Pojištění majetku toho umí čím dál víc

Majetkové pojištění patří k finančním produktům, které lidé sjednávají ve většině případů na dlouhou dobu. Což s sebou nese i rizika, že smlouva, kterou pro svůj majetek sjednali před 10 lety, nemusí bez potřebné aktualizace odpovídat jejich současné situaci. Ať už jde o hodnotu majetku, ale také rozsah pojistné ochrany.

Pojištění majetku se sjednává na dlouhou dobu (Zdroj: Generali Česká pojišťovna)

Pojišťovny přitom majetkové pojištění obvykle v několikaletých cyklech modernizují nebo přináší krytí nových rizik. „Při vývoji pojištění Můj majetek jsme sledovali především situaci na trhu a přání klientů. Výsledkem je zařazení nových pojistných rizik, připojištění a navýšení pojistných limitů,“ potvrzuje Jana Flajšarová, senior manažerka neživotního občanského pojištění Generali České pojišťovny. Největší domácí pojišťovna přitom vylepšila své pojištění majetku zhruba po třech letech.

Hlavním motivem pojišťoven bývá výrazné zjednodušení produktů tak, aby se v nich klienti lépe orientovali. Příkladem může být sjednocení pojistných limitů a sublimitů. Generali Česká je napříč pojištěním domácnosti sjednotila na 100 tisíc Kč. Jde tak u řady rizik o podstatné navýšení limitu, které se vztahuje například na věci osobní potřeby, peníze v trezoru nebo třeba techniku, kterou mají lidé půjčenou od zaměstnavatele, když pracují v režimu home office.

Poškození části, uhrazení celku

Za pozornost stojí přístup, který se uplatňuje na řešení některých škod v rámci pojištění nemovitosti, respektive pojištění stavebních součástí. Největší domácí pojišťovna se zaměřila na škody na estetickém celku. O čem je řeč? Jde o situaci, kdy se z pojištění hradí nejen poškozená část, ale dojde k výměně i nepoškozených celků, které neodpovídají vzhledu a kvalitě opraveného úseku. Představit si to lze u poškození obkladů koupelny. Jestliže škoda vznikne na jedné stěně, ale stávající obklad se již nevyrábí a nově použitý má jiný odstín.

Pojištění
Pojištění majetku toho umí čím dál tím víc (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pojištění i na půjčené věci

Další zajímavou novinkou, kterou lze sjednat v rámci pojištění majetku (ideálně by mělo obsahovat i pojištění občanské odpovědnosti), je pojištění věcí z půjčovny. Zatímco dříve se pojišťovna zdráhaly tyto věci vůbec pojistit nebo je měli ve výlukách, Generali Česká pojišťovna tuto skutečnost mění. „Nově pojišťujeme i zapůjčené movité věci, které si klient zapůjčí z oficiální půjčovny,“ upřesňuje Jana Flajšarová. Podle ní tak pojištění kryje například škody na nářadí zapůjčeném z hobby marketu nebo třeba svatební šaty.

Rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti

Pojišťovny potvrzují, že lidé si stále neuvědomují, že pojištění majetku v sobě obsahuje dílčí pojištění. Doporučujeme, aby majitelé domů ale i bytů měli vždy sjednané vlastní pojištění nemovitosti a k tomu ještě pojištění domácnosti (tedy vybavení a všeho, co není pevně spojené s nemovitostí). Existuje na to obecně známá poučka, kterou je vhodné lidem stále připomínat: pokud bychom dům otočili vzhůru nohama, tak vše, co by zůstalo na svém místě, má být ošetřené pojištěním nemovitosti, vše ostatní pak pojištěním domácnosti.

Publikováno: 8. 9. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima