Vodou ředitelná barva - jednoduché a praktické řešení na většinu povrchů

Kvalitní současné vodou ředitelné barvy zvládnou a vydrží opravdu hodně. Nespornou výhodou je jejich ekologická přívětivost (šetrnost), vysoká odolnost vůči působení UV záření a povětrnosti, velmi rychlé zasychání a zejména použití na velmi širokou škálu různých povrchů.

Vodou ředitelná barva COLORNAL - jednoduché a praktické řešení na většinu povrchů (Zdroj: HobbyPRstudio)

Vodouředitelná matná rychleschnoucí barva COLORNAL MAT V2030

Receptura postavená na nových akrylátových disperzích vytváří z COLORNALu velmi odolný a houževnatý ochranný nátěr, který je vhodný na nátěry různých povrchů, jimž zajišťuje vysokou a dlouhodobou životnost.

S drobnou nadsázkou můžeme říci, že překryje téměř všechno. Praktickou výhodou COLORNALu je, že je dodáván přímo v aplikační konzistenci. Tedy pro nátěr štětcem nebo pro běžné vzduchové stříkání není potřeba ředit, barvu jen zamícháš a aplikuješ. Tím, že se barva již neředí se zajistí maximální využití všech jejích předností. Např. nátěr po štětci je velmi hladký, slitý a kryvý.

COLORNAL MAT
Rychleschnoucí vodou ředitelná barva COLORNAL MAT (Zdroj: COLORLAK (https://www.colorlak.cz/))

Přednosti:

 • jedna barva na různé povrchy - na kov (pozink, hliník, ocel, měď), dřevo, beton, keramiku
 • také přímo na pozink a měď (i nový) - bez základní barvy
 • na vybrané plasty - umakart, ABS, tvrdé PVC, polykarbonát, polystyrén
 • atest na přímý styk se suchými potravinami
 • atest na povrchovou úpravu hraček a výrobků pro děti ve věku do tří let
 • atest na protiskluznost podlah - na nenáročné betonové podlahy
 • na úpravu střech - plechových, betonových nebo vláknocementových krytin
 • vysoká odolnost vodě - např. nátěry neglazované keramiky, umakartu
 • rychlé zasychání - za den máte vše hotovo
 • snadná aplikace bez nutnosti ředění
 • vysoce pružný a odolný ochranný film
 • hladký matný vzhled
 • výborná kryvost
 • bez zápachu

Rychlé schnutí

S COLORNALem odpadá dlouhé čekání na zasychání jednotlivých vrstev nebo dokonce samostatného základu. Už po několika minutách je povrch suchý na dotek a běžné zaschnutí a vyzrávání netrvá více než 4-5 hodin. Při vícevrstvém nátěru lze aplikovat další vrstvu již po cca 5 hodinách. Práce je tak velmi rychlá a celý nátěr lze stihnout za jediný den či víkend.

nanášení barvy štětcem
Díky rychlému schnutí je COLORNAL ideální při realizaci různých kreativních nápadů (Zdroj: HobbyPRstudio)

Použití

COLORNAL V2030 se používá k nejrůznějším matným a hladkým (novým i opravným) venkovním i vnitřním nátěrům kovů (pozink, ocel, hliník, měď), dřeva, dřevěných materiálů, minerálních podkladů (beton, zdivo, omítky, kámen), neglazované keramiky, lepenky a papíru. Na většinu těchto materiálů se V2030 může aplikovat přímo, bez základu. Toto platí například u přímého nátěru na nový i starší pozink nebo měď, a na vybrané druhy plastů (jako umakart, ABS, tvrdé PVC, polykarbonát, polystyrén).

Při požadavku zajištění důkladné antikorozní ochrany (na ocel a litinu) je doporučeno použít specializovaný AQUAREX V2115. Přilnavost na hliníku je nutné předem odzkoušet, v případě potřeby se použije základní nátěr AQUAREX.

V případě broušení dřeva doporučujeme použít nejdříve AQUACOL PRIMER V2070 s možností rychlého broušení a kvalitního vyrovnání velmi drobných nerovností.

V2030 má vysokou odolnost povětrnosti a UV záření (nežloutne), rychle zasychá a vytváří trvale vysoce pružný a odolný film, který je vhodný například i pro povrchovou úpravu střech (plechových, betonových nebo vláknocementových krytin).
Zcela mimořádná je odolnost COLORNALu vodě, a zvýšené vlhkosti. To má praktické využití např. při nátěru neglazované keramiky a umakartu v koupelnách nebo prádelnách.

V2030 se nanáší štětcem, válečkem, stříkáním v 1-3 vrstvách, v intervalu po 5 hodinách, při teplotě okolního vzduchu a podkladu 15-25 °C a optimální relativní vlhkost vzduchu 50 %.

nanášení barvy válečkem
COLORNAL lze nanášet štětcem, válečkem i stříkáním (Zdroj: HobbyPRstudio)

O vysoké kvalitě povrchové úpravy a její odolnosti a stálosti vypovídá i řada atestů a zkoušek.

COLORNAL lze použít pro povrchovou úpravu na hračky a výrobky pro děti ve věku do tří let.

COLORNAL je možno použít také pro nátěry betonových podlah, kde působí jen mírné pochozí (mechanické) zatížení, jako jsou např. sklepy, spíže nebo různé komory. Pro tento účel má atest na protiskluznost podlah dle normy ČSN 74 4505.

COLORNAL je vhodný (atestován) i na povrchovou úpravu pro různé konstrukce a zařízení v zemědělských a potravinářských provozech, která přichází do přímého styku se suchými potravinami, neloupaným a nekrájeným ovocem a zeleninou, obilovinami apod. a pro nátěry konstrukcí k ustájení dobytka např. ohrad.

COLORNAL MAT je nabízen v základní škále 18 odstínů.

odstíny barvy COLORNAL MAT
Uvedené odstíny mají pouze orientační charakter (Zdroj: COLORLAK (https://www.colorlak.cz/))

Publikováno: 27. 8. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima