Fachmani – 26. díl představí vizualizaci zahrady, plot a podlahu

Děsí vás rekonstrukce domu? Nebojte se, nejste v tom sami! FACHMANI, kutil Pepa Libický a komik Karel Hynek, jsou totiž vaše jistota! Ať už se rozhodnete budovat svépomocí nebo s partou řemeslníků, fachmani vám od A do Z poradí, jak na to. Bez nervového kolapsu, bez zbytečných finančních ztrát, v adekvátním čase! A že těch nástrah a problémů může být! Se špetkou humoru to však nemusí být drama.

Fachmani – 26. díl představí vizualizaci zahrady, plot a podlahu (Zdroj: Prima DOMA)

Dům zvenku je téměř finalizovaný a také vevnitř pokračují závěrečné práce. Na řadu tak přijde zahrada kolem domu, pro niž projektantka Petra podle Karlova přání vytvořila projekt s vizualizacemi i rozložením jednotlivých zahradních zón. Připomněla také, že na zahradu samotnou je potřeba myslet hned od začátku rekonstrukce – zaprvé na ni musí zbýt finance a zadruhé i její návrh zabere nějaký čas. Osvětlí i, jak to je s výběrem rostlin do zahrady a její (bez)údržností.

Fachmani_synopse 26. dilu (2)
Projektantka přinesla návrh na novu a krásnou zahradu (Zdroj: Prima DOMA)

Pepa Libický se v souvislosti se zahradou pustí spolu s odbornou firmou rovnou i do stavby plotu. Na stavbě vznikne plot s podezdívkou z tvarovek, aby ladil k dalším plotům v ulici. Nejprve je třeba vyhloubit základovou rýhu do nezámrzné hloubky 80 cm, dále se základový pás – z betonu nebo ztracených tvarovek – osadí na pevnou základovou spáru. Do mírně zavadlého základového betonu ještě svisle přijdou kovové trny, které z něj musí vyčnívat alespoň 30 cm, aby provázaly první i druhou řádku tvarovek. Základ je třeba ještě odizolovat, aby do plotu nevzlínala vlhkost. První řada tvarovek se zakládá na cementové lože, řadu vždy položte celou najednou a při pokládání tvarovky nezapomeňte pořádně vyrovnávat a vyplňovat výplňovým betonem.

V rámci vnitřních dokončovacích prací dojde i na lití epoxidové podlahy v suterénu. Jde vlastně o nátěr či stěrku, která zvyšuje mechanickou nebo chemickou odolnost, a je proto vhodná právě do garáží, zázemí nebo dílen. Aplikovat je lze i na původní podlahové krytiny, které musí být řádně připravené – vyrovnané nivelační hmotou, která by se měla ještě mírně přebrousit a napenetrovat.

Fachmani_synopse 26. dilu (3)
Epoxidová podlaha vydrží téměř všechno (Zdroj: Prima DOMA)

K dokončení už se schyluje i na terase, a proto Pepa vyrazí obhlédnout a vybrat terasová prkna. Jejich různé druhy mají rozdílnou termoregulaci, životnost i míru třískovosti. Různá je proto také péče o ně.

Publikováno: 6. 4. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima