Nenechte si kazit zaslouženou dovolenou

Dovolená by měla být synonymem odpočinku, ale je tomu tak skutečně vždy? Máme pro vás pár tipů, jak si dovolenou užít. Stačí, když se budete řídit jednoduchými pravidly.

Na dovolenou si pracovní chytrý telefon s emaily ani notebook neberte, doporučuje Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas (Zdroj: ASPEN.PR)

Vyřizovaní pracovní pošty

Na dovolenou si pracovní chytrý telefon s emaily ani notebook neberte. Pokud si jej s sebou přece jen vezete a máte jej k dispozici i pro soukromé účely, zkuste jej alespoň používat s rozmyslem. Vyvarujte se vyřizování pracovních e-mailů, i když vás to bude lákat. Před odjezdem na dovolenou zadejte do poštovního klienta oznámení, že jste mimo kancelář a uveďte kontaktní údaje a jméno osoby, na kterou se mohou lidé v naléhavých případech obrátit. Aby vás to nelákalo, je dobré na laptopu zavřít aplikaci poštovního klienta, u mobilního telefonu pak vypnout nejen náhledy příchozích e-mailů, ale i všechna oznámení.

Reagování na pracovní hovory

Řada zaměstnanců pokračuje na dovolené v podobném režimu, v jakém fungují v práci. Neumí zkrátka odpočívat. Své jednání odůvodňují tím, že chtějí být neustále v obraze a snaží se vyvarovat případných překvapení po návratu do zaměstnání. Na dovolenou odjíždějí se zapnutým firemním smartphonem a neváhají brát každý pracovní hovor. Eliminujte tento negativní návyk a nekažte si chvíle volna. Uvolnění od celoroční přemíry komunikace není hřích, ale pravidlo zdravého rozumu. Na dovolené pracujete pouze na svém odpočinku. V opačném případě po návratu do práce budete brzy unavení a také váš pracovní výkon bude slabší.

Mobil v ruce
Uvolnění od celoroční přemíry komunikace doporučuje Michal Černý ze společnosti Audiopro (Zdroj: Gopas)

Špatně delegované pracovní povinnosti

Jestliže mají zaměstnanci ve větší míře tendence na dovolené pracovat, může to poukazovat na jisté slabiny v organizaci firmy nebo v delegování pracovních povinností. Před odchodem na dovolenou si proto jasně určete s kolegy i nadřízeným, kdo bude zastávat vaši práci a převezme za ni odpovědnost. Vyhýbejte se myšlenkám na vlastní nepostradatelnost a nestresujte se. Vězte, že kolegové vás během pracovní dovolené bez problémů zastoupí. Krátkodobá nepřítomnost v práci by neměla funkčnost dobře zorganizovaného týmu nijak ohrozit.

žena u počítače
"Krátkodobá nepřítomnost v práci by neměla funkčnost dobře zorganizovaného týmu nijak ohrozit,“ říká Tomáš Mertlík ze společnosti Batist Medical (Zdroj: Gopas)

Nejasně formulované termíny pro čerpání dovolené

Odpočinek vám mohou zkomplikovat i nejisté nebo nepřesně formulované termíny pro čerpání vašeho volna. Důležité je rovněž vědět, že pokud vám do 30. června zaměstnavatel neurčil termín a rozsah dovolené, máte právo si ji určit sami. Udělejte si jasno ve vašem diáři a dohodněte se s nadřízeným. Vyhnete se tak organizačním zádrhelům, například při výběru dovolené na poslední chvíli. Nebude vám hrozit navíc ani termínový souběh pro čerpání volna s vašimi kolegy. Pokud dovolenou nevyčerpáte, nebudete ji muset ze zákona nastupovat. Vězte však, že proplacení nevyčerpané dovolené je možné výhradně a jen při skončení pracovního poměru.

Publikováno: 2. 8. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima