Nekrmte domácí mazlíčky lidským jídlem, obyčejná čokoláda je pro ně jedem

Kdo by neznal ty smutné psí oči, které sledují každé naše sousto? Každé otevření chladničky, každé zašustění sáčkem okamžitě přiláká psí pozornost. Už nikdy se nenajíte v klidu, má oči i na zádech. Většina z nás neodolá. Psík vyhrává a pochutnává si na našem jídle, vylizuje náš talíř. Víte však, že lidské jídlo psům i kočkám opravdu škodí?

Nekrmte psi ani kočky lidským jídlem, může jim ublížit (Zdroj: Depositphotos)

Proč bychom neměli domácí zvířata krmit lidským jídlem nebo jim dopřávat zbytky?

„Lidské jídlo určitě není vhodnou potravou pro našeho psa nebo kočku, protože obsahuje více tuků a soli, než je pro zvířata vhodné. Mazlíčci krmeni naší stravou trpí často obezitou, se kterou se ve veterinárních ordinacích setkáváme stále častěji. Obezita snižuje kvalitu života našich zvířat a predisponuje je pro vznik řady onemocnění. Je důležité si uvědomit, že velmi obézní pacient má signifikantně kratší život než pacient, který nadváhou netrpí,” upozorňuje MVDr. Frajerová s tím, že lidská slaná strava představuje velké riziko pro zvířata s onemocněním srdce. Nadměrný přísun soli vede k zadržování vody v těle našeho mazlíčka a následně k výraznému zatížení srdce.

Mops se smutnýma očima
Psi jsou velcí loudilové jídla (Zdroj: Depositphotos)

Které potraviny nebo pochutiny bychom zvířeti nikdy neměli dávat?

Některé potraviny, které jsou běžnou součástí lidského jídelníčku, jsou pro domácí mazlíčky přímo toxické. Pozor bychom si měli dát především na čokoládu, hroznové víno, rozinky, česnek, cibuli a slupky od avokáda. Veterinářka MVDr. Pavlína Frajerová nejvíce varuje před čokoládou: „Nejčastěji se setkáváme s otravami čokoládou. Ta totiž obsahuje kakaový prášek s jedovatou látkou theobromin, která u našeho zvířete způsobí neklid, zvracení, průjem, ve vyšších dávkách i třes, nekoordinované pohyby, křeče a smrt. Příznaky závisí na množství přijatého theobrominu, tedy na množství kakaového prášku v dané čokoládě. Jedovatá je především vysokoprocentní kvalitní čokoláda, která obsahuje theobrominu nejvíce.” Pokud pes sežere čokoládu, je vhodné okamžitě kontaktovat veterinárního lékaře.

MVDr. Pavlína Frajerová
MVDr. Pavlína Frajerová (Zdroj: PetCenter)

Z ovoce bychom se měli vyvarovat především hroznovému vínu a rozinkám, které ve větším množství způsobí selhání ledvin. Nadměrný příjem česneku a cibule zase vede k rozkladu červených krvinek a k chudokrevnosti.

Jaké jsou zdravé varianty mlsání pro domácí mazlíčky? Stačí koupit dětské piškoty?

Pokud chci svému miláčkovi přilepšit nějakým pamlskem, určitě je vhodné zvolit takový, který je určený přímo pro psa nebo kočku. Například čisté sušené maso je u zvířat velmi oblíbené a je rozhodně výživově lepší než lidská strava. „Často podávané dětské piškoty, také nejsou ideálním pamlskem. Obsahují velké množství cukru a zvyšují riziko zubního kazu. Pamlsky bychom měli svému mazlíčkovi dávat v rozumném množství. Ideální je využívat je právě k pozitivní motivaci jako odměnu, pokud naše zvíře poslechne nebo splní povel. Pokud ale zvíře trpí nadváhou, je vhodné pamlsky úplně eliminovat nebo je dávat jen výjimečně a k tomu snížit denní krmnou dávku, abychom zabránili dalšímu tloustnutí,” uzavírá veterinářka MVDr. Pavlína Frajerová.

Psí pamlsky
Mazlíčky odměňujte pamlsky, které jsou pro ně určeny (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 13. 4. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima