Víte, jak naučit děti pitnému režimu?

Je důležité dbát na správnou životosprávu, a to zejména u dětí. Zvláště při nadcházejícím letním období je nutné dodržovat pitný režim. Poradíme vám jak na to.

To nejlepší na pití jsou obyčejná voda a kvalitní čaje (Zdroj: Sonnentor)

Jak naučit děti správně a zdravě pít?

To nám poradí PharmDr. Margit Slimáková, která patří mezi přední české odborníky v oblasti zdravotní prevence a výživy. Zde jsou její základní tipy:

  • neslaďte
  • jděte příkladem
  • zapojte děti do výroby nápojů

To nejlepší na pití jsou obyčejná voda a kvalitní čaje. Z čajů pro mladší děti doporučuji bylinkové a ovocné. Pro starší děti mohou být i pravé čaje. Zásadní je ale nesladit. Slazené nápoje jsou totiž odborníky už několik let považovány za největší výživové zlo. Dnes je jednoznačně potvrzeno, že pití slazených nápojů přispívá k vyššímu příjmu energie, a tím vyššímu riziku obezity, srdečního infarktu, mozkové mrtvice a cukrovky druhého typu. Nadbytek cukrů v limonádách je dále spojován s osteoporózou, astmatem, nádorovými nemocemi, dnou, revmatoidní artritidou, předčasným stárnutím a vznikem závislosti.

Snídaně, čaj
Jak děti naučit pít vodu a čaje? (Zdroj: Sonnentor)

Přestat pít limonády je první obranou před všemi uvedenými problémy (a před mnoha dalšími). Mnoho lidí dokáže zhubnout, udržet si nižší hmotnost, dokonce se i zcela zbavit potíží s cukrovkou pouhou eliminací slazených nápojů z jídelníčku. Popsané důsledky u dětí samozřejmě nezachytíte hned. Ale právě je můžeme hned ze začátku naučit pít vodu a neslazené nápoje a vyhnout se tak zlozvyku pít sladké. Jakmile se děti na sladkou chuť čajů naučí, je jen otázkou času, kdy od nich přejdou, naprosto přirozeně, ke slazeným limonádám.

Jak děti naučit pít vodu a čaje? Zásadním faktorem je vzor rodičů, hodně pomůže i aktivní zapojení dětí do přípravy a výběru. Děti třeba mohou v sezóně sbírat bylinky na čaje. Stačí i pár druhů, které máme v okolí. Doporučuji jednotlivé bylinky ukládat ve sklenicích do temna a chladu a při přípravě nechat i dítě vybrat, z čeho si dáte v zimě čaj a v létě ovoněnou vodu. Stačí vybírat mezi jednotlivými bylinkami, skvělé je i doplnění o ovoce. To je možné použít čerstvé, sušené i lyofilizované.

Čaje, medvěd
Měli bychom naučit děti hned zpočátku pít vodu a neslazené nápoje, a tím se vyhnout zlozvyku pít sladké (Zdroj: Sonnentor)

K letnímu období se krásně hodí i jedlé květy, které opět můžete koupit v biokvalitě nebo posbírat s dětmi. U nás doma jsou třeba nejoblíbenější směsi z kyselejších šípků nebo rakytníku, které zjemní sušené hrušky nebo jablka, a v létě do džbánu kombinuji vodu s čerstvým ovocem a jedlými květy. 

A jak na to, aby děti i zdravě jedly?

Publikováno: 14. 6. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima