Takovou pomlázkou by to asi pěkně bolelo

Přicházejí letošní Velikonoce, svátky jara. Muži a chlapci si chystají pomlázky. V pelhřimovském Muzeu kuriozit mají novinku, pomlázku kovovou. S tou by to asi jistě hodně bolelo.

Pomlázka z kovových špon patří do muzea, ne na koledu (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

V Pelhřimově mají „recesně drsnou“ pomlázku z kovových špon

Ty nejtradičnější lidové zvyky bývají i tou nejlepší inspirací. To platí i pro oblast kuriozit. V pelhřimovském Muzeu rekordů je k vidění kromě řady velikonočních kraslicových rarit třeba i klasická avšak obří, téměř šestimetrová, pomlázka z vrbových prutů, miniaturní korbáč (4,5 mm) z téhož materiálu či  pomlázka z vlasů i vydřích vousů!

Úplnou novinkou přispěl s notnou dávkou humoru pan Jaroslav Vichr. Poté, co vysoustružil 8 dostatečně dlouhých kovových špon, upletl z nich neobvyklou velikonoční pomlázku. Ta je dlouhá 128 cm a byla upletena tradičním způsobem. Autor při předání kovové pomlázky v pelhřimovském muzeu s úsměvem pravil, že: „… ji přichází odevzdat, když je ten „lockdown“ a tím pádem nebude příležitost ji použít.“

Kovová pomlázka
Raději dejte přednost vrbovému proutí (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Bohužel zatím si ji v pelhřimovské expozici českých NEJ… prohlédnout nelze. Muzea jsou z důvodu pandemie a s tím souvisejících vládních opatření stále zavřená.

Publikováno: 30. 3. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima