Květen je tu a s ním i nové číslo vašeho oblíbeného časopisu Zahrádkář

Květen je asi jedním z nekrásnějších měsíců na zahradě. Je to měsíc sázení. I když, se musíme mít na pozoru, pranostiky říkají: „Pankrác, Servác, Bonifác jsou ledoví muži, Žofie je jejich kuchařka“. S výsadbou choulostivějších druhů je tedy vhodné počkat až po 15. květnu.

Vychází květnové číslo vašeho oblíbeného časopisu (Zdroj: Zahrádkář)

I přesto, že se jaro letos spíše schovává, v časopise Zahrádkář nenecháváme nic náhodě a věnujeme se mu naplno. V našich kalendáriích se dozvíte vše o práci a využití truhlíků, o výsadbě hlíznatých rostlin a letniček na záhony, jak si poradit s probírkou švestek, na co použít párátka v zahradě a mnohé další.

Hned v úvodu májového Zahrádkáře vám představíme Trvalku letošní sezóny, kterou každoročně vybírají členové Českého spolku perenářů. Patří do severoamerického rodu zahrnujícího zhruba 250 druhů rozličných skalniček, trvalek, ale i polokeřů. Už víte? V příspěvku Jana Prášila se seznámíte s osivy pro květinové koberce. Směsi určené pro přímý výsev zaručí vaší zahradě proměnlivost a včelám či jiným opylovačům zase nekonečnou nektarovou párty.

Na návštěvu jsme se tentokrát vydali k šlechtiteli angreštů, který patří mezi nejúspěšnější v České republice. Obdiv si zasluhuje především za to, že svého cíle dosáhl v domácích podmínkách bez podpory výzkumných a šlechtitelských center. Prozradil nám, že za své úspěchy vděčí především šťastné ruce a velké trpělivosti. Pro malé zahradníčky je v rubrice Malá škola začínajícího zelináře srozumitelně shrnuta péče o výsevy a vysazené sazenice – co obnáší kultivace, jednocení, mulčování atp.

Pan šéfredaktor Jan Stanzel podlehl kouzlu využívání palet a poradí vám, co z nich můžete na své zahradě vykouzlit. Jak chytit trochu slunce do kolektoru a následně energii využívat např. pro ohřev vody, vytápění chatky nebo i výrobu elektrické energie se můžete dočíst v příspěvku Boleslava Hemzala.

Květnová příloha Zahrádkářka vám usnadní práci s vařením po náročném dni na zahradě. Květa Korečková při přípravě receptů vybírala jídla s čerstvou sezonní zeleninou a jídla ne příliš náročná, kdy se nemusí recept úplně striktně dodržovat.

Zahrádkářka
Nechybí ani Zahrádkářka (Zdroj: Zahrádkář)

Opět začíná chřestová sezóna. A kdyby někdo nevěděl, co si s touto lahodnou jarní zeleninou počít, nechte se inspirovat chřestovými variacemi Hanky Major Sládkové. Ač jsme u Hanky Šebestové Kindelmannové zvyklí na floristické tvoření, tentokráte nás překvapí kulinářským okénkem v podobě libečkového pesta. O omamné vůni přírody v květnu a účincích právě kvetoucích bylinek se s vámi podělí Radmila Malinovská. Již jste někdy ochutnali například pampeliškový koláč?

Příjemné počtení přeje Zahrádkář.

S květnovým vydáním tištěného časopisu Zahrádkář obdrží předplatitelé osivo okurky nakladačky Amelia F1 od firmy Moravoseed. Předplaťte si Váš oblíbený časopis o Zahradě i na rok 2021 (12 čísel jen za 396 Kč). Oproti běžnému stánkovému prodeji (468 Kč) je předplatné cenově výhodnější a navíc je doplněno o různé drobné dárky, např. monotematické brožury "Knihovnička zahrádkáře", vzorky osiv, hnojiv a s lednovým vydáním časopisu Vám přijde i stolní týdenní kalendář.

Banner
Časopis Zahrádkář (Zdroj: Zahrádkář)

Více aktuálních a přehledných informací naleznete na webových stránkách: www.izahradkar.cz

Publikováno: 1. 5. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima