Datový chameleon vítězem pražského inovačního maratonu #NakopniPrahu

Vítězem inovační soutěže se stal projekt Metacity, který si klade za cíl zjednodušit komunikaci mezi občany, developery, neziskovými organizacemi, městskými institucemi a dalšími zájmovými skupinami podílejícími se na rozvoji a plánování města skrze vizualizaci dat. Vítězný tým převzal z rukou primátora hl. m. Prahy Zdeňka Hřiba šek ve výši 50 000 Kč na podporu s realizací svého vítězného nápadu.

Datový chameleon vítězem pražského inovačního maratonu #NakopniPrahu (Zdroj: CAMP)

Vítězem pražského inovačního maratonu #NakopniPrahu je datový chameleon

V sobotu 26. června 2021 se v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) setkali finalisté druhého ročníku soutěže #NakopniPrahu. Cílem půlročního inovačního maratonu v oblasti městských inovací, tzv. urban hackingu, bylo vybrat a rozvinout nejlepší projekty z osmi tematických výzev (zdraví, životní prostředí, energetika, bezpečnost a doprava, komunity, udržitelný turismus a kultura, vzdělávání a školství a data).

Z jedenácti finálových týmů vybrala porota tvořená zástupci městských organizací a partnerů jako vítězný projekt Metacity. „S Metacity budou všechny zájmové skupiny moci sdílet svá data, čímž se zjednoduší komunikace během plánování výstavby, projektování městských částí nebo bude možné vizuálně demonstrovat regulace vycházející z metropolitního plánu,“ říká Vojtěch Tomas z vítězného týmu a dodává: „Občané, developeři i město dostanou do rukou nástroj, který jim umožní zapojit se do diskuse o budoucí podobě města. Metacity je takový chameleon, který zobrazí každému uživateli data v takové podobě, ve které jí bude rozumět.

DSCF0687
Z jedenácti finálových týmů vybrala porota tvořená zástupci městských organizací a partnerů jako vítězný projekt Metacity (Zdroj: CAMP)

Porota dále ocenila druhým místem a finanční odměnou 30 000 Kč tým Příroda v Praze s projektem soulroots, který se zaměřuje na zlepšení duševního zdraví člověka skrze trávení času v přírodě doprovázeného cvičeními, což vede k osobnímu růstu. Na třetím místě skončil tým Collboard s projektem Collboard.com, neboli virtuální tabule pro školy. Aplikace je určena k online výuce a také hybridnímu vyučování, kdy se třída rozdělí na víc částí, ať už ve škole nebo doma. Tento tým si odnesl prémii ve výši 20 000 Kč.

DSCF0674
Porota ocenila druhým místem a finanční odměnou 30 000 Kč tým Příroda v Praze (Zdroj: CAMP)

„Pro moderní metropoli jsou naprosto zásadní dvě věci – inovace a účast veřejnosti. Druhý ročník hackatonu #NakopniPrahu přinesl obojí. Vzhledem k tomu, jak náročný rok máme za sebou, mě velmi těší, jaký byl o akci zájem. Svědčí to o tom, že je v Praze mnoho lidí, které zajímá, co se děje kolem nich, a mají chuť město posouvat. Na závěr bych chtěl poblahopřát vítězným týmům a těším se na uvedení jejich projektů do praxe!“ říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

DSCF0660
Na třetím místě skončil tým Collboard s projektem Collboard.com (Zdroj: CAMP)

„Ve společnosti Operátor ICT, který je generálním partnerem soutěže, se dlouhodobě snažíme vytvářet technologickou budoucnost pro lepší život v Praze. Jsem nadšený z kvality projektů v soutěži #NakopniPrahu 2 a profesionality soutěžících týmů. Je skvělé sledovat mladé inovátory, jak čelí výzvám hlavního města a jak jsou zapálení pro věc, která může skrze moderní technologie zkvalitnit život mnoha Pražanům,“ uvádí Matej Šandor, místopředseda představenstva Operátor ICT, a.s., a ředitel Úseku projektového řízení a fondů, a dodává: „Letošní ročník se opět vydařil a musím říct, že mladí technologičtí nadšenci mě nepřestávají překvapovat svou vytrvalostí, kreativitou a především odhodláním dotáhnout věc do cíle.“

Partnerské ceny získaly tyto projekty:

Druhý ročník pražského inovačního maratonu #NakopniPrahu odstartoval v prosinci minulého roku a celkem se do soutěže přihlásilo 55 týmů, z nich porota do dalšího kola pozvala 43 týmů a nakonec 25 odevzdalo své projektové záměry. Porota poté v semifinále vybrala 13 finalistů, kteří dostali finanční podporu na stavbu prototypu, a z nich dnes 11 prezentovalo.

DSCF0696
DSCF0696 (Zdroj: CAMP)
DSCF0700
DSCF0700 (Zdroj: CAMP)
DSCF0703
DSCF0703 (Zdroj: CAMP)
DSCF0718
DSCF0718 (Zdroj: CAMP)

Publikováno: 15. 7. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima