Postav si sen!: Renovace staré kuchyně a obývacího pokoje

Pustili jsme se do renovace kuchyně a obýváku pro paní Jarku, která má práci i spoustu zájmů. Navíc pomáhá ostatním lidem a zvířatům. Nemá příliš vysoké sebevědomí ani peněz nazbyt a žije sama s kocourem. Ve starém bytě v paneláku po rodičích zajídá svoje problémy, sní o lepším životě a taky o bydlení. Její starší sestra Jana by ráda Jarce pomohla. Je přesvědčená, že by lepší bydlení pro Jarku bylo startem do nového života.

Místnosti získaly ucelený styl a koncept (Zdroj: Prima DOMA)

Jarka s pomocí sestry už zrekonstruovala dva pokoje. Na rekonstrukci jádra, staré kuchyně a obýváku už ale nemá finance. S naším pořadem jí tedy pomůžeme, a zkusíme jí tak dodat potřebný elán do života.

Premiéru dalšího dílu novinkové série „Postav si sen!“ uvidíte v pondělí 19. dubna ve 21.35 na Primě.

Jarka bydlí sama v panelákovém bytě. V něm žila od narození až do dospělosti s rodiči. Pak se stěhovala po podnájmech, a když se po smrti babičky rodiče přestěhovali do jejího bytu, Jarka se vrátila do rodného hnízda. Byt si pak v privatizaci koupila na hypotéku. Jarka vystudovala sociální a mediální komunikaci. Baví ji studium cizích jazyků.

Sestra Jana o Jarce říká, že je chytrá, věnuje se charitě (od zvířecích útulků, přes seniory, až po lidi bez domova), ale manuálně moc zručná není. Momentálně si dělá kurz na veterinárního technika a této práci by se do budoucna ráda věnovala. Jarka na tom není moc dobře po zdravotní stránce. Navíc od střední školy trpí nadváhou. Její byt je spíš holobyt, je tam prázdno a neútulno. Jarka potřebuje pomoct, aby se její život hnul z místa a ona získala motivaci k tomu, aby zhubla, našla si partnera a byla konečně šťastná. U Jarky se pokusíme zrekonstruovat kuchyň a obývací pokoj.

Původní kuchyň
Vybavení bylo poskládáno z toho, co zbylo (Zdroj: Prima DOMA)
Nová kuchyň
Designéři vytvořili moderní kuchyň a dřevěnou podlahou sjednotili prostor (Zdroj: Prima DOMA)

Současný stav je velmi neutěšený. Kuchyň je původní ještě z doby, kdy se sem nastěhovali její rodiče – staré skříňky i staré spotřebiče. Obývák je prázdný a celkově vše působí nezabydleně. Rádi bychom pro Jarku vytvořili velkou moderní kuchyň a v celém prostoru sjednotili podlahu, která nahradí staré lino. Zdi dostanou nový nátěr, na oknech budou závěsy, které pomůžou zmírnit únik tepla. V obývacím pokoji chtějí designéři vyzkoušet zajímavý designérský prvek, na kterém bude umístěna televize. A celkově se pokusí prostor zútulnit a zateplit. Jarka sama bude vděčná za cokoli, prioritou je pro ni však kuchyň. Na ničem netrvá, jen si jako alergik nepotrpí na koberce. Líbí se jí minimalistický styl, bílá barva a africké motivy.

A jak se na proměnu dívají designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný?

Designéři
Designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný (Zdroj: Prima DOMA)

Hodnocení designérů:

Byla to pro nás s Markem úplně nová zkušenost. Upřímně jsme se dost báli, jak bude vše klapat s partou, kterou neznáme a která není složena z profesionálů v oboru. Hodně jsme si oddechli po prvních dnech, kdy bylo zřejmé, že to funguje. Bylo nám hned jasné, do jakých prostor má, a nemá smysl se pouštět. Měli jsme jasno i v základním stylovém ladění, ale nějakou chvíli nám trvalo najít zajímavý nosný prvek proměny. Tím se nakonec stala plechová stěna.

Obývák, okno
V pokoji bylo prázdno a neútulno (Zdroj: Prima DOMA)
Televizní stěna
Plechová stěna dostala bílý nátěr (Zdroj: Prima DOMA)

Původní prostor byl de facto holobyt. Bylo viditelné, že tu už mnoho let nebyla ani snaha s tím stavem něco zásadního udělat. Vybavení bylo zastaralé, poskládané z toho, co tak nějak zbylo. Měli jsme mírnou obavu ze srovnání podkladu podlah – to je vždy tak trochu překvapení, co nás potká pod původními krytinami. Asi nejvíc vrásek nám ale nadělalo kotvení plechové stěny. Bylo třeba vymyslet funkční systém, který ovšem zvládne i laik.

Kuchyň před
Celý prostor působil nesourodě a smutně (Zdroj: Prima DOMA)
Modrá židle
Prvky tmavě modré oživily prostor (Zdroj: Prima DOMA)

Jako vždy je to o vtisknutí nějakého uceleného stylu a konceptu. Otevřeli jsme víc prostor mezi kuchyní a obývákem a na podlahu položili dřevěnou podlahu v barvě přírodního dubu, která do interiéru vnesla kýžené teplo domova. Plechová stěna mohla působit chladně, i proto jsme zvolili barevný bílý nátěr místo surového plechu. K celkovému zútulnění pomohly určitě nové decentní záclony a závěsy, které hezky zakryly stará nevzhledná okna. A své udělala i kožená luxusní sedačka. Máme dobrý pocit z celkového vyznění interiéru. Některé prvky se nám v interiéru přirozeně propojily, aniž by v tom předem byl nějaký zásadní úmysl. V určitém momentu jsme s Markem najeli na vlnu, kdy prostě věci přirozeně plynou. Interiér odpovídá modernímu stylu v neutrálních tónech.

Gauč
Pokoj působil celkově nezabydleně (Zdroj: Prima DOMA)
Nová sedačka
Designéři otevřeli prostor mezi kuchyní a obývákem (Zdroj: Prima DOMA)

Staví na oblíbené kombinaci bílé a přírodního dřeva, které jsme tentokrát oživili prvky tmavě modré a také výrazné koňakové – zejména na sedačce. Přemýšleli jsme hodně i o tvarech. Střízlivou geometrii kuchyně či sedačky zjemňují oblé linie na plechu, svítidlech i vlnících se záclonách.

Rodina
Dodá Jarce rekonstrukce potřebný elán do života? (Zdroj: Prima DOMA)

Těšte se na unikátní proměnu nové série – bude zábavná, dojemná a plná praktických rad.

Příště se můžete těšit na rozestavěný dům – pomoc s dětským pokojem. Nebo toho bude víc?

Kuchyňská linka
V kuchyni byly staré skříňky i spotřebiče (Zdroj: Prima DOMA)
Okno, stůl
Kuchyň byla původní (Zdroj: Prima DOMA)
Obývák
Jarčin obývák připomínal holobyt (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 18. 4. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima