Nanorouška ochrání proti delta mutaci viru covid-19

Začátkem léta to vypadalo, že se podaří koronavirus snad konečně zlomit, ale bohužel v minulých dnech přišly zprávy o nové mutaci delta. Ta se začala šířit i v evropských zemích a v poslední době také v ČR. Jejím hlavním rysem je vyšší nakažlivost. Jedním z řešení, společně s očkováním, dodržováním hygieny a doporučených opatření, je také svědomité nošení funkčních respirátorů nebo nanoroušek na exponovaných místech.

Nanorouška Batist Medical (Zdroj: ASPEN.PR/Batist Medical)

Český výrobce Batist Medical si nechal otestovat svoje nanoroušky v prestižní laboratoři Nelson Labs v USA. Výsledkem je certifikát, který potvrzuje, že virová filtrační účinnost nanoroušek Batist Medical je 99,8 %. „Těší nás, že certifikovaná laboratoř Nelson Labs v USA potvrdila účinnost našich nanoroušek. Tento certifikát dokazuje, že nanoroušky Batist mají nejen větší filtrační účinnost než respirátory FFP2, ale také FFP3. Naše nanoroušky ochrání i proti poslední známé mutaci delta,“ říká Tomáš Mertlík, generální ředitel Batist Medical.

Nanorouška je vhodným řešením nejen pro běžné používání v obchodech, výtazích, veřejné dopravě a na exponovaných místech během dovolených, ale také pro mnoho zaměstnanců a pracovníků, kteří by mohli mít problém na daném pracovišti vydržet v pracovním výkonu s nasazeným respirátorem. Ztížené dýchání v respirátoru po několik hodin může fyzicky vyčerpávat, v nanoroušce se naopak dýchá pohodlně a přirozeně. Navíc pořizovací hodnota nanoroušek je nižší než u méně účinných respirátorů.

Žena s nanorouškou
Nanorouška Batist Medical je pohodlná na dýchání (Zdroj: ASPEN.PR/Batist Medical)
Výroba
Výroba nanoroušek Batist (Zdroj: ASPEN.PR/Batist Medical)

Základní vlastností nanomateriálu je vyšší hustota vláken, jejich větší povrchová plocha i průměrná tloušťka vláken. Každá nanorouška má celkem 4 vrstvy – dvě krycí, jednu filtrační a jednu nanovrstvu. Nanorouška Batist obsahuje vrstvu s polymerem PVDF, který tvoří velmi jemnou a hustou filtrační vrstvu schopnou zachytávat i velmi jemné částice o velikosti viru. Důležitý je také náboj na povrchu vláken, který aktivně přitahuje i velmi jemné částice. Každá nanorouška Batist se skládá z úvazků nebo gumiček, drátku a samotné textilie. Textilie je tvořena vnitřní a vnější krycí polypropylenovou vrstvou, filtrační polypropylenovou vrstvou s nánosem nanovláken. „Veškerý materiál od samého začátku odebíráme od českých dodavatelů. Nanoroušky dodáváme jak nemocnicím a zdravotnickým zařízením, tak firmám z různých segmentů, ale
i konečným spotřebitelům,“
vysvětluje Tomáš Mertlík z Batist Medical.

Publikováno: 5. 8. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima