Víte, jak můžete ušetřit elektrickou energii v domácnosti?

Elektrická energie je jedním ze zdrojů, bez kterého se neobejdeme, ale jeho výroba není právě z nejekologičtějších. Přitom ale existuje celá řada osvědčených způsobů, jak lze elektřinou doma šetřit, uspořit pár peněz a hlavně tím pomoci planetě! Které to jsou?

V domácnosti se dá elektrická energie ušetřit i tam, kde to nečekáte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zbytečné svícení

Každému je asi jasné, že není třeba, aby se svítilo v místnosti, kde nikdo není. Takové jednání není ničím jiným, než plýtváním elektřinou. Dokonce i v případě, že se do místnosti chceme za chvíli vrátit. Rozsvícení žárovky sice odčerpá jednorázově více proudu, ale je to jen tolik, kolik se vyčerpá za jednu vteřinu svícení.

Vytáhněte nabíječku ze zásuvky

Nabíječka v zásuvce odčerpává energii i tehdy, když do ní nemáme zapojené žádné zařízení. Za rok tak může vyčerpat energii dokonce v hodnotě stokorun! A týká se to skoro všech domácích spotřebičů – TV, rychlovarná konvice, počítač, to vše může zbytečně spotřebovávat elektřinu, pokud zařízení nevytáhneme z elektřiny, když nejsou zrovna v provozu.

Nabíječka
Nenechávejte nabíječku v zásuvce (Zdroj: Unsplash)

Kuchyně je žroutem elektřiny

Vzhledem k množství různých přístrojů nepřekvapí, že kuchyně je přímo žroutem elektrické energie. Když ale spotřebiče nepoužíváme správně, „odvděčí“ se nám zvýšenou spotřebou – např. nedovírající lednice spotřebuje až o 20 % elektrické energie více. Dalším tipem je vaření s pokličkou. Bez ní se totiž pokrm zahřeje mnohem pomaleji, a tudíž se na jeho ohřev spotřebuje více energie.

Kuchyně
Kuchyně je žrout energie (Zdroj: Unsplash)

Praní prádla na vysokou teplotu

Průměrná teplota praní prádla v Evropě je 42,6 °C! A to se nemění již deset let. Právě teplota praní má zásadní vliv na spotřebu elektrické energie a tím pádem i na emise oxidu uhličitého do atmosféry. Snížením teploty vody o 10 °C můžete snížit spotřebu elektřiny a emise CO2 až o 35 %! Kvalitní prací prostředek si s běžnou špínou na oblečení poradí i během krátkého programu na 30 °C, tak během příštího nákupu prozkoumejte etikety prášků nebo kapslí.

Při nízkých pracích teplotách fungují velmi dobře například kapsle Ariel Allin1 PODs a umožňují
tak spotřebitelům zachovat svěžest oblečení a zároveň spotřebovat méně energie.
Při nízkých pracích teplotách fungují velmi dobře například kapsle Ariel Allin1 PODs a umožňují tak spotřebitelům zachovat svěžest oblečení a zároveň spotřebovat méně energie (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak je vidět, každý stupeň se při praní počítá do úspory energie. Pokud se každý z nás před každou domácí činností nejprve zastaví, zapřemýšlí a třeba jen o trochu změní způsob, jakým ji vykonává, může to v součtu přinést velké úspory a významně přispět k ochraně planety.

Kapsle Ariel
Perte na nízké teploty s pracími kapslemi (Zdroj: Neopublic)
Šetřete energií (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zeměkoule v trávě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Publikováno: 21. 8. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima