Kdy reálně hrozí nejvyšší nákaza klíšťovou encefalitidou?

Nebezpečnou klíšťovou encefalitidou nás mohou nakazit klíšťata, velmi nebezpeční parazité, kteří nás mohou infikovat mnoha chorobami, některými i smrtelnými. Jaro i léto znamená zvýšenou aktivitu klíšťat, ale stejně tak dokážou řádit i během teplého podzimu. Venku panuje přiměřená vlhkost a teploty zpravidla neklesají pod 5 °C.

Kdy reálně hrozí nejvyšší nákaza klíšťovou encefalitidou? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Právě proto zaznamenali loni hygienici 22 % případů klíšťové encefalitidy po celé republice až mezi říjnem a koncem prosince. V některých krajích (Praha, Vysočina a Liberecký) to je dokonce 31 až 34,5 %. Jedinou účinnou prevencí je očkování. Absolvovat ho můžete celoročně.

Klíšťovou encefalitidou se nakazíme jen na jaře nebo v létě? Kdepak! Loni bylo 22 % případů onemocnění až na podzim

První pacienti s klíšťovou encefalitidou se každoročně objevují již v dubnu a rychle přibývají v dalších měsících, obvykle až do listopadu či prosince,“ vyvrací MUDr. Dita Smíšková, Ph.D. z Kliniky infekčních nemocí z Nemocnice Na Bulovce mýtus, že s koncem léta končí i sezona klíšťat.

Podzimní měsíce (říjen – prosinec) jsou stále ještě ideální na výlety do přírody. Bohužel počasí v tu dobu bývá příznivé i pro klíšťata, která se skrývají v travnatých a listnatých porostech do 1 m. Dokud neklesnou denní či noční teploty trvale pod 5 °C, mohou vás tito malí tvorové nakazit klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. Vzhledem k tomu, že klíšťata nejsou jen v lesích, na loukách a kolem vody, počítejte s tím, že v nebezpečí jste i v městském parku nebo na vlastní zahradě. Stačí práce na pozemku, venčení pejska nebo rekreační procházka, z níž si můžete jedno přinést.

Infografika
Infografika aktivit klíšťat (Zdroj: Focus Agency, s.r.o.)

Encefalitidu přenese klíště do 2 hodin. Lék neexistuje

Lymeskou boreliózu na vás klíště přenese do 24 až 48 hodin, což je doba, kdy se zpravidla stačíte prohlédnout a osprchovat. Oproti tomu klíšťovou encefalitidou vás může nakazit již do 2 hodin po zakousnutí. První příznaky onemocnění se velmi podobají chřipce. Bolest hlavy, celková únava těla a zvýšené teploty, které po pár dnech odezní. Po pár dnech až týdnech zdánlivého klidu se nemoc vrátí a udeří v plné síle nesnesitelnými bolestmi hlavy, závratěmi, horečkou, světloplachostí a třesem. Pacienty poté čeká pravděpodobně několik týdnů až měsíců pracovní neschopnosti, mnohdy i hospitalizace. Lékaři jsou totiž zatím schopni jen tlumit projevy, aby pro pacienty byla situace snesitelnější.

U řady pacientů vídáme dlouhodobé i trvalé následky – časté bolesti hlavy, poruchy paměti a soustředění, zhoršení nebo ztrátu sluchu, ale i těžká, mnohdy trvalá ochrnutí končetin. Každoročně několik pacientů s klíšťovou encefalitidou umírá. Je běžné, že rodinní příslušníci pacienta, kteří byli přímými svědky jeho onemocnění, se poté nechávají očkovat, pro pacienta samotného je ale už pozdě,“ varuje MUDr. Dita Smíšková, Ph.D. Až několik měsíců po ukončení léčby pociťuje 10 % nemocných poruchy koncentrace, paměti, nespavost/spavost a úzkost. Někteří cítí následky i roky.

Encefalitida
Názorný obrázek rozvíjející se encefalitidy v nervovém centru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nečekejte na zimu a naočkujte se nyní

Doporučení naočkovat se v zimě pramení z toho, že venkovní teploty jsou pod 5 °C a klíšťata v tu chvíli nevylézají. Je tedy dost času projít celým trojfázovým procesem. Vzhledem k tomu, že pětina až čtvrtina lidí se loni nakazila klíšťovou encefalitidou mezi říjnem a koncem prosince, nečekejte až na zimu a naočkujte se nyní.

Očkování
Jedinou spolehlivou ochranou je očkování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Očkování se dá zvládnout rychle. Pojišťovny přispívají

Základní očkování se skládá z 3 dávek. Termín 1. dávky je na vás a praktickém lékaři. Pro 2. dávku můžete jít nejdříve za 3 týdny a nejdéle za 3 měsíce. Plně chránění proti nakažení klíšťovou encefalitidou jste už 14 dní po 2. dávce. Čím dříve se tedy objednáte k lékaři a necháte se naočkovat, tím menší riziko vám hrozí. Poslední 3. dávku absolvujete minimálně 5 měsíců a maximálně 12 měsíců po 2. dávce. Zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů na očkování přispívají, a to až do výše 1500 Kč. 

Publikováno: 13. 9. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima