Veletržnictví dostalo od Vlády České republiky další těžkou ránu

Další rána pro veletrhy: Vláda znemožňuje jejich konání, přitom končí s podporou zaměstnanosti. Připraví tak tisíce lidí o práci. Místo příprav klíčových akcí pro český průmysl a export bude tento obor čelit další vlně propouštění. Přestože se konání hromadných akcí, do nichž spadají také veletrhy, oficiálně povoluje, nastavené podmínky jsou pro veletržní prostředí nereálné.

Veletržnictví dostalo od Vlády České republiky další těžkou ránu (Zdroj: PVA Expo Praha)

Vláda na svém jednání 31. května 2021 rozhodla o zrušení té části podpory zaměstnanosti z programu Antivirus, kdy dojde k uzavření nebo významnému omezení provozu zaměstnavatele na základě vládních opatření. Přesně v takové situaci se však dnes nacházejí organizátoři velkých veletržních a výstavních akcí. Pro svoji činnost musejí aktuálně splnit omezující podmínku přítomnosti maximálně jednoho návštěvníka na 15 m2 vnitřní plochy, pro kongresy platí dokonce omezení na celkový počet do 250 osob. To jsou však stanovené podmínky, s nimiž se reálně veletrhy pořádat nedají.

hala_1_35
Veletrhy a výstavy se připravují dlouhé měsíce dopředu a organizátoři již v tomto období potřebují pracovat s plány (Zdroj: PVA Expo Praha)

Jaká je tedy dnešní situace oboru, který je důležitým pilířem českého průmyslu, podnikatelů a výrobců? Vládní opatření omezující provoz stále trvají, ale kompenzace v podobě programů Covid Veletrhy/kongresy, Covid Nepokryté náklady a teď také Antivirus byly zrušeny. Organizátoři veletržních akcí se tak ocitli ve zcela bezvýchodné situaci, na jejíž délku ani řešení nikdo z vládních představitelů dosud nedal odpověď.

hala_1_33
Veletržnictví se vlivem aktuálních kroků vlády dostalo do slepé uličky (Zdroj: PVA Expo Praha)

Veletrhy, výstavy a eventy byly prvními obory, které musely zavřít svoje provozy na jaře 2020. A bohužel zjevně budou také poslední, které svoji činnost budou moci obnovit. Dosud ale není jasné kdy a za jakých podmínek – a zda se jich mnohé důležité akce dožijí. Jedná se o průmysl, který před pandemií v České republice generoval roční tržby zhruba 10 miliard Kč a v sektoru služeb jednoznačně patří k nejvíce postiženým oborům. Na vlastní veletrhy a výstavy jsou však navázány tisíce dalších pracovních míst včetně cestovního ruchu. Za téměř rok a půl trvající uzávěry oboru tak byly bez náhrady zrušeny stovky veletrhů, výstav, kongresů a firemních akcí a o práci přišly tisíce odborných, kvalifikovaných pracovníků.

geberit_8
Veletrhy, výstavy a eventy byly prvními obory, které musely zavřít svoje provozy na jaře 2020 (Zdroj: PVA Expo Praha)

Veletržnictví se vlivem aktuálních kroků vlády dostalo do slepé uličky a podpora státu je pro obnovu oboru nezbytná. „Pokud nebude fungovat nějaká forma podpory pro organizátory veletrhů i v dalších měsících, přijde další vlna propouštění,“ varuje předseda Společenstva organizátorů veletržních a výstavních akcí ČR (SOVA ČR) Tomáš Kotrč a dodává: „Nedá se plánovat, když vláda výrazným způsobem omezí konání akcí a nechce nijak dál podpořit firmy podnikající ve veletržním průmyslu.“

ford_6
Vláda na svém jednání 31. května 2021 rozhodla o zrušení té části podpory zaměstnanosti z programu Antivirus (Zdroj: PVA Expo Praha)

Veletrhy a výstavy se připravují dlouhé měsíce dopředu a organizátoři již v tomto období potřebují pracovat s plány nejen pro podzim 2021, ale už i na příští rok. SOVA ČR proto žádá vládu o stanovení závazných podmínek, za kterých budou moci výstavy a veletrhy od září 2021 reálně fungovat, nebo o pokračování podpory uzavřených provozoven. Veletržnictví vždy bylo dobrou vizitkou českého průmyslu a zejména exportu. Proto věříme, že společně s vládou rychle najdeme způsob, jak tento obor dále udržet při životě.

Publikováno: 8. 6. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima