Chcete ušetřit? Zateplete svůj dům, pomůže vám kvalitní izolace

Pokud jste se rozhodli pro zateplení vašeho domu, vždy je základem vhodně zvolená kvalitní izolace. Bude vám sloužit celá dlouhá léta a vy tak ušetříte nemalé peníze za vytápění a také přispěje k vašemu tepelnému komfortu nejenom v zimě, ale i za parných letních dnů.

Dopřejte si ve vašem podkroví tepelný komfort (Zdroj: Depositphotos)

Na začátku je nutné uvědomit si, zda budeme izolaci využívat při rekonstrukci nebo při výstavbě nového objektu. U obou aktivit je důležité myslet na komplexnost a dobrou přípravu. Liší se však postup a výběr zateplení. „Před rekonstrukcí musíme zhodnotit celkový stav a rozsah objektu, který se bude zateplovat, od toho se pak budou odvíjet potřebné úpravy. Pokud stavíme nový objekt, máme tu výhodu, že o izolaci můžeme komplexně uvažovat již od samého začátku, tedy od studie a projektu. Zde hraje roli i orientace domu, obvyklý směr poryvů větru či okolní zeleň. Co se týče materiálu, ten můžete vybrat stejný v obou případech,“ vysvětluje Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA.

Jak na zateplení s minerální izolací URSA

Aby zateplení správně fungovalo, je potřeba dodržet postup a dbát na správné zásady. Dle toho, co chceme zaizolovat, volíme vhodný typ izolace. Tedy pokud se rozhodneme pro zateplení podkroví, šikmé střechy, vybereme například URSA PUREONE SF 31, jedinečnou a nejúčinnější minerální izolaci bez obsahu formaldehydu na trhu. Její součinitel prostupu tepla v rolovaných izolací je nejnižší na trhu.

Jak na to

Roli minerální izolace si připravíme k aplikačnímu místu a umístíme na vodorovnou a dostatečně velkou plochu. V místě ukončení návinu role nařízneme fólii v celé její délce a necháme ji, aby se sama rozvinula.

Rozbalování vlny
Připravte si roli na vodorovnou dostatečně velkou plochu (Zdroj: URSA)

Po vybalení z fólie ji necháme 5 minut volně ležet v prostoru, poté ji natřeseme, aby dosáhla své nominální tloušťky.

Protřesení vlny
Po vybalení nechte izolaci ležet, pak ji protřeste (Zdroj: URSA)

Změříme si šířku krokví a přičteme k ní 1 cm, aby byla zajištěna lepší fixace izolace mezi krokvemi.

Měření krokví
Změřte si šířku krokví (Zdroj: URSA)

Odřízneme naměřenou část. Řez provádíme podél přítlačné lišty speciálním nožem URSA určeným k řezání izolace.

Řezání vlny
Odřízněte naměřenou část (Zdroj: URSA)

Připravenou izolaci postupně vkládáme lehkým vtlačením po obou stranách její výšky, až zaplníme krokvové pole.

Začátek izolování
Izolaci vtlačujte mezi krokvová pole (Zdroj: URSA)

Po dokončení izolace mezi krokvemi si přichystáme konstrukci, do které budeme vkládat druhou vrstvu minerální izolace. Nakonec instalujeme parotěsnící vrstvu.

Druhá vrstva zateplení
Po dokončení izolace mezi krokvemi pokračujte druhou vrstvou (Zdroj: URSA)

Rozhodně je důležité před samotným zateplováním nepodcenit přípravu a zjistit si maximum o momentálním stavu konstrukce. Pokud se pouštíme do rekonstrukce jen části objektu, přemýšlíme nad ním jako nad celkem, komplexně. „Je důležité, aby byla skladba zateplení správně navržena, ať už se týče skladby souvrství, tak, aby měla dostatečnou tloušťku,“ upozorňuje Tereza Vojancová.

Šetříme životní prostředí, peněženky, ale i ušní bubínky

Většina z nás se rozhodne aplikovat minerální izolaci hlavně za účelem omezení úniku tepla z budovy. Ta skutečně může pomoci snížit náklady za energie až o 80 %, což je výrazná úspora nejen pro naše peněženky, ale i životní prostředí. Minerální izolace URSA jsou vyrobené z více než 90 % z obnovitelných zdrojů. Hlavní složkou minerální skelné izolace tvoří ze 70 % skleněné střepy, které pochází z recyklovaného skla, více jak 20 % tvoří písek.

Podkroví upravené žluté
Pro izolaci šikmé střechy zvolte správný typ izolace (Zdroj: URSA)

Ne všichni ale ještě ví, že izolace se používá i k redukci přenosu hluku, ať už mezi místnostmi, tak i z ulice dovnitř. Díky akustické předstěně o tloušťce pouhé 4,25 cm je možné v panelovém domě zlepšit vzduchovou neprůzvučnost až o 6 dB, a to už je výrazná úleva pro naše uši. Mimo tepelněizolační a akustické vlastnosti se produkty URSA pyšní také tím, že snižují požární riziko, protože jsou klasifikovány nejlepší třídou reakce na oheň – A1 – nehořlavé.

Dřevostavba
Zvolte si správný typ izolace (Zdroj: URSA)

Publikováno: 7. 4. 2021, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima