Muzeum rekordů a kuriozit konečně otvírá, těšit se můžete na největší kuchyňský nůž v Česku

Po nucené dlouhé odmlce otvírá své brány také pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit. Těšit se můžete, kromě jiného, na největší kuchyňský nůž i na největšího ježka v kleci v České republice. Račte vstoupit.

Největší poštovní schránka (Zdroj: Agentura Dobrý den)

I pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit po dlouhých měsících nuceného uzavření (od loňského března celkem 255 dnů) otevřelo tento týden své expozice. A to se zajímavými novinkami: V expozici Zlaté české ručičky vznikla zbrusu nová fotografická expozice a muzeum českých NEJ… také získalo pozoruhodný exponát, který byl sice vyroben v r. 1977, ale už několik desetiletí ho nikdo neviděl. Jde o největší kuchyňský nůž u nás. Váží půl metráku a do Pelhřimova, města rekordů, si našel cestu díky šéfkuchaři Václavu Louckému ze Slaného, v jehož hlavě se myšlenka kdysi zrodila.

Délka nože je 286 cm, šířka 54 cm a tloušťka je 10 cm. Jádro nože, tedy ona kovová část, byla vyříznuta z železné desky o rozměrech 2,5 × 1 metr (s tloušťkou 4 mm). Dílo se po vytvarování leštilo, brousilo a následně bylo pochromováno. Pamětníci si možná vzpomenou, že nůž - rekordman byl použit i v kdysi oblíbeném televizním pořadu Šance.

Největší nůž
Největší nůž (Zdroj: Agentura Dobrý den)

Největší ježek v kleci je vystaven v zahradě expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Klec je vysoká 1 100 mm a má průměr 730 mm.

Ježek v kleci
Největší ježek v kleci (Zdroj: Agentura Dobrý den)

Dozvíte se také, kam právě doputovala Matylda, která je tím známým humanoidním robotem, který sám (díky dobrým lidem) projel stopem 1718 km na cestě z Jablonce do Muzea rekordů v Pelhřimově. Pro své návštěvníky, kteří přijdou o tomto víkendu, muzeum připravilo ke vstupence velmi neobvyklý dárek – možnost spatřit Michelangelova Ježíše Krista! Zní to neuvěřitelně, ale jde o překvapení korespondující se zaměřením expozic.

Muzeum rekordů disponuje i venkovní expozicí obřích předmětů, v níž si lze pořídit atraktivní fotografie s obřím polévkovým hrncem, téměř 4m mamutem z březového proutí. V zahradě je vystaven i největší čajník v České republice, obří prvorepubliková poštovní schránka a také velká fotogalerie českých rekordů. 

Čajník
Největší čajník (Zdroj: Agentura Dobrý den)

Na stezce, která nese název Procházka českou knihou rekordů, stojí i největší pěšec (obří šachová figurka, která má hmotnost 1200 kg a je zobrazením cimrmanovského "prvního autu v dějinách šachu“. Herci divadla Járy Cimrmana také byli přítomni u slavnostního odhalování tohoto rekordního objektu.

Publikováno: 30. 5. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima