Víte, jak vypadá skutečný život hospodářských zvířat? Dočtete se to v knize nakladatelství KAZDA

Rozdíly mezi velkovýkrmnami a péčí o hospodářská zvířata na ekofarmách přiblíží malým čtenářům čtivou formou nová kniha nakladatelství KAZDA Skutečný život hospodářských zvířat od německé autorky Leny Zeise.

Jaký je skutečný život hospodářských zvířat se dočtete v nové knize spisovatelky Leny Zeise (Zdroj: KAZDA)

Jak se dnes žije hospodářským zvířatům ve velkochovech, na rozdíl od zvířat chovaných tradičně na statcích, ekologických farmách a zemědělských usedlostech? Toto téma bez cenzury přibližuje bohatě ilustrovaná kniha pro děti od sedmi let Skutečný život hospodářských zvířat. Není to čtení o životě šťastných prasátek a kraviček na zelené louce. Je o tom, jak dnes opravdu žijí hospodářská zvířata chovaná ve velkochovech, jako „surovina“ pro výrobu jídla. Autorka v knize pomocí fotorealistických ilustrací s popisky ukáže dětem věcně, bez hodnocení a se znalostí oboru rozdíly mezi velkochovy a ekologickým přístupem k péči o zvířata na farmách a statcích. Děti po přečtení knihy pochopí, jak životní podmínky zvířat souvisí s tím, jaké jídlo máme každý den na talíři. Možná trochu neobvyklé téma pro děti, ale velmi aktuální – pokud se děti o životních podmínkách zvířat ve velkochovech dozví pravdu a budou o tom přemýšlet, je možná šance, že se v této oblasti něco změní.

Cílem knihy není vyvolat odpor ke konzumaci masa, ani způsobovat deprese, nenajdete v ní ani žádné krvavé výjevy či fotografie z velkochovů. Autorka v ní ukazuje rozdíly mezi velkovýkrmnami a péčí o zvířata na ekologických farmách a statcích. Malí čtenáři po přečtení knihy pochopí, jak životní podmínky zvířat souvisí s tím, jaké jídlo máme každý den na talíři. Je to možná trochu neobvyklé téma pro děti, ale také velmi aktuální - čím dříve o něm děti začnou přemýšlet, tím větší šanci na změnu zvířata ve velkochovech mají. 

Titulní obálka
Není to čtení o životě šťastných prasátek a kraviček na zelené louce (Zdroj: KAZDA)
Zadní obálka
Je o tom, jak dnes opravdu žijí hospodářská zvířata chovaná ve velkochovech, jako „surovina“ pro výrobu jídla a o tom, že existuje i alternativa (Zdroj: KAZDA)

„Zvířata, která žijí ve chlévech a stájích, se označují jako hospodářská či užitková, a to proto, že z nich máme užitek v podobě jídla nebo jiných výrobků: získáváme od nich maso, vejce, mléko, ale také vlnu, peří, kůže a kožešiny. Některá zvířata využíváme také na práci (například koně v lese nám pomáhají stahovat dříví). Pokud se velký počet hospodářských zvířat chová najednou na malém prostoru, mluvíme o intenzivním chovu nebo také velkochovu. Tato obvyklejší forma chovu zvířat se označuje jako chov konvenční. Když však někdo více dbá na přirozený způsob života a potřeby zvířat, když jim poskytuje více místa, možnost venkovního výběhu, kvalitní krmivo a dostatek času na to, aby vyrostla, mluvíme o ekologickém nebo také biologickém chovu zvířat. V této knížce vám představíme oba způsoby, jakými se lze o hospodářská zvířata starat,“ říká autorka knihy Lena Zeise.

O autorce:

Lena Zeise (* 1992) vystudovala design a ilustrátorství v Münster School of Design. Od ukončení magisterského studia žije a pracuje jako ilustrátorka, návrhářka a autorka knih v Münsteru. Věnuje se především tvorbě dětských naučných knih a specializuje se na fotorealistické kresby zvířat s naučnými popisy.

Publikováno: 24. 7. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima