, které brání tomu, aby se k nim rychleji dostala voda a živiny. Obáváte-li se, že kořeny velkou motykou můžete poškodit, použijte raději menší, ale šikovnou oboustrannou motyčku, která vám skvěle poslouží i ve vyvýšených záhonech, pařnících a sklenících. Jestliže se vám půda zdá být stále tuhá a nepropustná, použijte kypřič anebo provzdušňovač. Tyto nástroje by neměly chybět ve výbavě žádného zahrádkáře.

51046401571_3af63ba81b_k
Použijte menší, ale šikovnou oboustrannou motyčku WOLF-Garten (Zdroj: WOLF-Garten)
51046476942_5ec7eccec0_h
Jestliže se vám půda zdá být stále tuhá a nepropustná, použijte kypřič anebo provzdušňovač WOLF-Garten (Zdroj: WOLF-Garten)

Sazenice si předpěstujte včas

Přelom března a dubna je ideální období pro předpěstování si rostlin. Umístěte je na okenní rámy, aby měly dostatečnou dávku denního světla. Pokud doma nemáte zásoby květináčů, klidně použijte plastové nádobky od jogurtů či obaly od jídla s průsvitným plastovým krytem, který navíc skvěle poslouží jako pařeniště a rostlinky tak vyklíčí rychleji. Zabalení brání vypařování vody a vysoušení zeminy. Jakmile ustoupí poslední mrazy, můžete začít s vysazováním salátů, ředkviček či kedluben, a to i do venkovního pařníku a vyvýšených záhonů. Raději je ale přikryjte, třeba i starými okny, aby mladé rostlinky pobyt venku lépe zvládly. Ve vnějších pařeništích si můžete předpěstovat i sazenice, ale pečlivě sledujte počasí, aby vám nečekaný mráz nepokazil radost z první úrody. Při mírných mrazících můžete začít vysévat i přímo do půdy. Vhodnými plodinami jsou mrkev, petržel, hrách nebo cibule. Už se těšíte na první letošní úrodu?

Skleník
Přelom března a dubna je ideální období pro předpěstování rostlin (Zdroj: WOLF-Garten)
Vdechněte na jaře život vaší zahradě (Zdroj: Depositphotos)
Jarní zahrada (Zdroj: c)

Publikováno: 4. 4. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima