Závod na recyklaci demoličního odpadu z EPS bude sloužit k získávání cenných zdrojů

Závod na recyklaci demoličního odpadu z pěnového polystyrenu (EPS), který znamená milník v oblasti recyklace plastů v Evropě, se nově otevřel v nizozemském Terneuzenu za přítomnosti místního starosty a zástupců průmyslu. Znamená velký krok v likvidaci stavebních odpadů smysluplnou cestou, protože zároveň se při jeho likvidaci budou získávat cenné zdroje.

Závod na recyklaci demoličního odpadu z EPS bude sloužit k získávání cenných zdrojů (Zdroj: Depositphotos)

Jak likvidovat EPS?

EPS je tvořen z 98 % vzduchem a 2 % polymerem. Vyznačuje se vynikajícími ochrannými a tepelně izolačními vlastnostmi. Doposud nebylo možné odpadní stavební polystyren s obsahem HBCDD kvůli platné evropské legislativě recyklovat. Samotný EPS je ovšem 100% recyklovatelný.

Recyklační zařízení PolyStyreneLoop bylo postaveno s cílem prokázat technickou a ekonomickou proveditelnost velkoplošného řešení uzavřeného cyklu pro recyklaci demoličního odpadu z EPS. Zpočátku bude recyklovat stavební a konstrukční odpad z Nizozemska i Německa a přeměňovat jej na nový, vysoce kvalitní suroviny pro izolační materiály. Později bude přijímat také demoliční odpad z dalších zemí.

Při získávání cenného bromu bude bezpečně odstraněn i dříve používaný retardér hoření HBCDD a další druhy nečistot, jako jsou stavební zbytky nebo cement. „Jsme nadšeni, že po mnoha letech tvrdé práce je toto zařízení konečně v provozu," uvedl Lein Tange, spoluředitel společnosti PolyStyreneLoop. „Přibližuje nás to o krok blíže k uzavření cyklu recyklace EPS v Evropě," dodává.

EPS_PSLoop plant
PolyStyreneLoop je sdružení zastupující více než 70 společností z hodnotového řetězce pěnového polystyrenu (Zdroj: Native PR)

Závod je schopen ročně recyklovat 3 300 tun demoličního odpadu z pěnového polystyrenu pocházejícího ze stavebnictví, čímž ověřuje technickou, environmentální a ekonomickou proveditelnost nového recyklačního procesu, v němž lze pěnový polystyren obsahující HBCDD plně začlenit do oběhového hospodářství místo toho, aby se z oběhu vytratil. Později bude recyklovat také extrudovaný polystyren neboli XPS. „Tento závod je přínosem pro Nizozemsko i Evropu," uvedla ve své video-zprávě nizozemská státní tajemnice pro infrastrukturu a vodní hospodářství Stientje van Veldhovenová a dodává: „PolyStyreneLoop je skvělým příkladem tvorby hodnot, startuje obří setrvačník a obchodní model, který si zaslouží, aby byl propagován. A to se také stane."

Je úžasné mít v naší obci tento klíčový recyklační závod. Doufám, že přispěje k udržitelnější renovaci budov," řekl při oficiálním otevření starosta Terneuzenu, Erik van Merrienboer. Právní struktura PolyStyreneLoop je rovněž jedinečná. Jejími členy je více než 70 zástupců průmyslu z celého hodnotového řetězce pěnového polystyrenu. Sdružení PolyStyreneLoop závod vybudovalo s podporou grantu programu Evropské unie LIFE.

Polystyren
Recyklace EPS zajistí nehromadění stavebních polystyrenů ve sběrných dvorech a na skládkách (Zdroj: Depositphotos)

Na závěr akce vyjádřil Jan Noordegraaf, spoluředitel PolyStyreneLoop, poděkování společnostem ICL-IP, Lanxess, BEWi Circular, EUMEPS, Rabobank, Synthos, IVH, Rygol, Kingspan, FSDE, Philippine, HSV a Sunpor Kunststoff za sponzorování akce. 

Publikováno: 8. 7. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima