Chytrý hrnec asi ještě neznáte. Ale až ho poznáte ...!

Chytré hrnce se stanou nepostradatelným i pomocníky ve vaší kuchyni. Jejich výhodou je, že pokrm v nich připravený může splňovat zásady zdravé výživy. Díky volitelným programům připravíte až stovky různých jídel.

Zdravé vaření může být chytré (Zdroj: Depositphotos)

Chytré hrnce zvládnou připravit pokrmy zdravé a většinou bez zásahu obsluhy dokonce i metodou pomalého vaření, kdy spousta živin a vitamínů zůstane v připravovaném pokrmu.

Multifunkční hrnec
Multifunkční hrnec Tefal Cook4me+ je určen pro nejjednodušší a nejpohodlnější domácí vaření (Zdroj: Electro World)

Jediné, co na přípravu jídla potřebujete, je, především v začátcích, návod k použití, se kterým pak správně nadávkujete jednotlivé ingredience a množství potřebného koření pro dochucení. Zapnete a počkáte, než budete upozorněni na to, že pokrm je hotový. Některé hrnce nabízejí i režim udržování jídla teplého, kdy ho po skončení vaření udržují teplý až do doby, než si jej vyložíte na talíř.

Napařovač
Napařovač WMF KITCHENminis udrží teplotu pokrmu až po dobu 40 minut po jeho uvaření (Zdroj: Electro World)

Zajímavá je i zkušenost, že mnoho výrobců v dnešní digitální době nabízí popis přípravy jídel ve formě video návodů, takže lépe vidíte, jak postup probíhá. Někteří výrobci ke zpřístupnění videonávodů požadují zadat kód, který obdržíte společně s kupovaným spotřebičem. Setkali jsme se i se skupinami příznivců jednotlivých zařízení, které své návody publikují buď ve veřejných skupinách se zaměřením na konkrétní výrobek, nebo na sociálních sítích. Abyste našli to, co hledáte, většinou stačí zadat otázku Googlu, aby vás navedl na odpovídající stránky.

Pomalý hrnec
Pomalý hrnec Sencor SPR 5500SS umožňuje vařit v páře, péct, smažit nebo připravovat úžasný guláš, a to i bez použití oleje (Zdroj: Electro World)

Při používání chytrého hrnce víme z vlastní zkušenosti, že s délkou jejich používání sami přijdete na to, jak pokrm připravit ještě chutněji, tak, aby vám vyhovoval co nejlépe. Někdy stačí málo, třeba přidat do hrnce trochu majoránky, brokolice, více česneku nebo pálivé papriky či kari, a pokrm pak chutná mnohem lépe!

Multifunkční tlakový hrnec
Multifunkční tlakový hrnec Sage BPR700BSS The Fast Slow Pro v sobě spojuje funkce klasického tlakového hrnce, automatického vaření a stále populárnějšího pomalého vaření (Zdroj: Electro World)

Shrnutí

Výhodou všech takovýchto hrnců je maximální péče k přípravě pokrmů se zachováním chuti, vůně a obsahu vitamínů. Zaujmou komplexností využití i režimem udržování teplého pokrmu, není tedy nutné jídlo ihned podávat na stůl. U většiny představených hrnců je výhodou možnost mýt nádobu na vaření v myčce a použití bezchlórových povrchů. Co je pak jejich velkým plusem, jsou předvolené režimy, které umožňují ingredience do hrnce jen vložit, zalít vodou případně olejem a po dobu vaření se pak o přípravu pokrmu vůbec nestarat. Tím jsou tyto hrnce velkým a užitečným pomocníkem, protože snižují čas strávený při přípravě pokrmů – ty se vlastně uvaří samy…

Publikováno: 3. 4. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima