Pozvánka na výstavu muškátů a balkonových květin

Doba vzniku SO ČZS Pelargonie, Specializované organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie, je datována rokem 2003. Skupinka nadšenců z oblastního sdružení ČZS Beroun založila organizaci, která si dala za hlavní cíl propagaci květin jako doplněk ovoce a zeleniny, které jsou obecně hojně pěstované v zahrádkách.

Zveme vás na výstavu (Zdroj: Depositphotos)

Postupně se ve skupině vykrystalizovala snaha o zachování a rozšiřování zajímavých odrůd balkonových rostlin. Od této snahy je již jen malý krůček k vytvoření sbírky a samozřejmě i propagaci na výstavách. Z původně oblastní organizace se postupem času stala organizace s celostátním působením, členové se dokonce specializovali na určité skupiny muškátů a ostatních balkonových květin.

Muškáty v květnících
Muškáty jsou již tradičně velmi oblíbenými balkonovkami (Zdroj: SO ČZS Pelargonie)

Přestože všichni nebydlí v oblasti Berounska, dokážou se domluvit, vypěstovat exponáty, uspořádat výstavu a zajistit i poradenskou činnost. Z naprostých amatérů se stali erudovanými poradci a někteří i šlechtiteli nových odrůd. V období 19.6.–4.7.2021 se chystají instalovat výstavu muškátů a balkónových rostlin v Loděnici u Berouna, od 15.-18.7.2021 se budou podílet na Celostátní výstavě květin a zahradnických trzích v Lysé nad Labem.

Publikováno: 18. 6. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima