Jak naučit děti zdravě pít?

To nejlepší na pití jsou obyčejná voda a kvalitní čaje. Z čajů pro mladší děti doporučuji bylinkové a ovocné. Pro starší děti mohou být i pravé čaje. Zásadní je ale nesladit. Slazené nápoje jsou totiž odborníky už několik let považovány za největší výživové zlo.

Jak naučit děti zdravě pít? (Zdroj: Depositphotos)

Zásady zdravého pití

Dnes je jednoznačně potvrzeno, že pití slazených nápojů přispívá k vyššímu příjmu energie, a tím vyššímu riziku obezity, srdečního infarktu, mozkové mrtvice a cukrovky druhého typu. Nadbytek cukrů v limonádách je dále spojován s osteoporózu, astmatem, nádorovými nemocemi, dnou, revmatoidní artritidou, předčasným stárnutím a vznikem závislosti. Přestat pít limonády je první obranou před všemi uvedenými problémy (a před mnoha dalšími). Mnoho lidí dokáže zhubnout, udržet si nižší hmotnost, dokonce se i zcela zbavit potíží s cukrovkou, pouhou eliminací slazených nápojů z jídelníčku. Popsané důsledky u dětí samozřejmě nezachytíte hned. Ale právě je můžeme hned zpočátku naučit pít vodu a neslazené nápoje a vyhnout se tak zlozvyku pít sladké. Jakmile se děti na sladkou chuť čajů naučí, je jen otázkou času, kdy od nich přejdou, naprosto přirozeně, ke slazeným limonádám.

Limonády
Přestat pít limonády je první obranou před všemi uvedenými problémy (Zdroj: Depositphotos)

Jak děti naučit pít vodu a čaje?

Zásadním faktorem je vzor rodičů, hodně pomůže i aktivní zapojení dětí do přípravy a výběru. Děti třeba mohou v sezóně sbírat bylinky na čaje. Stačí i pár druhů, které máme v okolí, další druhy bylinek si můžeme koupit třeba v bio kvalitě u moravského Sonnentoru. Doporučuji jednotlivé bylinky ukládat ve sklenicích do temna a chladu a při přípravě nechat i dítě vybrat, z čeho si dáte v zimě čaj a v létě ovoněnou vodu. Stačí vybírat mezi jednotlivými bylinkami, skvělé je i doplnění o ovoce. To je možné použít čerstvé, sušené i lyofilizované. K letnímu období se krásně hodí i jedlé květy, které opět můžete koupit v biokvalitě nebo posbírat s dětmi. U nás doma jsou třeba nejoblíbenější směsi z kyselejších šípků nebo rakytníku, které zjemní sušené hrušky nebo jablka, a v létě do džbánu kombinuji vodu s čerstvým ovocem a jedlými květy. 

3 zásady:

  • neslaďte
  • jděte příkladem
  • zapojte děti do výroby nápojů
Zdravé pití
Zásadním faktorem je vzor rodičů, hodně pomůže i aktivní zapojení dětí do přípravy a výběru (Zdroj: Depositphotos)

Pro ty, kteří neposedí

Znáte Levandulína, Vavřince a Rozárku? Jsou to skřítci rarášci a vskutku neposedí. I když jsou malí, mají velké starosti. Třeba jak se zahřát po sáňkování, jak zahnat žížu, jak nebýt usmrkánek i jak večer zklidnit hlavičku plnou nápadů a v klidu usnout.

Dobroty plné chutí přírody, ovoce a bylinek pro nejmenší pod názvem Biorarášci přináší oblíbená značka bio produktů Sonnentor. Z moravských Čejkovic, kde bydlí i zmínění 3 rarášci, se čaje, sirupy, ale i zdravé sušenky a bonbony dostávají téměř do celého světa.

Raráškovy čaje

Řada 9 různých bylinných a ovocných čajů určených pro děti i pro nastávající maminky nebo kojící ženy. Jak je u Sonnentoru zvykem, všechny jsou 100% v biokvalitě.

Svacinka
Ovocné a bylinné čaje jsou pro děti ideální osvěžení (Zdroj: MPR Lenka Šubrtová)

Zakrátko maminkou

  • květinovo-citronová směs
  • meduňka, citronová tráva, kontryhel, pomerančová kůra, růže okvětí, pomeranč kousky, pomerančový květ
  • meduňka - čaj z listů snižuje stres, uklidňuje, uvolňuje, zpříjemňuje spánek a zajišťuje dobré zažívání. Nově se uznávají protivirové účinky, zvláště u herpesvirů (opary).

Citronová tráva - snižuje cholesterol v krvi, působí blahodárně na nervové choroby, horečky, malárii a chřipky. Čaj z listů citronové trávy usnadňuje trávení, zvyšuje schopnost koncentrace, stimuluje laktaci a napomáhá detoxikovat játra, močový měchýř a ledviny.

  • V roce 2006 zjistil výzkumný tým Ben Gurionovy univerzity v Negevu v Izraeli, že užívání citronové trávy způsobuje programovanou smrt nádorových buněk, zatímco normální buňky jsou ponechány nepoškozené.

  • kontryhel -  přezdívaná “bylinka na ženské štěstí”. Svíravé účinky kontryhele, a jeho příznivé působení na svalovinu, jsou doporučovány pro zdraví zpevnění a posílení dělohy. Hodí se proto užívat kontryhelový čaj před otěhotněním i v průběhu těhotenství, zejména pak v posledním měsíci před porodem. I po porodu ocení ženy kontryhel – při hojení poporodních jizev, ke zpětnému zpevnění děložního svalstva a k podpoře tvorby mateřského mléka. A protože má kontryhel i protibakteriální a protiplísňové účinky, umí pomoci i při zánětlivých onemocněních ženských orgánů a při mykózách.
Těhotná
Speciální čaje pro nastávající maminky mají přesné složení (Zdroj: Depositphotos)

První čajíček - bio bylinný čaj

  • určeno pro děti od ukončeného 6. měsíce věku
  • fenykl, anýz, kmín, meduňka
  • f+a+k - osvědčená trojkombinace pro dobré trávení, uleví miminkům od bolestí bříška, meduňka zklidňuje - pro klidnější usínání miminka, a lepší spánek
  • fenykl - Má protikřečové účinky na střeva, vhodný proti nadýmání
  • kmín - léčí nadýmání, ulehčuje bolestem při kolice
  • anýz - jeho použití vhodné v pediatrii, urychluje trávení, omezuje plynatost
  • působí proti střevním katarům, křečím trávicího traktu

Kojící čaj - bio bylinný čaj

Maminčina náruč je to nejlepší, co může malý rarášek na začátku svého života dostat. Tato lahodná směs podporuje tvorbu mléka a zpříjemní tak nenahraditelné období v životech maminky a miminka.

  • fenykl, anýz, kmín (podporují laktaci, trávení, pomáhají proti nadýmání), verbena citronová, meduňka, řecké seno
  • verbena citronová - pomáhá při úzkosti (častý jev v šestinedělí a obecně v době péče o malé dítě), problémech zažívacího ústrojí, proti křečím břicha a nespavosti.
Na kute_RanniPtace 1
Na kutě je bio bylinný čaj pro lepší spánek vašich dětí (Zdroj: MPR Lenka Šubrtová)
Kojící čaj
Kojící čaj je lahodná směs, která podporuje tvorbu mléka (Zdroj: Depositphotos)

Klidné bříško - bio bylinný čaj

  • meduňka, sléz, rooibos, anýz, fenykl, kmín
  • sléz - mimo jiné upravuje zažívání, zklidňuje podráždění žaludku, zbavuje stresu a úzkosti, usnadňuje usínání
  • rooibos – bez nadsázky čaj nečaj, bez kofeinu, má přirozeně nasládlou chuť 

Ranní ptáče - bylinný čaj s ovocem bio

  • šípek, kdoule (21 %), ibišek, meduňka, verbena citronová, růže okvětí, máta okrouhlolistá, chrpa květ

Na kutě - bio bylinný čaj 

  • meduňka, ostružina list, černý bez květ, mateřídouška, heřmánek, ostružiník, levandule
  • levandule - vhodná na podporu trávení, napomáhá zklidnit organismus, zmírňuje úzkostné stavy, pomáhá relaxovat. Prohlubuje a tím i zkvalitňuje spánek
  • mateřídouška - má uklidňující účinky a podporuje imunitní systém organismu, pomáhá navodit příjemný spánek, pomáhá proti stresu, úzkostem, duševnímu vypětí a nervozitě
  • heřmánek - má protizánětlivé účinky, pomáhá mírnit plynatost, koliku trávicího ústrojí, žaludeční nevolnost, uvolňuje křeče, tiší bolest, harmonizuje a regeneruje organismus
Ranní ptáče
Ranní ptáče je bylinný čaj s ovocem bio (Zdroj: Depositphotos)
Na kutě
Čaje jsou vyrobeny z bio surovin, takže jsou zdravé a pro děti vhodné (Zdroj: Depositphotos)

Usmrkánek - bio bylinný čaj

  • máta kadeřavá, černý bez květ, heřmánek, fenykl, šalvěj, tymián
  • bylinná směs vhodná při nachlazení, bolestech v krku a rýmě
  • šalvěj - mírní průběh zánětu, má antibakteriální a antiseptické účinky. Je možné ji užívat už při prvních příznacích onemocnění
  • tymián -  díky svým účinkům lze tymián využít při léčbě nachlazení, kašle, bolestí v krku, infekcích v ústech. Je vynikajícím dezinfekčním prostředkem pro plíce. Stimuluje produkci bílých krvinek, čímž zvyšuje odolnost organismu. 

Dva čaje Na žížu pro celodenní popíjení

  • bylinný čaj bio: meduňka, verbena citronová, citronová tráva, zelený oves, lékořice
  • ovocný čaj bio: šípek, pomerančová kůra, maliny kousky, jablka, jahody kousky

Sonnentor ví, jak těžké je si někdy vybrat, a proto připravil poznávací sadu Ochutnej. Najdete v ní 4× Ranní ptáče, 4× Na žížu bylinky, 4× Na žížu ovoce, 4× Na kutě, 4× Usmrkánek, 4× Klidné bříško

Na žížu
Čaje jsou vyrobeny z bio surovin, takže jsou zdravé a pro děti vhodné (Zdroj: Depositphotos)

Raráškovy sirupy

  • Sirupy se skládají z 80 % z jablečného koncentrátu a z 20 % z extraktu z bylinkového čaje (Bylinkové kouzlo), ovocného čaje (Ovocný poklad).
  • Nejsou slazené přidáním cukru, ale fruktózou, kterou přirozeně obsahuje jablečný koncentrát (na etiketě bývá napsáno “slazeno jablečným koncentrátem").

Bylinkové kouzlo

Jablečný koncentrát 80 %, extrakt z bylinného čaje 20 % (máta okrouhlolistá, máta kadeřavá, verbena citronová, heřmánek, měsíček, jahoda list, malina list, artyčok, lékořice).

Ovocný poklad

Jablečný koncentrát 80 %, extrakt z ovocného čaje 20 % (šípek, ibišek, mango, skořice, jablka, malina, červená řepa, kardamom).

sirupy oba na šířku
Sirupy se skládají z jablečného koncentrátu a z extraktu z bylinkového čaje (Zdroj: MPR Lenka Šubrtová)

Připravte si lahodný čaj z rýmovníku

Publikováno: 4. 7. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima