Na český trh přichází celosvětově první BIO multifunkční půdní prostředek

Pokud chcete doma pěstovat skutečné bio potraviny nebo pracujete v ekologickém zemědělství, určitě vás zaujmou patentované půdní prostředky ESCUBE, vyvinuté a vyráběné v České republice. Brněnská firma SCITEG, a.s. vyvinula multifunkční 100 % biodegradovatelné přípravky zvyšující vitalitu rostlin i za sucha, které pozitivně ovlivňují kvalitu půdy. V předstihu splňují požadavky nové evropské legislativy zakazující použití prostředků s mikroplasty v půdě. Určeny jsou jak pro profesionální zahradníky, pěstitele a zemědělce, tak pro zahrádkáře.

Na český trh přichází celosvětově první BIO multifunkční půdní prostředek (Zdroj: ESCUBE)

Prostředky ESCUBE kombinují komponenty vyráběné moderními nano a bio technologiemi. V jedinečné kombinaci zlepšují průsak vody do půdy a rostlina využívá půdní vlhkosti s řízeným uvolňováním biostimulantů a látek přispívajících k regeneraci půdy. Tyto pomocné půdní prostředky ovlivňují koloběh vlhkosti v půdě a pomáhají rostlinám zvládat stres ze sucha, případně z nedostatku živin. Jsou to takové přírodní energetické nápoje pro rostliny, které jim umožňují získávat více živin z půdy a efektivněji je využívat.

Jsou ekologicky šetrné výrobky kompletně z přírodních surovin z rychle obnovitelných zdrojů nebo z vedlejších produktů nepotravinářského zpracování zemědělské produkce úplně stravitelné půdními mikroorganismy. Biodegradovatelnost předurčuje použití ESCUBE v ekologickém zemědělství. Nové předpisy EU nám do budoucna dávají také velkou výhodu v tradičních produkčních zemědělských technologiích. Díky jejich používání může pomoci zefektivnit ekologicky šetrné hospodaření zvýšením výnosů a tím, že nahrazuje funkci několika samostatných přípravků. Svým složením podporuje růst zelené hmoty, vitalitu rostlin, jejich odolnost vůči stresu ze sucha a přispívá také k lepšímu hospodaření s vodou v půdě.

Ilustrační foto - iStock
Přínosy použití přípravků ESCUBE zahrnují kromě nárůstu objemu zelené hmoty i růst velikosti kořenového systému, tvorbu vlášení a odnožování i efektivnější fotosyntézu (Zdroj: ESCUBE)

Výsledek mezinárodní vědecké spolupráce

Patentované prostředky jsou výsledkem několikaleté vědecké práce, vývoje výrobní technologie i aplikačních testů, na kterých se pod vedením týmu SCITEG podíleli špičkoví vědci i praktici na výživu rostlin z České republiky, ale i zahraničí. Na praktickém testování prostředků ESCUBE se podílel tým odborníků na výživu rostlin pod vedením docenta Petra Škarpy z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně a odborníci na management vody v půdě z Water for Food Institute (USA) pod vedením Nicka Brozoviće, PhD.

Produkty ESCUBE jsou zajímavé zejména pro své složení, které jim umožňuje, ve srovnání s na trhu dostupnými přípravky, působit na růst a vývoj rostlin polyfunkčně. Zároveň jsou složeny ze surovin neškodných pro životní prostředí,” říká doc. Petr Škarpa, vedoucí pracovník Ústavu agrochemie, půdoznalství, mikrobiologie a výživy rostlin na MENDELU.

ESCUBE - AGRO
Produkty ESCUBE jsou zajímavé zejména pro své složení (Zdroj: ESCUBE)
ESCUBE - GARDEN
ESCUBE díky kombinaci aktivních i pasivních hydroabsorpčních složek zlepšuje schopnosti půdy pasivně zadržovat vodu (Zdroj: ESCUBE)

Ekologické a efektivní hospodaření

Technologie ESCUBE vznikla s cílem reagovat na postupující změny klimatu, které se u nás projevily zejména v podobě sucha, snižující se kvality půdy, snahy o nepotravinové využití zemědělské produkce a rostoucí poptávky po kvalitních potravinách. 

Díky kombinaci aktivních i pasivních hydroabsorpčních složek zlepšuje schopnosti půdy pasivně zadržovat vodu a aktivně omezovat její vypařování a povrchový odtok, to snižuje množství nutné závlahy až o 50 %. Díky jedinečné technologii podporuje také regeneraci poškozené půdy a omezuje negativní efekty přehnojování. Obsahuje vyvážené složení enzymů, aminokyselin, fytohormonů a široké palety mikroprvků, které přispívají ke zrychlení klíčivosti rostlin a posílení kořenového systému až o 75 %.

Nádobové i polní testy potvrdily, že přípravky ESCUBE průkazně zvyšují výnos sušiny u trav i u kukuřice, zlepšují efektivitu fotosyntézy a vitalitu rostlin, mají vliv na velikost kořenového systému, ovlivňují jeho kapacitu pro příjem vody a živin, a to v podmínkách optimální závlahy i za sucha.

ESCUBE - před a po použití_
ESCUBE - před a po použití (Zdroj: ESCUBE)

Publikováno: 21. 4. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima