Víte, jaké jsou kuchyňské trendy letošního roku?

Pokud i vy uvažujete o pořízení zbrusu nové kuchyně nebo jen o rekonstrukci té staré, jistě víte, že je třeba si vše opravdu důkladně promyslet. O tom, jaké jsou letošní trendy, se dočtete v našem článku.

Na dvířkách se stále uplatňují přírodní dřevěné dekory (Zdroj: Gorenje)

Dřevo, kámen a beton

Na dvířkách se stále uplatňují přírodní dřevěné dekory, které přinášejí do domovů tolik potřebné spojení s přírodou. Velmi moderní je klasický a divoký dub nebo bělené dřeviny či dřeviny v šedých tónech. Kuchyně v tmavších odstínech ořechu působí skutečně luxusně. Naopak ustupují dřeviny s nevýraznou kresbou, jako je třešeň nebo buk. V módě i nadále zůstávají originální materiály imitující tmavou keramiku nebo beton. Skvěle se hodí do moderních prostorů v minimalistickém, technicistním či industriálním stylu.

Místo lesku mat a barvy

Vysoký lesk je postupně vytlačován matnými povrchy dvířek, které působí přirozenějším a hřejivějším dojmem. Pokud jde o barevné ladění, stále vládne bílá barva, která je sázkou na jistotu. Na vzestupu jsou ale barevné kombinace různých odstínů šedých přecházejících přes šedohnědé do zemitých odstínů tmavších hnědých. A nastupují také kuchyně v šalvějově zelených a pudrově růžových odstínech. Začínají se realizovat i kuchyně využívající černou barvu.

Barevnost se přitom může promítnout jak do skříněk, které na sebe mohou vzít také dekor betonu nebo keramiky, tak do pracovních desek. Stále nejpoužívanější variantou je laminátová pracovní deska, která při standardním používání vydrží stejně jako kuchyně klidně 20–30 let. Pokud chtějí zákazníci něco zajímavějšího, velmi často se uplatňuje umělý kámen Technistone nebo Lapitec, což je keramická pracovní deska. Případně se i na pracovní desku dá použít tvrzené a kalené sklo s povrchovou úpravou odolnou proti poškrábání.

Žlutá kuchyň
Matné povrchy dvířek působí přirozenějším a hřejivějším dojmem (Zdroj: Gorenje)

Zapomeňte na klasické obkladačky

Nejpoužívanější jsou obklady z keramiky nebo ze stejného materiálu, jako je pracovní deska - pouze v jiné tloušťce. Tím je možné dosáhnout uceleného vzhledu kuchyně. Mezi stálice také patří skleněné obklady, v současnosti spíše v UNI barvách nebo s jednoduchými grafikami, případně s metalickým efektem. Skvělý je i graftazit, což je mimořádně odolný stálobarevný velkoplošný materiál, který je tvořen mimo jiné silnou vrstvou hliníku. A čím dál častěji se také místo obkladu dělají benátské štuky nebo betonové stěrky. Naopak na ústupu jsou grafoskla s výraznými grafikami.

Vystavit nebo schovat?

V posledních letech se prostor opět více otevírá. V kuchyních se objevují otevřené police, na které se ukládají nejpoužívanější předměty, hrnky, skleničky i talíře. Tyto předměty denní potřeby, stejně jako často používané spotřebiče, se již neschovávají za další dvířka. Jde o praktické řešení, které ale prostor "provzdušní“, dodá mu větší volnost a útulnost. Současně se ale prosazují i důmyslnější prostory pro skladování toho, co na očích mít naopak nechcete. Na oblibě získávají velké potravinové skříně s komfortními výsuvy, kde můžete mít přehledně uložené velké množství potravin a nádobí.

Světlá kuchyň
Otevřené police dodávají větší volnost a útulnost (Zdroj: Gorenje)

Neimprovizujte

Vaše nová kuchyň by neměla být jen krásná, ale také funkční. A protože jde o nemalou investici na dlouhou dobu, vyplatí se nechat si poradit od odborníka. Málokterý prostor umožňuje realizovat kuchyň, kterou si zákazník vysnil třeba podle zahraničního katalogu, a která se ani nemusí do daného interiéru hodit. Odborník vám pomůže nalézt ideální estetické i dispoziční řešení, aby na sebe běžně vykonávané činnosti co nejlépe navazovaly, aby byly zachovány správné výškové poměry, pracovní deska poskytovala potřebný komfort, apod. Upozorní vás na úskalí a řadu detailů, které byste jinak třeba podcenili. 

Publikováno: 30. 4. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima