Udělejte dobrý skutek, založením včelího bufetu pomůžete včelám

Zakládejte včelí bufety! Včely jsou jedním z nejdůležitějších živých tvorů na planetě. Na jejich opylování závisí velká část kvetoucích rostlin a stromů na Zemi. Ani lidské zemědělství se bez nich neobejde. Bohužel si jich člověk vůbec neváží a soustavným přechemizováním a technologizací zemědělství dochází k postupnému, a navíc i markantnímu úbytku včel v přírodě.

Udělejte dobrý skutek, založením včelího bufetu pomůžete včelám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Měli bychom si uvědomit, že jakmile zmizí včely, dojde k rozpadu přirozeného řádu v přírodě a bude to mít nesmírně závažný dopad na celé lidstvo. Pomozme proto včelám vrátit se zpět.

Pomozte včelám založením včelího bufetu

Včely jsou jedním z důležitých článků přírodního řetězce. Neobejdou se bez nich rostliny, zvířata a bohužel ani lidé. Není to zdaleka jen o tom, že nám včely dávají med, vosk nebo mateří kašičku. Jejich prvořadým úkolem je opylování rostlin, díky tomu pak mohou rostliny zrát a dávat plody. Je to neměnný systém, který funguje desetitisíce let. Avšak díky člověku může také skončit.

Včelí populace se bohužel snižuje – civilizačním tlakem na životní prostředí a velkou chemizací zemědělství se ocitly ve vážném ohrožení, jejich populace poklesla v posledních letech o desítky procent. Zatím si spousta lidí a institucí tento fakt neuvědomila, ale pak může být pozdě. 

Včely
Včely jsou jedním z důležitých článků přírodního řetězce (Zdroj: Fiskars.cz)

Včelám můžeme pomoci! Zasetí medonosných rostlin a vytvoření včelího bufetu je jednoduchá a účinná cesta, jak je podpořit. A nejedná se jen o včelu medonosnou, ale i další druhy včel nebo čmeláky. Pro naše podmínky je ideální rostlinou svazenka vratičolistá. Seženete ji bez problémů v osivech nebo v rámci akce v roce 2021 v limitovaném množství k zahradním výrobkům Fiskars.

Svazenka vratičolistá

Svazenka vratičolistá je jednoletá rostlina, cca 60 cm vysoká. Vysévat se může hned po jarních mrazících až do srpna. Kvést začíná necelé 2 měsíce po vysetí. Květy mají velké množství nektaru, který obsahuje až 40 % cukrů.

Svazenka roste nejlépe na lehkých, propustných či písčitých půdách. Špatně snáší trvale zamokřené nebo kyselé půdy. Ideální je teplé stanoviště a přímé slunce, dobře snáší letní sucho. Má příznivý vliv na půdní strukturu a půdní mikroorganismy, hustý kořenový systém a brání erozi. Vydrží kvést dlouho – zhruba tři týdny, po této době se doporučuje nové osetí. Až se vám zadaří, odmění vás pohled na kousek zahrady či pole s bohatými květy a spokojeně hodující včely.

Svazenka
Lány svazenky mohou včelám velmi pomoci (Zdroj: Fiskars.cz)

Jak na setí?

Svazenka má velmi drobná semena, která svádí k příliš hustému setí. Potom rostliny mohou polehávat či zahnívat. Abychom dosáhli řídkého osetí, je dobré semínka namíchat s říčním pískem a sít jen opravdu málo – postačí cca 4 g směsi na 1m². Zamáčkneme pod povrch, aby nám semena hned nesezobali ptáci!

Svazenka detail
Svazenka vratičolistá včelám nabízí spoustu potravy (Zdroj: Fiskars.cz)

Publikováno: 17. 9. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima