Výběr rukodělných předmětů od českých mistrů na výstavě Krásná práce

Výběr brilantně zpracovaných rukodělných předmětů od českých, moravských a slezských řemeslných mistrů. Nechybí novokřtěnecká fajáns, soustružené hračky, ručně dlabané mísy z topolového dřeva, košíky pletené z borového loubku či orobincové ošatky. Expozice Krásná práce ukazuje stará řemesla v nových souvislostech. Do konce června mohou kolemjdoucí na náplavce kolem Rašínova nábřeží obdivovat české řemeslo a lidové umění.

Výběr rukodělných předmětů od českých mistrů na výstavě Krásná práce (Zdroj: Tomáš Souček)

Náplavka patří českému řemeslu

Venkovní výstava Krásná práce představuje výběr rukodělných předmětů od českých mistrů

„Řemeslo zanikne se starými mistry, pokud nebudou moci svůj um předat pokračovatelům. Proto se k němu snažíme přivádět mladé lidi, třeba i v pražském veřejném prostoru,“ vysvětluje Klára Hegerová, kurátorka výstavy a zakladatelka projektu Krásná práce.

Venkovní výstava Krásná práce ukazuje ruční výrobu v kontextu současného designu, architektury a módy. Moderní modul a celá vnitřní instalace vystavují bytové doplňky, jídelní a nápojovou keramiku či textilie, a to bez uměle vytvořeného selského prostředí, ve kterém jsou produkty často prezentovány. Expozice předkládá alternativu k pojetí současného interiéru. „V dnešní době se obklopujeme předměty převážně průmyslového původu. Řemeslo je však něco jiného. Může být vzorem pro nový životní styl návratu k přírodě, potřeby vlastního zakotvení a pocitu hrdosti na naše tradice. Není projevem staromilství, ale naopak touhou po udržení kontinuity,“ doplňuje Klára Hegerová.

Venkovni vystava Krasna prace na Rasinove nabrezi (1)
Venkovní výstava Krásná práce na Rašínově nábřeží (Zdroj: Tomáš Souček)

Venkovní výstava předznamenává velkou přehlídku živých řemesel a lidového umění Krásná práce, která proběhne letos v listopadu v Galerii 1 v centru Prahy. Má také sloužit jako určité připomenutí veřejnosti, aby české a moravské řemeslníky v této nelehké době podpořila. Krásná práce je dlouhodobý projekt nadačního fondu Družstevní práce, navazující na tradici institucí, které v minulosti pečovaly o řemeslnou výrobu.

Výstava  Krásná práce na Náplavce: 15.6.–30.6. 2021

Kurátorka: Klára Hegerová
Architektonické řešení: Filip Krampla a Sára Svobodová
Odborná asistence: Jaroslava Příhodová
Grafické řešení: Tuang Trang

Expozice se koná pod záštitou MgA. Hany Třeštíkové, radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu a za podpory Městské části Praha 2, Trade Centre Praha a Magistrátu hl. m. Prahy.

Publikováno: 20. 6. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima