Pokud vlastníte balkon či lodžii, cena vaší nemovitosti stoupla

Balkony se staly v této nelehké době pandemie vyhledávanými. Poptávka po nich stále stoupá. Staly se centrem dění nejen kulturního, ale i sportovního dění, jsou společenskou záležitostí. Díky tomu zvyšují cenu nemovitostí, mnohdy až o půl milionu korun.

Balkony se staly centrem dění (Zdroj: AČSS)

Podle únorového průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen si třetina mladých lidí představuje své ideální bydlení v bytě či domě s balkonem nebo terasou. Význam těchto nebytových prostor přitom během posledního roku výrazně vzrostl. Urychlil se tak trend, kdy se balkony ze "skladišť“ a sušáren mění v plnohodnotnou venkovní místnost.

Na balkony, lodžie a terasy se přesunul společenský život Čechů, kteří neměli možnost úniku do přírody před častými lockdowny. Proto se řada obyvatel pustila do zvelebení či rekonstrukce těchto prostor. Jejich úpravy se přitom pohybují v rozmezí od několika stovek až po několik desetitisíců korun.

„Více než třetina úvěrů, které stavební spořitelny loni poskytly, byla na rekonstrukci stávajících bytových či nebytových prostor. Právě stavebko je pro tyto úpravy ideální nástroj financování. Buď mohou zájemci použít peníze, které uspořili, nebo si za nízkou úrokovou sazbu bez nutnosti zajištění nemovitostí půjčit na rekonstrukci, ale třeba i pořízení balkonu či terasy,“ objasňuje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Žena zalévá
Jsou oázami v nelehké době (Zdroj: AČSS)

Na balkony a lodžie si lidé nejčastěji pořizují nový nábytek, grily nebo jen květiny a dekorace. Stále více se také prosazuje – a nejen mezi mladými – trend "urban gardeningu“, kdy si lidé pro vlastní potřebu pěstují nejen květiny, ale i bylinky či zeleninu. Ze stavebních úprav vedou pokládky nových dlažeb nebo zasklívání, instalace stínění či, v rámci větší rekonstrukce, posuvných skleněných stěn mezi pokojem a lodžií, čímž dochází k rozšíření obytné plochy.

Zájem roste také o závěsné balkony. „Výjimkou není ani pořízení balkonu tam, kde doposud nebyl. Po jeho pořízení přitom může hodnota nemovitosti vzrůst až o několik set tisíc korun. Není přitom podmínkou, že si balkony musí nechat nainstalovat všechny byty v konkrétním domě. Nicméně bývá cenově výhodnější nechat si zpracovat projekt pro celý dům, obyvatelé se pak postupně k jejich přístavbě přidávají. Financovat závěsný balkon lze mimo jiné také ze stavebka,“ dodává Jiří Šedivý. 

Na kolik vyjde rekonstrukce či zvelebení balkonu:

Závěsný balkon

100 000 Kč

Zasklení balkonu

15 000 – 20 000 Kč

Nová dlažba vč. pokládky (6 m2)

10 000 Kč

Balkonový nábytek pro 4 osoby

4 000 Kč

Bezkouřový gril

3 000 Kč

Dekorace vč. osvětlení

1 000 Kč

Rostliny vč. květináčů    

1 000 Kč

Všechny ceny jsou pouze orientační, vycházejí z cen volně dostupných na internetu.

Publikováno: 29. 5. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima