Přijíždí Cirkus Paciento! Baví děti, které musejí trávit léto v nemocnicích

Dětští pacienti se celý týden pod vedením Zdravotních klaunů učí novým dovednostem – kouzlí, žonglují a zkoušejí i další cirkusové kousky. Unikátní týdenní program Cirkus Paciento zpestřuje všední dny malým pacientům celkem v 9 zdravotnických zařízeních po celé republice. Zdravotní klauni navštěvují děti v průběhu celého týdne. Program vrcholí vždy v pátek, kdy děti čeká veřejné představení pro své blízké v reálném šapitó.

Přijíždí Cirkus Paciento! Baví děti, které musejí trávit léto v nemocnicích (Zdroj: Zdravotní klaun, o.p.s.)

Přijíždí cirkus Paciento

„Těšení se na páteční slavnostní představení nejen že odpoutá pozornost od nemoci, ale probouzí radost a zájem o život, což je pro úspěšnou léčbu důležité. Skrze program Cirkus Paciento jsme schopni zpestřit dětem pobyt v nemocnici, který obzvlášť v prázdninovém období může přinášet chmury a smutek,“ říká Kateřina Slámová Kubešová, ředitelka Zdravotního klauna, o.p.s.

Cirkus Paciento4
Vždy v pátek budou Zdravotní klauni účinkovat i pro veřejnost (Zdroj: Zdravotní klaun, o.p.s.)

Cirkus Paciento má své šapitó v léčebnách, na onkologii a psychiatrii, od loňského roku také ve spolupráci s mobilním hospicem Strom života. Zde je program hojivou náplastí pro pozůstalé děti, kterým odešel jeden z rodičů. „Naši klienti se ocitají ve velmi těžkých životních situacích, kdy je například potřeba připravit děti na odchod některého z rodičů. Programy Zdravotního klauna dokážou v těchto domácnostech změnit atmosféru a pomoct nám připravit děti na těžkou situaci,“ říká pedagožka hospice Strom života pro pozůstalé Jana Šnerchová.

Cirkus Paciento3
I samy děti, které tráví čas v nemocnici se naučily různá čísla (Zdroj: Zdravotní klaun, o.p.s.)

Cirkus Paciento hraje celý rok, nejen o prázdninách. Týdenní program má za cíl zabavit mysl malých pacientů, zahnat nudu, posílit chuť po uzdravení a do aktivního života. Do nemocničního prostředí tak přichází zcela nevšední atmosféra. Program se soustředí zejména na ta oddělení, kde děti tráví delší dobu. Aktivity se odehrávají v opravdovém cirkusovém šapitó ve venkovních prostorách daného zařízení, nebo přímo v pokojích oddělení.

Cirkus Paciento7
Zdravotní klaun je dobročinná organizace s národní a mezinárodní působností (Zdroj: Zdravotní klaun, o.p.s.)

Zdravotní klaun je dobročinná organizace s národní a mezinárodní působností, která od roku 2001 pomáhá dětským i geriatrickým pacientům procházet procesem léčby s úsměvem. V ČR působí 86 profesionálních zdravotních klaunů, kteří pravidelně navštěvují 63 nemocnic, 8 domovů pro seniory a jeden hospic. Jejich posláním je tvořit uvolněné prostředí nejen ve zdravotnických zařízeních, přinášet radost a dobrou náladu na místa, kde se jich příliš nedostává. Chceme odbourávat nejen stres pacientů, ale i jejich rodičů a příbuzných. Zkvalitňovat seniorům podzim života v domovech a v neposlední řadě těšit a vyvést ze stereotypu i samotný zdravotnický personál.

Cirkus Paciento6
Cirkus Paciento má své šapitó v léčebnách, na onkologii a psychiatrii, od loňského roku také ve spolupráci s mobilním hospicem Strom života (Zdroj: Zdravotní klaun, o.p.s.)

Publikováno: 8. 9. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima