Pro více než 80 % Čechů je důležité šetřit vodou, ale pouze 28 % ví, kolik měsíčně za vodu zaplatí

Šetřit vodou je důležité pro 83 % českých obyvatel. Vyplývá to z červnového průzkumu společnosti SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ. Nicméně o způsoby, jak šetřit vodou, se aktivně zajímá jen každý desátý Čech, pouze 28 % obyvatel ví přesně, kolik měsíčně za vodu zaplatí a dokonce 32 % to vůbec netuší. Časté jsou také klasické chyby v podobě neekologických návyků.

Pro více než 80 % Čechů je důležité šetřit vodou, ale pouze 28 % ví, kolik měsíčně za vodu zaplatí (Zdroj: SIKO)

Ačkoliv je pro drtivých 83 % Čechů důležité šetřit vodou, pouze každý desátý se o způsoby šetření zajímá aktivně. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ. Například takřka pětina respondentů splachuje toaletu celým objemem nádržky, i když by stačilo menší množství vody, takže snaha touto vzácnou komoditou šetřit přijde vniveč. Přesto však většině respondentů v šetření vodou nic nebrání.

„Voda je nejcennější komoditou současnosti, proto je snaha omezit její plýtvání jednou ze základních priorit společnosti SIKO. Společně s firmou Swiss Aqua Technologies investujeme do vlastních patentovaných technologií a přinášíme na náš i celosvětový trh unikátní výrobky, které umožňují vodou šetřit. Využíváme přirozených vlastností vody za účelem zlepšení její kvality a dalších fyzikálních zákonů, které nám pomáhají docílit při splachování stejného výsledku za použití co nejmenšího možného množství vody. Na poli inovativních technologií vyvíjíme další generace produktů, které zásadně mění pohled na spotřebu vody v domácnosti," říká Tomáš Vala, generální ředitel společnosti SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ.

SIKO_infografika_water_index_na_sirku_2021_CZ1
Infografika vodního indexu (Zdroj: SIKO)

Vodu často necháváme téct naprázdno

Přestože necelá polovina Čechů (48 %) nerada plýtvá čímkoliv obecně, v koupelnách a kuchyních stále praktikují klasické zlozvyky. Mezi ty nejčastější patří například mytí nádobí pod tekoucí vodou. Toho se často dopouští téměř třetina (31 %) Čechů. Dále následuje mytí vlasů (14 %), holení žiletkou (13 %) a čištění zubů (10 %) s vodou puštěnou naprázdno. Češi mají také v oblibě dlouhé sprchování (15 %) či relax v plně napuštěné vaně (11 %).                                                                                                                           

Až třetina lidí netuší, kolik za vodu platí

Pouze 28 % Čechů ví přesně, kolik za vodu zaplatí. Na druhou stranu 32 % to vůbec neví a zbytek pouze přibližně tuší. O výdaje za vodu se spíše zajímají ti, pro které je klíčové vodou v domácnosti šetřit. Přesto má však jen čtvrtina českých respondentů v domácnosti šetřiče vody v bateriích či zařízení snižující průtoky vody v toaletě nebo sprše.

Vzhledem k četnosti využívání toalety v domácnosti je splachování největší žrout nejen vody, ale i peněz. Až pětina respondentů se tak často dostává do situace, kdy splachují celým objemem nádržky WC, i když stačí menší množství vody. Dokonce přes 66 % dotazovaných má toaletu, která nabízí možnost malého či polovičního spláchnutí. 15 % respondentů takovým WC nedisponuje, a ke splachování tak využívá celou nádržku.

„Při běžném užívání starých splachovacích systémů se spotřeba čtyřčlenné domácnosti může vyšplhat až na 60 hl vody ročně. Nedávno jsme uvedli na trh úspornou toaletu s patentovanou OFS technologií, která efektivně splachuje s pouhým 1,5 l vody, a může tak ušetřit dobrých 45 hl na domácnost ročně,“ dodává Tomáš Vala.

KO moderní art deco dámská
Moderní koupelna (Zdroj: SIKO)

České domácnosti bojují s vodním kamenem

Dvě třetiny českých domácností zápasí s tvrdou či středně tvrdou vodou a 30 % Čechů používá přípravky na změkčování vody. S vodním kamenem však bojuje až 66 % respondentů. Nejčastěji se kvůli vodnímu kameni porouchala varná konvice a to v 19 % případů. Následuje žehlička (13 %), pračka (11 %) a ucpané vodovodní potrubí (10 %). Zajímavé je, že i když se tvrdá voda vyskytuje v mnoha domácnostech, tři čtvrtiny Čechů pijí nefiltrovanou vodu přímo z kohoutku. Výhradně balenou vodu si kupuje pouhých 6 % domácností. Filtrační konvici či převařování vody využívá jen 14 % respondentů.

Průzkum ukázal, že Češi mají dobré hygienické návyky. Minimálně jedenkrát denně se sprchuje přes polovinu českých respondentů. Naopak pouhých 6 % se osprchuje méně než jedenkrát do týdne. Mezi pravidelné aktivity, které vykonávají Češi několikrát týdně, patří praní (53 %), mytí nádobí (48 %) a splachování za účelem očištění toalety, nikoliv po vykonání potřeby (24 %). Velmi oblíbená pomůcka je pak odtokové sítko, které zabraňuje ucpávání odpadů, a využívá jej 44 % Čechů.

Publikováno: 22. 7. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima