Nástěnné hodiny Bohematic zdobí grandhotel Pupp

Ve spolupráci se sklárnou Moser vyrobili šikovné ruce mladých hodinářů z české hodinářské manufaktury Bohematic v Novém Městě nad Metují unikátní dílo. Jedná se velké designové nástěnné hodiny, které od zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech zdobí centrální recepci Grandhotelu Pupp v Karlových Varech.

Nástěnné hodiny Bohematic zdobí grandhotel Pupp (Zdroj: Tomáš Polák)

Mladá česká hodinářská manufaktura Bohematic, zaměřující se na ruční výrobu unikátních malosériových mechanických hodinek v Novém Městě nad Metují, se spojila s přední českou sklárnou Moser, tradiční ruční manufakturou celosvětově reprezentující českou sklářskou tradici. Společně vytvořili velké designové nástěnné hodiny, které od zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech zdobí centrální recepci Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Design hodin je výsledkem práce studia Olgoj Chorchoj a designérů Michala Froňka a Jana Němečka.

Ručky hodin pohání švýcarský synchronní strojek na 220 V
Ručky hodin pohání švýcarský synchronní strojek na 220 V (Zdroj: Tomáš Polák)

„Grandhotel Pupp je pojem. Legenda stará více než tři století. Zanechat tvůrčí stopu na jeho současné podobě je čest, a když se nám naskytla příležitost vytvořit nové hodiny do jeho impozantní recepce, neváhali jsme ani chvíli,“ říká Josef Zajíček, CEO a investor značky BOHEMATIC.

„Pod hodinami je umístěný nápis Karlovy Vary jako narážka na typické recepční hodiny ukazující čas v různých světových metropolích. Celé město i hotel ale žijí vlastním tempem, proto je karlovarský čas jediný, o který tu běží,“ říká s nadsázkou generální ředitel hotelu Jindřich Krausz. „Instalace hodin byla také pomyslnou třešničkou, kterou jsme zakončili rozsáhlou rekonstrukci recepce Grandhotelu Pupp,“ doplňuje.

Hrany masivního skla jsou sraženy do leštěných faset
Hrany masivního skla jsou sraženy do leštěných faset (Zdroj: Tomáš Polák)
Mistři skláři karlovarského Moseru vyrobili dvanáct segmentů v kouřové barvě vybroušené na milimetry přesně do rámu
Mistři skláři karlovarského Moseru vyrobili dvanáct segmentů v kouřové barvě vybroušené na milimetry přesně do rámu (Zdroj: Tomáš Polák)

Majitelé svůj milovaný hotel neúnavně vylepšují jak po stránce architektonické a estetické, tak po stránce uživatelské. „Nad recepcí Grandhotelu Pupp v minulosti téměř určitě nějaké hodiny visely, ale žádná vizuální dokumentace se nedochovala. Šli jsme tedy, dalo by se říct, ve šlépějích, které již dávno zavál sníh. Vytvořit tak dominantní dílo jako jsou centrální hodiny slavného hotelu je nemalá výzva,“ říká Michal Froněk, Art Director značky BOHEMATIC, a dodává: „Oslovili jsme s návrhem na spolupráci další ikonickou českou značku, sklárnu Moser, která k naší radosti výzvu přijala. Vzniklo tak spojení dvou firem v úplně rozdílné fázi vývoje: mladého, dravého Bohematicu a zralého, zkušeného Moseru s jeho unikátní barevnou škálou skla, dokonalým brusem a leštěním.“

Mistři skláři karlovarského Moseru vyrobili dvanáct segmentů v kouřové barvě vybroušené na milimetry přesně do rámu. Hrany masivního skla jsou sraženy do leštěných faset, které dávají vyniknout moserovské kvalitě materiálu. Loga a ciferník jsou pískované, zlacené a ručně leštěné. Font číslic je výsledkem práce a úprav ve studiu Najbrt.

S ručkami hodin v tak výjimečné velikosti bylo nutné také trochu experimentovat
S ručkami hodin v tak výjimečné velikosti bylo nutné také trochu experimentovat (Zdroj: Tomáš Polák)
Hodiny celkem váží 40 kg
Hodiny celkem váží 40 kg (Zdroj: Tomáš Polák)

S ručkami hodin v tak výjimečné velikosti bylo nutné také trochu experimentovat. Musely být lehké, aby je strojek bez nadměrné zátěže utáhl, ale zároveň tuhé, aby dobře držely tvar. Nakonec se ukázala jako nejlepší kombinace odlehčené slitiny s obdélníkovými výseky. Ručky hodin pohání švýcarský synchronní strojek na 220 V. Hodiny celkem váží 40 kg a hodinářům manufaktury Bohematic z Nového Města nad Metují práce na nich zabrala stovky hodin.

Publikováno: 25. 9. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima