Knižní novinky: Kapesní atlas hub a Vše o pěstování hub

Nový Kapesní atlas hub představuje 165 nejčastějších druhů podle míst, kde obvykle rostou. Tato praktická příručka houbařům pomůže oblíbené houby jednoduše najít a ty neznámé podle popsaných charakteristických rysů snadno rozpoznat a spolehlivě určit. Vše o pěstování hub je praktická příručka s návody a tipy pro pěstování hub v domácích podmínkách včetně návodů na uchovávání a konzervování. Pro ty, kteří chtějí získat první pěstitelské zkušenosti, jsou v knize doporučení na 17 druhů hub vhodných pro domácí pěstování. Knihy vychází v Nakladatelství KAZDA 3. září 2021.

Hans E. Laux: Kapesní atlas hub a Folko Kulman: Vše o pěstování hub (Zdroj: Nakladatelství Kazda)

Hans E. Laux: Kapesní atlas hub

Velmi mnoho druhů hub se vyskytuje na zcela různorodých místech, nejen v lese, ale i mimo něj – například na loukách a travnatých místech, na okrajích cest a na polích. Často lze na houby narazit také v parcích, na hřbitovech, v zahradách, a dokonce i v okrasném trávníku. Pečárka opásaná dokáže ve městech dokonce prorazit asfaltem. Houby tak nabízejí široké, takřka nevyčerpatelné pole působnosti pro houbaře.

Mnohé druhy hub najdeme jen ve zcela specifických typech lesa. Klouzek sličný nebo ryzec pravý proto budete marně hledat v listnatém lese, v jehličnatém lese zase nenarazíte na kozák březový, ryzec peprný nebo terčovnici síťnatou. Hřiby smrkové a hnědé upřednostňují jehličnaté lesy, žampionům se zase daří na loukách a v parcích. A pak ještě existují houboví specialisté, kteří jsou vázaní na zcela konkrétní druhy stromů nebo biotopů – březovník obecný roste jen na bříze, podloubník siný pouze v mokřadech pod olšemi a hřib příživný jenom paraziticky na pestřeci obecném. Díky těmto znalostem své oblíbené houby najdete mnohem jednodušeji.

BANNER_3_210x210_fcb_Atlas_hub_nahled
Fotografický průvodce světem hub je tu pro vás (Zdroj: Nakladatelství Kazda)
TITULNI_obalka_Atlas_hub_nahled
Kapesní atlas hub aneb průvodce přírodou (Zdroj: Nakladatelství Kazda)

Kapesní atlas hub je skvělým průvodcem na výpravách za houbovou nadílkou. Příručka obsahuje popisy 165 našich nejznámějších hub, přes 170 barevných fotografií, více než 80 barevných kreseb, jasné označení jedlých, nejedlých a jedovatých hub a sezonní kalendář s přehledem toho, kdy sbírat oblíbené houby.

„A teď už nezbývá než vyrazit v pevné obuvi a vhodném oblečení, s košíkem a nožíkem do přírody. Sbírejte vždy jen ty houby, které zcela bezpečně znáte. Pokud si nejste některými druhy jistí, poraďte se s odborníkem. Tento atlas bude skvělým průvodcem na vaší cestě za poznáním hub,“ říká autor Kapesního atlasu hub – Hans E. Laux – člen Německé společnosti pro mykologii.

Atlas_hub_3D_nahled
Nový atlas hub vás v lese nenechá na pochybách, že sbíráte skutečně jedlé druhy (Zdroj: Nakladatelství Kazda)

Informace o knize Kapesní atlas hub:

Autor: Hans E. Laux • Překlad: Štěpánka Podlešáková • Počet stran: 176 • Formát: 132 × 193 mm

Originální název: Pilzfürer für unterwegs • Doporučená cena: 298 Kč • Cena v e-shopu nakladatele: 238 Kč

Nakladatelství KAZDA www.knihykazda.czISBN (EAN): 978-80-7670-041-3 • Datum vydání: 3. 9. 2021

Odkaz na knihu na webu nakladatele: Hans E. Laux: Kapesní atlas hub - Nakladatelství Kazda (knihykazda.cz)

Nakladatelství Kazda rovněž nabízí druhou novinku:

Folko Kulman: Vše o pěstování hub

Návody a rady pro domácí pěstitele

Mnoho druhů jedlých hub lze bez problémů pěstovat na zahradě, terase nebo přímo v domě či ve sklepě. Tak je možné zásobovat se čerstvými houbami celoročně a kdykoli si na nich pochutnat. V příručce najdete jednoduché a srozumitelné návody, jak si houby můžete sami vypěstovat, starat se o ně a jak je chutně zpracovat v kuchyni. Kniha obsahuje nejdůležitější tipy pro domácí pěstitele hub: substráty, způsoby pěstování v interiéru i venku, správné metody očkování a péče, tipy, jak celý rok sklízet, skladovat a konzervovat jedlé houby a podrobné popisy nejoblíbenějších druhů hub ideálních pro pěstování doma, které nejsou náročné na péči, rychle rostou a dají se různorodě využít. Nechybí ani tipy na nejvhodnější stanoviště pro pěstování – od stinných míst na zahradě, přes truhlíky na balkoně či dokonce v bytě. 

BANNER_4_fcb_Pestovani_hub_nahled
Víte, že houby můžete pěstovat i doma? (Zdroj: Nakladatelství Kazda)

„Na zahradě rostou houby na místech, která jsou pro zeleninu, ovoce či bylinky příliš stinná. Ať už je budete pěstovat na dřevěných špalcích, balících slámy, nebo speciálních hotových substrátech, pokud jim dopřejete správnou péči, bohatá sklizeň chutných a neobvyklých hub vypěstovaných doma je zaručená. Na dostatečně zastíněném místě mohou růst i v květináči nebo v truhlíku na balkoně či terase. Celé řadě hub se skvěle daří také v interiéru, kde je lze pěstovat po celý rok – například v kuchyni či v koupelně, na okenním parapetu nebo v nějakém tmavším zákoutí bytu,“ říká v knize Vše o pěstování hub její autor Folko Kullmann.

BANNER_6_fcb_pestovani_hub_nahled
Co všechno si můžete vypěstovat doma, napoví nová kniha (Zdroj: Nakladatelství Kazda)
Pestovani_hub_3D_nahled
Vše o pěstování hub naleznete v této praktické příručce (Zdroj: Nakladatelství Kazda)

O autorovi:

Folko Kullmann je autorem mnoha knih. Působí jako novinář a specializuje se na zahrádkářská témata. Sám už řadu let zahradničí, a to nejen na vlastní zahradě, ale také na balkoně a terase. Jako správný zahrádkář neustále zkouší něco nového a experimentuje s neobvyklými pěstebními metodami i rostlinami – houby nevyjímaje. O své bohaté zkušenosti se dělí se čtenáři svých publikací a odborných časopisů.

Informace o knize Vše o pěstování hub:

Autor: Folko Kullmann • Překlad: Martin Sobkuljak • Počet stran: 96 • Formát: 168 × 240 mm

Doporučení cena: 298 Kč • Cena v e-shopu nakladatele: 238 Kč

Originální název: Pilze anbauen - Kultverfahren, Arten und Rezepte 

Nakladatelství KAZDA www.knihykazda.cz ; ISBN (EAN): 978-80-7670-042-0 • Datum vydání: 3. 9. 2021

Odkaz na knihu na webu nakladatele: https://www.knihykazda.cz/vse-o-pestovani-hub/

Publikováno: 14. 9. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima