Postav si sen!: Kvalitní prostor na spaní a na hraní

Proměna pro skromnou rodinu. Vláďa je učitel matematiky a tělocviku a Tereza je na mateřské dovolené s dvouletou Viktorkou. Navíc brzy přivítají nového člena rodiny. Vlastními silami zrekonstruovali před několika lety byt v paneláku po rodičích. Stěny, podlahy a dveře, na víc ale už nezbyly peníze. Jejich jediným přáním je pokojíček pro malou Viktorku. A co na to náš pořad?

Postav si sen!: Kvalitní prostor na spaní a na hraní (Zdroj: Prima DOMA)

Pokoj pro malou Viktorku

Premiéru dalšího dílu novinkové série „Postav si sen!“ uvidíte v pondělí 12. dubna ve 21.35 na Primě.

Tereza by si moc přála pokojíček pro svoji dvouletou dceru. Doposud spala spolu s rodiči v ložnici. Rodina se navíc každým dnem rozroste o dalšího člena a je potřeba udělat z malého pokojíku pro hosty krásný holčičí pokojíček. Tereza se s manželem Vláďou seznámila ještě na střední škole. Tereza ale dostala volejbalové stipendium na studium v Americe a odjela. Manžel za ní do Ameriky přijel a láska byla na světě. Tereza vystudovala ekologii a oboru se také věnovala. Manžel pracuje jako učitel, a navíc je to domácí kutil. Oba jsou velcí sportovci. Vláďa dělal karate a horolezectví a na škole si přivydělával výškovými pracemi. Kromě sportu mají rádi přírodu a stanování.

Před 1
Tereza by si moc přála pokojíček pro svoji dvouletou dceru (Zdroj: Prima DOMA)
Po 1
Zemité tóny jsou doplněny lehkými béžovými (Zdroj: Prima DOMA)

Jejich byt 3+1 se nachází v paneláku. Částečně si ho před pár lety zrekonstruovali sami. Na interiéru je znát, že by potřeboval spoustu nového nábytku a vnést nějaký jasný koncept. Nejvíc by si přáli pomoci s dětským pokojem pro dceru Viktorku. Jejich představou je udělat pokojíček z úzké místnosti 1,7 × 4 m, ve které doposud občas přespává babička, když přijede hlídat. V budoucím pokoji je navíc aktuálně sklad věcí po holčičce a ložní prádlo a je využíván vlastně jen tehdy, když přijede babička. Do budoucna by babička přespávala na rozkládacím gauči v obýváku.

Před 3
Vláďa s Terkou na začátku toužili jen po dětském pokojíku pro Viktorku (Zdroj: Prima DOMA)
Po 3
Rodina je hodně spjata s přírodou, žije ekologicky (Zdroj: Prima DOMA)

Ale do tak malé místnosti se nic jiného než jedna postel a skříň nevejde. Designéři si proto dali podmínku, že se rodiče musí přesunout do úzké místnosti, kde vznikne ložnice s kvalitním prostorem na spaní, a dětský pokoj se vytvoří místo jejich současné ložnice. Rodiče se do ložnice chodí jen vyspat, ale Viktorka potřebuje na hraní více prostoru. Zatím její hračky mají místo v obýváku a tam také tráví veškerý čas. Mají rádi minimalistický a skandinávský styl. A jediné, na čem trvají, je, že by rádi zachovali staré dveře.

Před 2
Na interiéru je znát, že by potřeboval spoustu nového nábytku a vnést nějaký jasný koncept (Zdroj: Prima DOMA)
Po 2
Za hlavami vznikl manželům odkládací prostor pro knihy nebo noční lampičky (Zdroj: Prima DOMA)

A jak se na proměnu dívají designéři Zuzana Schubertová a Viktor Cikoš?

Hodnocení designérů:

Vláďa s Terkou na začátku toužili jen po dětském pokojíku pro Viktorku a měli jasnou představu, že jej chtějí vytvořit v úzké místnosti. Když jsme poprvé vešli do této místnosti, hned jsme tušili, že tady pokojíček vytvořit není dobrý nápad. Chvíli jsme přemýšleli co s tím. Navíc když jsme viděli, že Tereza čeká druhé miminko, volba byla jasná: Podívat se do druhé místnosti a přesvědčit Vláďu s Terezou, že by bylo vhodnější zrealizovat dětský pokoj v jejich stávající ložnici, a naopak ložnici vytvořit zde, v této úzké místnosti.

Před 7
Dětský pokoj se vytvoří místo současné ložnice (Zdroj: Prima DOMA)

Byla to ale výzva. Zásadním problémem byl totiž opravdu úzký tvar, kam se nevejde vlastně ani dvojlůžko na šířku. S takto úzkou místností určenou k bydlení jsme se snad ještě nesetkali. A druhou zásadní otázkou bylo, jestli se nám podaří Vláďu a Terku přesvědčit, aby do té úzké místnosti šli oni a stávající ložnici bychom proměnili v dětský pokoj pro dvě děti. Děti totiž přes den přece jen potřebují více světla, prostoru pro hraní, časem pro školu atd. Navíc, jak jsme se dozvěděli od Terezky, druhé dítě bude chlapeček. Ve větší místnosti tak lépe poskládáme vše pro potřeby holčičky i chlapečka.

Před 4
Zásadním problémem byl opravdu úzký tvar, kam se nevejde vlastně ani dvojlůžko na šířku (Zdroj: Prima DOMA)
Po 4
Budoucí ložnici, která začala vznikat v úzké místnosti, pojali designéři velmi originálně (Zdroj: Prima DOMA)

Na začátku jsme se snažili Tereze a Vláďovi hodně naslouchat a než nám Tereza odjela do náhradního bydlení, jsme se dozvěděli, že jsou jako rodina hodně spjati s přírodou, žijí ekologicky, přemýšlejí nad nezávadností materiálů a mají rádi takový útulný, přírodní styl, což je nám s Viktorem velmi blízké. A tak jsme budoucí ložnici, která začala vznikat v úzké místnosti, pojali velmi originálně. Po celé šíři 1,75 m vznikla pódiová postel z masivu, která opticky hezky místnost rozšířila.

Před 5
V budoucím pokoji je aktuálně sklad věcí po holčičce a ložní prádlo (Zdroj: Prima DOMA)
Po 5
Předěl mezi postelí a zbytkem místnosti jsme vyřešili svěží zeleno-šedou výmalbou (Zdroj: Prima DOMA)

Předěl mezi postelí a zbytkem místnosti jsme vyřešili svěží zeleno-šedou výmalbou, kterou jsme použili i na strop, aby opticky vzniklo takové lůžko s nebesy. Přední stranu postele jsme kolem dokola ukončili trámky. Za hlavami vznikl manželům odkládací prostor pro knihy a noční lampičky, elektrické zásuvky jsme jim přesunuli na postel. Aby je nebudilo ranní slunce, jeden z partnerů nám věnoval venkovní rolety do celého  bytu, a proto si Vláďa s Terkou mohou vytvořit úplnou tmu a nemusí se nechat ničím probouzet. Také horko v letních měsících, které je tak trápilo, je tímto krásně vyřešeno. A jak se nám povedl dětský pokoj, na to se podívejte v televizi!

Před 6
Rodiče se do ložnice chodí jen vyspat, ale Viktorka potřebuje na hraní více prostoru (Zdroj: Prima DOMA)
Po 6
Dětský pokoj získal vzdušný a svěží vzhled (Zdroj: Prima DOMA)

Těšte se na unikátní proměnu nové série – bude zábavná, dojemná a plná praktických rad.

Designéři 7
Designéři Zuzana Schubertová a Viktor Cikoš (Zdroj: Prima DOMA)

Příště se můžete těšit na renovaci staré kuchyně a obývacího pokoje.

Rodina 7
Rodina 7 (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 12. 4. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima