Připravte si jarní salát s kuřecím steakem a čerstvou zeleninou

S jarními teplotami opět raději dáváme přednost čerstvé zelenině a osvěžujícím polévkám. Pokud vás samotný zeleninový salát neuspokojí, obohaťte ho o kus kvalitního masa. Skvěle se hodí například lehké kuřecí. Při jeho výběru je ale nutné soustředit se na kvalitu, která podstatně dokáže ovlivnit chuť masa i jeho barvu. Měli byste také vědět od koho maso nakupovat, abyste dostali jen opravdu prvotřídní potravinu. Všímejte si tedy nejen výrobce, ale také loga kvality, případně biopotraviny.

Připravte si jarní salát s kuřecím steakem a čerstvou zeleninou (Zdroj: Shutterstock)

Základním kamenem každého salátu jsou čerstvé a kvalitní suroviny. Ať už jde o vyzrálé maso nebo čerstvou zeleninu dbejte na to, abyste vybírali z biopotravin. Ty v obchodě poznáte podle log biolistu či biozebry, jedině ta zaručí, že se skutečně jedná o bio kvalitu. Produkty z ekologického zemědělství ale najdete i u lokálních farmářů, kam se pro ně můžete vypravit.

Bio zelenina se pěstuje na přírodní bázi a při ošetřování se nepoužívají postřiky v podobě pesticidů ani průmyslová hnojiva. Koupí místních bioproduktů navíc podpoříte lokální ekologické zemědělství, které neznečišťuje životní prostředí, ale naopak přírodu pomáhá zachovat v dobrém stavu pro budoucí generace. Více informací o produkci v režimu ekologického zemědělství poskytne stránka myjsmebio.cz, kde najdete mnoho informací o biopotravinách.

Zelenina
Základním kamenem každého salátu jsou čerstvé a kvalitní suroviny (Zdroj: Depositphotos)

Na farmu i pro kuřecí

Chov bio kuřat podléhá přísným welfare zásadám. Kuřata žijí na čerstvém vzduchu, mají dostatek volného prostoru i zaručený volný přístup do výběhu. Podmínky chovu se tak odráží především na struktuře masa, které má díky vyvinuté svalovině delší vlákna a také silnější kůži s mírně žlutějším zbarvením. Maso je křehké a zároveň pevné s výraznější chutí. „Kuřata v ekologickém zemědělství rostou i více než 80 dní, což je jejich přirozená doba, kterou potřebují k růstu. Bio kuře za 30 dní nevyroste. To se samozřejmě musí odrazit právě ve struktuře a kvalitě masa, ale také v ceně, protože potřebují často až trojnásobek krmiva a času ze strany farmáře v porovnání s kuřaty z konvenčních chovů,“ doplnila Kateřina Urbánková, manažerka Svazu ekologických zemědělců PRO BIO.

V současné době se nabídka bio kuřecího masa neustále rozšiřuje. Seznam producentů, které maso v bio kvalitě nabízí, najdete na stránkách kamprobio.cz a lovime.bio.cz.  Koupí biopotravin pomáháte chránit přírodu i krajinu kolem nás, zároveň i místní ekonomiku, která má nezanedbatelný vliv na regionální rozvoj.

Náš tip: Pro bio kuřecí maso vyrazte například do Karlovarského kraje na Biofarmu Epona, kde nejenže nakoupíte různé bio dobroty, ale můžete si zde i zajezdit na koni či si dopřát rekreační pobyt pro celou rodinu.

Kuřecí maso
Chov bio kuřat podléhá přísným welfare zásadám (Zdroj: Depositphotos)

Jak si připravit jarní salát?

Maso k salátům nevyžaduje zvlášť náročnou úpravu. Steak stačí okořenit solí, pepřem a případně sušenou bazalkou nebo koriandrem. Doporučujeme to se směsí koření příliš nepřehánět, mohlo by zahlušit chuť masa. Variantám salátů se meze nekladou. Můžete namísto klasického ledového salátu využít například špenát, který dochutíte rostlinným olejem v bio kvalitě, přidáním čerstvé zeleniny a třeba oříšků. Použít můžete i oblíbená slunečnicová nebo lněná semínka.

Rukola
Bio zelenina se pěstuje na přírodní bázi a při ošetřování se nepoužívají postřiky v podobě pesticidů ani průmyslová hnojiva (Zdroj: Depositphotos)

Kuřecí steak se špenátovo-rukolovým salátem

  • 1 ks bio kuřecích prsou
  • dvě hrsti čerstvé bio rukoly
  • dvě hrsti bio špenátu
  • 5 ks bio ředkviček
  • 3 ks větších bio rajčat
  • kapka panenského olivového oleje v bio kvalitě
  • kapka jablečného octu v bio kvalitě
  • sůl, pepř

Kuřecí prso očistěte a nakrájejte na kostičky. Osolte, opepřete a na 20 minut naložte do olivového oleje a dejte do lednice. Poté si připravte pánev, na které nakrájené maso zprudka orestujete. Dejte si pozor, ať maso přílišným smažením nevysušíte. Poté si připravte salát. V míse smíchejte očištěnou rukolu a špenát, přidejte na plátky nakrájené ředkvičky, rajčata a zakápněte olivovým olejem a octem. Vše dobře promíchejte a na závěr dochuťte. Do připraveného salátu vmíchejte maso a podávejte.

Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Salát
Jarní salát s rukolou a kuřecím masem (Zdroj: Depositphotos)

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, kteří dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství. 

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení

Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Biozebra
Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR (Zdroj: Shutterstock)

Evropské značení

Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Biolist
Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin (Zdroj: Shutterstock)

Publikováno: 10. 4. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima