Jak se proměnily české vesnice mapuje kniha Možnosti vesnice

České vesnice, to už nejsou jen chaloupky a rodinné domy, náves s hasičskou nádrží a místní konzum. To jsou dnes již moderní, architektonicky zajímavá místa, která vsadila na rekonstrukci a revitalizaci. Vesnice se dnes stávají centry společenského i rodinného dění. Kniha Možnosti vesnice nabízí pohled na proměnu za posledních 20 let právě českého venkova.

Jak se proměnily české vesnice mapuje kniha Možnosti vesnice (Zdroj: Matěj Chabera)

Publikace mapuje architektonické proměny českých vesnic od Šumavy přes Krkonoše, zapadlé Frýdlantsko, opuštěné Rychlebské hory či malebné okolí Litomyšle až po moravskoslezské Beskydy a znojemskou vinařskou oblast. Kráčí po stavebních stopách 20 českých architektonických studií, jako jsou Mjölk architekti, Atelier M1 architekti nebo Chybík+Krištof, a zkoumá také tvorbu krajinářských architektů. Základem knihy jsou rozhovory Michaely Hečkové s dvanácti starosty, které autorka doplnila komentáři architektů, a designér Matěj Chabera autorskými fotografiemi a ilustracemi.

_Moznosti-vesnice-Mezimesto-kniha-HLAVNI-FOTO
Kniha Možnosti vesnice (Zdroj: Matěj Chabera)

„Kniha provede českým venkovem. Najdete v ní portrét ambiciózních beskydských Trojanovic a Palkovic, známé Líbeznice, které realizovaly za posledních 10 let neuvěřitelných 6 architektonických soutěží, Nevřeň, která se pustila do stavby komunitního Centra Caolinum a turistického uctění tradice těžby kaolinu, ale i neobjevené pohraniční Heřmanice na Frýdlantsku s neskutečně aktivním a pracovitým starostou, stejně jako dokonale upravené Poříčí u Litomyšle, jenž je držitelem zeleného Oskara pro obce – evropské ceny Entente Florale. Knihu můžete snadno použít jako alternativního průvodce na cesty, pokud vás zajímá současná architektura, stejně tak jako inspiraci, pokud se rozvoji venkova věnujete odborně jako architekt, obecní architekt, starosta nebo angažovaný občan,“ říká autorka knihy Michaela Hečková.

Moznosti-vesnice-Bernartice-1_foto Matej Chabera
Bernartice (Zdroj: Matěj Chabera)
Moznosti-vesnice-Dobsice-1_foto Matej Chabera
Dobšice (Zdroj: Matěj Chabera)

Průvodce Možnosti vesnice přináší inspiraci architektům, fanouškům současné architektury, starostům, obyvatelům vesnic i měst nebo zkrátka cestovatelům po české krajině. Podařené architektonické proměny mění díky autorským rozhovorům a fotografiím na příběhy vesnic, jejich starostů a obyvatel. Vybrané vsi disponují novými školami, opravenými kostely, obecními úřady, kulturními domy, rozhlednami, nečekaně estetickými hasičárnami nebo jediným otevřeným kaolinovým dolem v České republice. Kvalitní architektura je ale pouze špičkou ledovce. Kniha odkrývá často skrytou historii, vnitřní motivace a kreativní tvůrčí kompromisy, které stojí za vznikem staveb.

Moznosti-vesnice-Hodslavice-1_foto Matej Chabera
Hodslavice, kostel (Zdroj: Matěj Chabera)
Moznosti-vesnice-Libeznice-3_foto Matej Chabera
Líbeznice, škola (Zdroj: Matěj Chabera)

„Standardy vesnic se posouvají. Po roce 1989 bylo potřeba postavit český venkov na nohy. Starostové si lámali hlavu s opravou silnic, řešili dlouhodobé majetkové spory. Chyběly školy, školky. Zaváděla se kanalizace. Základní infrastruktura nyní začíná vypadat vcelku saturovaně. Je čas na druhou metu. Tou může být právě architektura, jako nástroj posílení identity. Také proto jsem moc ráda, že se úvodu ujal starosta úspěšných Dolních Břežan Věslav Michalik,“ dodává Hečková.                                      

Autorkou konceptu a textů publikace je Michaela Hečková, která se dlouhodobě věnuje architektuře v menších českých městech či obcích. Je spoluautorkou a editorkou kulturní strategie MČ Praha 10, MČ Praha 14 a města Broumov. V současné době působí jako tajemnice redakční rady Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a píše pro architektonický blog campuj.online pod hlavičkou Centra pro architekturu a městského plánování (CAMP). Autorem fotografií, ilustrací a grafického provedení knihy je designér Matěj Chabera, který je podepsán také pod nedávnou novou identitou šumavského města Vimperk.

Moznosti-vesnice-Mala-Upa-3_foto Matej Chabera
Malá Úpa (Zdroj: Matěj Chabera)
Moznosti-vesnice-Trojanovice-2_foto Matej Chabera
Trojanovice, amfiteátr (Zdroj: Matěj Chabera)

„Koncept knihy je postavený na těsném provázání autentického textu s autorskými fotografiemi. Vše vznikalo paralelně, každé místo jsme navštívili a zažili. Výsledkem tohoto procesu jsou literárně-vizuální koláže. Ilustrace pomáhají sjednotit rozmanité kapitoly v odlehčené zkratce. Vrcholí navíc abstraktním a pozitivním tvarem na obálce knihy,“ říká Matěj Chabera.

Autoři staví na autentickém zážitku, vlastním pozorování, detailní rešerši prostředí a dokumentárním rozhovoru s představiteli obcí a tvůrci architektonických realizací. Vesnici vnímají jako nejmenší možné měřítko, na kterém lze velmi dobře ukázat příklad zdařilé architektonické praxe.

Kniha je v prodeji na stránkách nakladatelství Meziměsto a ve vybraných knihkupectvích jako jsou Book Therapy, K-A-V-K-A, Kosmas a další.

Možnosti vesnice: Portréty architektonické proměny českého venkova

Michaela Hečková, Matěj Chabera

Počet stran: 224      

1. vydání, 2021         

www.mezimesto.com

Kniha vychází za podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR a Nadace české architektury.
 

Publikováno: 11. 4. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima