Mezi trendy v autopojištění patří povinné ručení v kombinaci s další pojistnou ochranou

Motoristů, kteří si sjednávají pro své vozidlo sjednané pouze povinné ručení, je čím dál méně. Většinu dnes už tvoří ti, kteří si vedle tohoto zákonného pojištění smluvně zajistili i další pojistné doplňky. Přibývá také motoristů, kteří zaplatí raději o něco více, aby získali povinné ručení s vyššími limity plnění.

Mezi trendy v autopojištění patří povinné ručení v kombinaci s další pojistnou ochranou (Zdroj: Depositphotos)

Pojištění auta, to není jen povinné ručení. Majitelé nových a novějších vozidel si sjednávají také havarijní pojištění kryjící škody, které si na vozidle způsobí sami. Kryje i riziko řádění vandalů, střet se zvěří a v neposlední řadě krádež vozidla. Pokud si motoristé přejí ještě vyšší pojistnou ochranu, ale zároveň nechtějí investovat do havarijního pojištění, mohou si vybrat z bohaté nabídky doplňkových připojištění. „Protože o naši nabídku pojistných doplňků určenou pro motoristy je značný zájem, pravidelně ji rozšiřujeme. Téměř 70 % našich klientů si vedle povinného ručení sjednalo ještě něco navíc. Mají z čeho vybírat, neboť v nabídce máme 16 nejrůznějších připojištění. Největší zájem zaznamenáváme o připojištění skel, ale řidiči si hodně sjednávají i rozšířené varianty asistenčních služeb nebo připojištění střetu vozidla se zvěří,“ uvedl Miloš Velíšek, supervizor pojištění vozidel České podnikatelské pojišťovny (ČPP).

Foto muž
Miloš Velíšek, supervizor pojištění vozidel České podnikatelské pojišťovny (Zdroj: Česká podnikatelská pojišťovna)

Podle Miloše Velíška se u motoristů z hlediska kvality pojistné ochrany projevuje také další trend, a tím je povinné ručení s vyššími limity plnění. Jednoduše chtějí být pojištěni na vyšší částky, tedy pro případ závažnější dopravní nehody. „Přibývá nehod, kdy zákonem stanovený minimální limit pojistného plnění pro újmu na zdraví a majetku ve výši 35 milionů korun přestává stačit,“ vysvětluje Miloš Velíšek. ČPP proto vloni na podzim limity zvýšila. „Nejvyšší limity pro újmy na zdraví a majetku jsou nyní 200 milionů korun,“ dodal Velíšek. Při vážné nehodě může řidič způsobit jinému člověku zranění s trvalými následky, takže zejména v případech, kdy je obětí mladý člověk, pojišťovna vyplácí peníze po mnoho let.  Pojistné limity 200 milionů korun pro újmy na zdraví a pro majetkové škody nabízí ČPP v produktu SUPERPOV. Od dubna startuje ČPP svou jarní kampaň na prodej autopojištění, s volbou SUPERPOVu získají motoristé navíc slevu 20 % na havarijní pojištění. Těmto klientům nabídne ČPP jako speciální dárek také slevovou kartu Sphere.

výměna pojistek u nabouraných aut
Kvalitní autopojištění je pro každého majitele vozu nezbytné (Zdroj: Depositphotos)

Snaha být u povinného ručení pojištěn na vyšší částky plnění pramení ze skutečnosti, že každým rokem se objem škod u dopravních nehod zvyšuje. Dokládají to celostátní statistiky. Podle údajů České kanceláře pojistitelů (ČKP) vzrostla vloni v meziročním srovnání průměrná škoda hrazená z povinného ručení zhruba o 5 %. „Nadále pokračuje rozevírání nůžek mezi cenou pojistného a mezi finanční náročností škod u povinného ručení. Růst pojistného však zdaleka není tak intenzivní jako růst objemu škod,“ uvádí Petr Jedlička, pojistný matematik ČKP.

Publikováno: 22. 4. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima