Placení platební kartou v zahraničí je bezpečné

Při návštěvě zahraničních zemí už není potřeba měnit ve směnárnách peníze na tamější měnu. Pohodlně a bez obav ze zneužití využijte platební karty, jejichž zabezpečení je velmi pečlivě hlídáno. A jak to máte vy? Berete do zahraničí kartu, hotovost nebo obojí?

Placení platební kartou v zahraničí je bezpečné (Zdroj: Depositphotos)

Ačkoli jsme my, Češi, po dlouhou dobu evropskými přeborníky v bezkontaktním placení – pípáme kartou, ale i chytrým telefonem nebo hodinkami, kde se dá, tak když dojde řeč na placení kartou v zahraničí, někteří z nás se zarazí. „Platební kartu jsem dlouho nepoužívala, maximálně k výběru v bankomatu. Za poslední rok se to u mě ale otočila. Hotovost téměř nemám a všude nosím jen kartu. V létě se chystám do Chorvatska, ale asi bez platební karty. Bojím se, že když ji ztratím nebo mi ji někdo ukradne, je složité to vyřešit,“ říká šedesátiletá Drahomíra Kopecká.

Takové obavy však nejsou na místě. Pokud dojde k této nepříjemné situaci, i ze zahraničí vše funguje naprosto stejně, jako když zcizení či ztrátu řešíte v České republice. Rozhoduje zde rychlost, zloději zpravidla zkusí kartu použít krátce po krádeži. Proto kontaktujte svou banku ihned jak zjistíte, že vám karta chybí.

Placení
Placení kartou v zahraničí je stejné jako platby u nás (Zdroj: Depositphotos)

Před cestou do zahraničí se doporučuje zapsat si na bezpečné místo posledních šest čísel platební karty a kontakt na klientskou linku vaší banky. Navíc je zde i možnost pojistit se pro případ krádeže či zcizení karty. Takové pojištění se většinou vztahuje i na souběžnou ztrátu či krádež hotovosti, osobních dokladů, mobilního telefonu či klíčů.

Pár drobných u sebe mějte vždy

Podle Sdružení pro bankovní karty Češi v roce 2020 v zahraničí provedli více jak 22 milionů bezkontaktních plateb u obchodníků za více jak 16 miliard korun. Oproti roku 2019 je to pokles téměř o polovinu. Za ním ale musíme hledat omezené možnosti cestování do ciziny. I to se pak částečně projevilo ve zvýšení počtu plateb u tuzemských obchodníků. Těch bylo v roce 2019 přes 978 miliard a o rok později číslo vyšplhalo až na 1 118 237 569.

Karta
Je zde možnost pojistit se pro případ krádeže či zcizení karty (Zdroj: Depositphotos)

I když se síť obchodníků, kteří jsou vybaveni platební terminálem, stále rozšiřuje, i zde platí, že je dobré vždy myslet na situace, kdy a kde bezkontaktně nezaplatíte. Co třeba taková návštěva toalety, bleší trh nebo plážová masáž? „Mít u sebe alespoň malý obnos se hodí vždycky, nicméně tahat s sebou balík peněz se vám nevyplatí ani z praktického, ani z bezpečnostního hlediska,“ říká Zuzana Filipová z MONETA Money Bank. 

Zjistěte si, jak to má vaše banka

Mnozí z nás máme zažito, že za zahraniční karetní transakce zaplatíme strašný balík za poplatky. Tak to ale není. Každá banka to má samozřejmě jinak, a proto je dobré si ještě před cestou zjistit, jak si co účtuje právě ta vaše. Zahraniční transakce se přepočítávají devizovým kurzem podle směnného kurzu a pravidel karetní asociace Mastercard nebo Visa, zvýšeným o přirážku banky. Na svém bankovním výpisu pak vidíte částky v českých korunách i původní měně včetně kurzu.

Terminál
Zahraniční transakce se přepočítávají devizovým kurzem podle směnného kurzu (Zdroj: Depositphotos)

Pozor si ale dejte na dynamickou konverzi. Na první pohled se může zdát, že je to velmi výhodná služba. Po bližším prozkoumání to už ale tak úplně není. „Na čerpací stanici v Rakousku mi při placení za benzin a koupi dálniční známky nabídli, že si mohu zvolit měnu zaúčtování. Přišlo mi lepší vybrat si rovnou české koruny, protože jsem rovnou věděl, kolik platím. Bohužel při následném přepočítání v autě jsem zjistil, že jsem zaplatil o pár desítek korun více,“ upozorňuje Petr Sojka, který před touto zkušeností o nějaké dynamické konverzi vůbec nevěděl.

Při tomto způsobu platby totiž nevidíte směnný kurz. Ten si určuje sám provozovatel terminálu, a tak bývá často méně výhodný než kurz banky, který byste běžně volili. Dalším podstatným detailem, který byste si měli před platbou či výběrem z bankomatu zjistit, jsou poplatky za transakci. Podobně jako v České republice, i v zahraničí jsou platby u obchodníků většinou zdarma, a pokud tomu tak není, měl by vás na to obchodník předem upozornit.

Zneužití
Zneužití platební karty je nutné ihned řešit se svou bankou (Zdroj: Depositphotos)

U bankomatů to ale vždy neplatí. Zde záleží především na ceníku vaši banky. Pokud si klienti před cestou nestihnou směnit hotovost, mohou si ji v klidu vybrat na místě. U běžného účtu totiž mají platby i výběry hotovosti z bankomatů doma i v zahraničí zdarma. 

Myslete také na zabezpečení vaší nemovitosti

Publikováno: 12. 6. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima