Jak na udržitelnější svatbu? Stačí se držet jen několika principů

Svatba je krásný den v životě každého člověka a zároveň to může být malá oslava pro budoucnost nejen současné rodiny, ale i pro budoucí potomky. Ve svém způsobu života dává mnoho lidí čím dál častěji důraz na šetrné zacházení s přírodou a udržitelnost. Ani při organizaci svatby nemusí tak ze svých nároků slevovat.

Jak na udržitelnější svatbu? Stačí se držet jen několika principů (Zdroj: agentura M-Ocean)

Na každém drobném kroku, který uděláte pro lepší zdraví planety, záleží. V každé části svatebních příprav můžete zachovat styl, ale zároveň dodržet udržitelné hodnoty a ze svatby tak pro všechny udělat nevšední zážitek. Představte si atmosféru, prostředí a vytvořte si váš jedinečný koncept. Svatba je vždy o zážitku, který chcete vytvořit pro sebe, rodinu i přátele. Udržitelná svatba nemusí být jen ta minimalistická, bohémská, rustikální nebo romantická. Může být jakákoliv, kterou si přejete, jen je dobré držet se několika principů.

Bara_Miguele_06_08_16_1297_mala
V každé části svatebních příprav můžete zachovat styl, ale zároveň dodržet udržitelné hodnoty (Zdroj: agentura M-Ocean)
Bara_Miguele_06_08_16_1297_mala
Vybírejte krásné květiny skleníkové i ty luční nebo z lesa (Zdroj: agentura M-Ocean)

Kombinujte a přemýšlejte o detailech

Uvažujte nad tím, jak vrátit do oběhu vše, aby se zbytečně neplýtvalo a bezezbytku se využilo. Dekorace pořizujte tak, aby mohly být zároveň dárkem pro svatebčany, nebo je můžete darovat do dětských domovů či domovů seniorů. Z tradičního oběda můžete udělat zážitkovou degustaci, a pokud ho budete servírovat v malých porcích, můžete ho využít jako součást výslužky. Svatební dress code vybírejte takový, aby mohl zůstat ve vašem slavnostnějším šatníku. Kreativně se tak vyhnete jednorázovosti a rozdáte spoustu radosti.

Bara_Miguele_06_08_16_1297_mala
Dekorace pořizujte tak, aby mohly být zároveň dárkem pro svatebčany, nebo je můžete darovat do dětských domovů či domovů seniorů (Zdroj: agentura M-Ocean)

Květiny

Přemýšlejte a využijte řezané květiny z malých českých květinových farem. Nabídnou vám krásné květiny, skleníkové i ty luční nebo z lesa. Hodí se jak na dekorace, tak na svatební kytici a věneček pro nevěstu, ale i jako milá připomínka vašeho velkého dne. Pokud milujete včely nebo motýly a přemýšlíte jak je podpořit, nechte si předpěstovat bylinky v květináčích a využijte je na dekoraci stolu a zároveň jako dárek pro svatebčany. Mateřídouška, tymián nebo dobromysl, jsou nejen krásné květiny, ale přinesou i lepší zdraví těm, které máte rádi a kdykoli si dochutí polévku nebo salát, vzpomenou na vás.

Bara_Miguele_06_08_16_1297_mala
Přemýšlejte a využijte řezané květiny z malých českých květinových farem (Zdroj: agentura M-Ocean)

Jídlo a občerstvení

Vybírejte lokální a sezónní suroviny, dejte větší prostor rostlinné stravě. Cukroví si nechte připravit třeba v sociálním podniku ve svém okolí. Z hlediska bezpečí a zdraví účastníků se vyhněte “otevřenému rautu”. Nápaditý a lahodný raut můžete servírovat ve stylových zavařovacích sklenicích s víčkem, které se nejen krásně dekorují na svatební tabuli. Navíc všechno jídlo, které zbude, lze pohodlně a krásně uložit do ledničky a poté luxusně nadekorovat do výslužky. Pokud máte rádi tradiční jídla, nechte si je připravit také v rostlinné variantě.

Bara_Miguele_06_08_16_1297_mala
Vybírejte lokální a sezónní suroviny, dejte větší prostor rostlinné stravě (Zdroj: agentura M-Ocean)
Bara_Miguele_06_08_16_1297_mala
Cukroví si nechte připravit třeba v sociálním podniku ve svém okolí (Zdroj: agentura M-Ocean)

Prostírání a ubrousky

Můžete samozřejmě použít ty jednorázové, ideálně z recyklovaného papíru, nebo si můžete pořídit například lněné či bavlněné. Po svatbě se tak stanou každodenní vzpomínkou a součástí vašeho domácího nebo chalupářského stolování.

Bara_Miguele_06_08_16_1297_mala
Pokud máte rádi tradiční jídla, nechte si je připravit také v rostlinné variantě (Zdroj: agentura M-Ocean)
Bara_Miguele_06_08_16_1297_mala
Z tradičního oběda můžete udělat zážitkovou degustaci (Zdroj: agentura M-Ocean)

Pozvánky

Pozvánky můžete vytisknout na rostoucím papíru plném semínek bylinek nebo lučního kvítí. Je možné tisknout také na recyklovaný papír nebo pozvánku či svatební oznámení poslat jenom elektronicky a doplnit ho třeba videem.

Doprava

Podívejte se do seznamu vašich hostů, jak na vaši svatbu pojedou. Vybírejte lokalitu, která má vlakovou nebo autobusovou zastávku a pokud nemá, vypravte třeba zážitkový autobus. Na palubu dopravního prostředku naloďte kapelu a vaši hosté přijedou na událost pozitivně naladěni. Navíc budou mít zajištěný bezpečný odvoz domů a mohou si váš den D užít plnými doušky. Vymyslete pro hosty i zábavnou spolujízdu formou jednoduché sdílené tabulky a přidejte k nim pár úkolů, ať je v autě legrace. Popište jim cestu vlakem či autobusem a ubezpečte je, že zastávky jsou v blízkosti místa pořádané svatby.

Bara_Miguele_06_08_16_1297_mala
Pro svatebčany vypravte třeba zážitkový autobus (Zdroj: agentura M-Ocean)
Bara_Miguele_06_08_16_1297_mala
Svatební dress code vybírejte takový, aby mohl zůstat ve vašem slavnostnějším šatníku (Zdroj: agentura M-Ocean)

Publikováno: 22. 5. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima