Krásná srst, koruna krásy každého pejska. Dopřejte jí tu správnou péči

Srst je vizitkou každého psa, podle srsti poznáme, v jaké je pejsek kondici. Důležitou roli hraje strava a také používání kosmetiky určené speciálně pro jejich srst. Její složení je jemné, vůně decentní, pejsky nedráždí a mnohdy obsahuje i různé přísady proti nepříjemným parazitům.

Starost o srst psa by měla být součástí každodenní péče (Zdroj: Aveflor)

Starost o srst psa by měla být součástí každodenní péče. Lesklá a zdravě vypadající srst je nejen hezká na pohled, ale také značí celkově dobrou kondici zvířete. Důležitou roli v péči hraje samozřejmě i kvalita potravy, případně vhodné vitamíny či doplňky stravy. Na lesk se hodí krmiva s přídavkem omega mastných kyselin, ty jsou důležitou složkou pro zdraví kůže a následně hezké srsti. Samozřejmostí by měly být granule s vysokým obsahem kvalitních živočišných proteinů. Stravu můžete doplnit například i lněným nebo lososovým olejem.

Používejte kosmetiku, která nevysušuje

Pokud chcete, aby pejsek měl hezkou a zdravou srst, nemyjte ho kosmetikou plnou chemických složek. Rozhodně se nedoporučuje také používat lidské přípravky, které mohou pejskovi způsobit podráždění kůže. Při mytí je důležité používat kosmetiku, která nedráždí a nevymývá přirozené oleje, které zajišťují vyživení srsti. Psí šampony by měly být pH neutrální a obsahovat vitamíny B3 a B5, olivový olej či elastin. Při samotném mytí stačí použít menší dávku šamponu, abyste nepoškodili mikroflóru kůže a srsti. Pokud máte štěně či malé plemeno psů, šampon použijte zředěný vodou v poměru 1 : 2. Samotné šampony po nanesení nechte na srsti působit 2 minuty a pak opláchněte vlažnou vodou. A snažte se, aby se pejskovi nedostala voda do uší.

Je dostatečné koupat psa jednou za měsíc až dva. Ani pokud je venku například blátivo, nemusíte pejska koupat každý den. Někdy stačí, až nečistota zaschne a pejska pak jen vykartáčujete. „Pro snadné odstranění nečistot ze srsti pejska je vhodné používání psích kondicionérů například s extraktem z listů čajovníku na závěr mytí. Při použití kondicionéru je usnadněna péče o srst pejska do dalšího koupání, nečistoty je totiž možné ze srsti stáhnout pouze vlhkým hadrem a není potřeba koupat celého pejska,“ doporučuje veterinární lékařka Renáta Valášková. Protože srst pejsků přitahuje parazity, je vhodné, především v letní sezoně volit šampony, které zároveň působí i proti parazitům.

Psi ve vaně
Psí šampony by měly být pH neutrální a obsahovat vitamíny B3 a B5, olivový olej či elastin (Zdroj: Aveflor)
Šampon
Při mytí je důležité používat kosmetiku určenou speciálně pro pejsky (Zdroj: Aveflor)

Nezapomeňte kartáčovat

Rozhodně nezapomínejte na pravidelné kartáčování pejsků. Nejlépe venku při procházce, abyste si domů nezanesli chlupy. „Kartáčováním pejska zbavíte nejen přebytečné srsti, ale zároveň stimulujete jeho kůži, což pomáhá k přirozené tvorbě olejů, které zajišťují lesk srsti. Kartáčování také prokrví pokožku a tím stimuluje růst srsti, navíc je i příjemnou masáží pro psy. Plemena s dlouhou srstí je dobré kartáčovat alespoň dvakrát týdně, předejdete tak i tvorbě nehezkých dredů“,“ radí MVDr. Renáta Valášková. Pokud pejskovi jde srst špatně rozčesat, můžete si pomoci speciálními kartáči i kondicionéry ve spreji, nebo používat psí kondicionéry po koupání. Krátkosrstá plemena stačí kartáčovat 3 × do měsíce.

Publikováno: 1. 6. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima