Kdy je nejlepší doba na změnu dodavatele energií?

Pokud chcete ušetřit, je nyní ideální čas pro změnu dodavatele elektřiny či plynu. Uspořit lze totiž velmi zajímavé částky. Proč se tedy zabývat úsporami za energie právě v období, kdy jsou teploty nejvyšší, a spotřeba energie klesá? Protože nejlepší dobou na změnu dodavatele energií je léto.

Kdy je nejlepší doba na změnu dodavatele energií? (Zdroj: Depositphotos)

Nejlepší dobou na změnu dodavatele energií je léto 

Většina lidí má se svým dodavatelem uzavřené smlouvy na dobu neurčitou a měsíční zálohy se vypočítávají z očekávané spotřeby za celý rok. Ta je pochopitelně nejvyšší v zimních měsících, a tak by se mohlo zdát, že přechod k levnějšímu dodavateli energie dává největší smysl v zimě. V tomto kontextu si však málokdo uvědomí, že změna dodavatele neproběhne okamžitě.

Přechod od jednoho obchodníka ke druhému trvá v průměru tři až čtyři měsíce. S příchodem teplých měsíců byste proto neměli váhat a zajistit si výhodnější podmínky co nejdřív. To přinese úspory v zimě, která spolyká nejvíce peněz, protože tou dobou nejvíc topíme a dlouho svítíme.

Elektřina
Přechod od jednoho obchodníka ke druhému trvá v průměru tři až čtyři měsíce (Zdroj: Depositphotos)

Není nač čekat

Jestliže k levnějšímu dodavateli přejdete až na přelomu roku, topná sezóna je v plném proudu a vzhledem k obvyklé výpovědní lhůtě musíte platit během zimních měsíců ještě původní, vysoké ceny. Navíc je přelom roku obvykle spojený se zdražováním, kterému se letos dodavatelé energií vzhledem k vývoji cen na světových trzích nejspíš nevyhnou. Zbytečně tak můžete zaplatit až o několik tisíc korun více.

Rada, která se vyplatí

Ačkoli spotřeba energií se v průběhu roku mění, zálohy platíte ve stejné výši po celý rok. Proto si při závěrečném vyúčtování od svého původního dodavatele případný přeplatek dobře uschovejte. Zejména v případě, že elektřinou nebo plynem topíte.

Plyn
Ačkoli spotřeba energií se v průběhu roku mění, zálohy platíte ve stejné výši po celý rok (Zdroj: Depositphotos)

Pokud změna dodavatele proběhne v okamžiku, kdy jste na zálohách od posledního vyúčtování zaplatili více, než byla skutečná spotřeba, musíte počítat s tím, že zálohy od nového dodavatele nepokryjí zvýšenou zimní spotřebu do dalšího pravidelného vyúčtování. Nižší cena za celkovou roční spotřebu vám ale při dobré volbě nového dodavatele samozřejmě zůstane. A váš rodinný rozpočet úsporu za energie určitě ocení.

Publikováno: 9. 7. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima