Navštivte otevřenou dílnu v Mladé Boleslavi FabLab

Zajímají vás auta, jejich výroba nebo vývoj? Přesně pro vás máme senzační nápad. V mladoboleslavské Pluhárně se od 20. září na týden otevře prostor tzv. FabLabu, tedy moderní dílny pro školáky, studenty i profesionály a startupisty. Zkušební provoz FabLabu nabídne každý den jeden zajímavý workshop a prostor pro volné tvoření. Na programu jsou také přednášky s odborníky na téma 3D tisku či umělé inteligence.

Navštivte otevřenou dílnu v Mladé Boleslavi FabLab (Zdroj: Make More)

Seznamte se s FabLab

„Myšlenka otevřené díly – tzv. FabLabu – v Mladé Boleslavi žije už více než dva roky a také díky ní jsme začali podporovat proměnu Pluhárny,“ říká Ladislav Kučera z Nadačního fondu Škoda Auto. Dříve zapomenutá hala v centru Mladé Boleslavi se za přispění nadačního fondu a Střední průmyslové školy zbavila nánosů suti a starého harampádí a nákladní auta v garáži vystřídal bar a pestré kulturní akce. „Díky organizátorům Maker Faire Festivalu, který se v Pluhárně koná letos už potřetí, teď můžeme spustit zkušební provoz dílny pro první kutily,“ doplňuje Kučera.

V mladoboleslavské Pluhárně se od 20. září na týden otevře prostor tzv. FabLabu
V mladoboleslavské Pluhárně se od 20. září na týden otevře prostor tzv. FabLabu (Zdroj: Make More)

FabLab je ideálním místem pro vzdělávání a tvoření, a to jak s tradičními nástroji, tak i moderními technologiemi jako je např. 3D tisk, CNC routery a lasery. V dílně se naučíte pájet i programovat roboty a dostanete přístup ke strojům, jež jsou jednotlivcům často finančně nedostupné. FabLab nejen že skrze moderní kroužky a kurzy vzdělává, ale umožňuje růst a rozvoj již existujícím projektům. Nabízí možnost prototypovat a vyrábět v malých sériích předtím, než je produkt uveden na trh. „Demokratizuje se tak nejen přístup k technologiím a vybavení, ale také samotný výrobní proces,“ říká Vojta Kolařík z organizace Make More a doplňuje: „Naším cílem je mimo jiné vzdělávat mladé lidi a ukazovat jim, že vytvořit vlastní produkt je možné. FabLab jim poskytne potřebné know-how, technologické zázemí i inspiraci a kontakty.“

Moderní dílny pro školáky, studenty i profesionály a startupisty nabízí možnost seberealizace
Moderní dílny pro školáky, studenty i profesionály a startupisty nabízí možnost seberealizace (Zdroj: Make More)

Organizátoři oblíbeného festivalu Maker Faire zahájí v Mladé Boleslavi zkušební provoz dílny již v pondělí 20. září před víkendovým festivalem. Dílna bude otevřena každý den všem zájemcům od 15:00 do 17:00. Od 18:00 pak budou probíhat workshopy pro rodiny s dětmi, v rámci nichž si účastníci vyrobí chytrou ptačí budku, vlastní powerbanku, oživí robota nebo vytvoří vlastní deskovou hru. Na workshopy je potřeba se rezervovat. Večerní program pak nabídne přednášky – v pondělí o 3D tisku a ve středu o umělé inteligenci.

Realizátoři budou během zkušebního týdne sbírat data o fungování prostoru, vybavení i programu a využijí je následně pro budování stálé dílny FabLab. Její otevření je plánováno na rok 2022.

Více informací a rezervace na program na webových stránkách.

Na programu jsou také přednášky s odborníky na téma 3D tisku či umělé inteligence
Na programu jsou také přednášky s odborníky na téma 3D tisku či umělé inteligence (Zdroj: Make More)

O FabLab

FabLab je typ otevřené dílny, která je přístupná veřejnosti, je místem pro všechny lidi bez rozdílu, kteří chtějí tvořit, rozvíjet svou kreativitu, sdílet nápady, vyrábět, inspirovat a vzdělávat se. Taková dílna kloubí tradiční výrobní postupy a nástroje s moderními výrobními technologiemi, mezi které patří například 3D tiskárny, 3D skenery, laserové řezačky, řezací plotry, CNC stroje, IoT, programovatelné vyšívací stroje a mnohé další.

FabLab je zkratka z angl. Fabrication Laboratory, která odkazuje na originální koncept otevřené dílny vycházející z Massachusettské univerzity (MIT). Označení FabLab zaručuje, že taková dílna má určité vybavení, nabízí určité služby veřejnosti a je zapojena do celosvětové sítě FabLabů.

V České republice pod tímto označením funguje několik dílen (v Praze, Brně a Liberci) a dokonce i jeden kamion. Kde všude jsou dílny, najdete na webu Asociace Otevřených dílen.

Zkušební provoz FabLabu nabídne každý den jeden zajímavý workshop
Zkušební provoz FabLabu nabídne každý den jeden zajímavý workshop (Zdroj: Make More)

O Nadačním fondu Škoda Auto:

Nadační fond ŠKODA AUTO byl založený v roce 2018 s cílem zatraktivnit mladoboleslavský region. Od té doby podpořil celou řadu projektů mimo jiné v oblasti dopravní bezpečnosti, rozvoje veřejného prostoru nebo zdravotnictví. V centru aktivit fondu jsou občané Mladoboleslavska, jedním z jeho klíčových programových pilířů se proto stala dlouhodobá podpora občanské společnosti. Na pomoc veřejně prospěšným organizacím zasažených epidemií koronaviru byly v roce 2020 vyhlášeny dva granty Krizového fondu. V roce 2021 fond zařadil mezi své priority také podporu kulturního života v regionu (www.kulturamazelenou.cz). Fond je iniciátorem a hlavním partnerem platformy Nové Boleslavsko, jejímž cílem je propagovat spolupráci a zajímavé projekty napříč regionem. 

http://www.nfsa.cz

Publikováno: 20. 9. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima