Mějte energie v novém domě pod kontrolou, aneb změna dodavatele po přestěhování

Stěhování do nového bydlení vždy doprovází nemalé množství změn, a jednou z nich může být i změna stávajícího dodavatele energie do objektu. Ačkoliv se může, a to částečně oprávněně, zdát, že je třeba při přesunu do nového řešit důležitější věci, včasná změna dodavatele elektrické energie vám může ve finančně náročném období ušetřit nemalé peníze a starosti. Navíc to ani nemusí být žádná velká dřina.

Stěhování přináší spoustu změn, a jednou z nich by mohla být i změna dodavatele energie. Za výhodnějšího a kvalitnějšího (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Chtějte pro sebe to nejlepší

Ne každý člověk věnuje při stěhování pozornost současnému dodavateli energie. Vy byste ale podobnou chybu udělat neměli. Špatně nastavené smlouvy nebo vysoká cena za elektřinu se totiž mohou do budoucna proměnit v nepříjemná překvapení. A těm se nejjednodušeji vyhnete tak, že po nastěhování nebo ještě před ním, důsledně prostudujete smlouvy se stávajícím dodavatelem. A jakmile se vám něco nebude zdát, nebo se jen budete chtít rozhlédnout, zda pro vás energetický trh nemá výhodnější nabídku, je čas začít přemýšlet nad změnou.

Při stěhování do nového bydlení je třeba ohlídat si spoustu věcí, jednou z nich by měly být i aktuální smlouvy s dodavatelem energie
Při stěhování do nového bydlení je třeba ohlídat si spoustu věcí, jednou z nich by měly být i aktuální smlouvy s dodavatelem energie (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Není to jenom o penězích

Při změně dodavatele energií máte na výběr z asi osmdesáti společností. Podle čeho si tedy vybrat? Je samozřejmě logické dívat se jako první na cenu. Pamatujte ale, že cena by nikdy neměla být jedinou oporou vašeho rozhodnutí. Za skvělou cenou se totiž mohou někdy ukrývat překvapivé smluvní pokuty, dlouhé výpovědní lhůty nebo celkově špatná úroveň zákaznického servisu. Kromě samotné ceny se tedy raději podívejte na zoubek i dalším aspektům.

Na co si kromě ceny za energie dát pozor

  • smluvní podmínky
  • rychlost a kvalita zákaznického servisu
  • reference od stávajících klientů a známých
  • historie, ocenění a pověst společnosti
  • jednorázové (aktivační) a měsíční (za správu odběrného místa) poplatky
Ušetřit peníze zní vždy lákavě, cena by ale při změně dodavatele neměla být jediným faktorem
Ušetřit peníze zní vždy lákavě, cena by ale při změně dodavatele neměla být jediným faktorem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zeptejte se známých a sousedů

Velmi cennou komoditou se mohou při plánování změny dodavatele energie stát reference. Zahoďte ostych a zeptejte se známých nebo nových sousedů, jaké mají zkušenosti se svými dodavateli. Popřípadě zavítejte do internetových diskusí, kde se to zkušenostmi klientů jenom hemží. Ale pozor, ne vše tu musí být nutně pravda. Větší váhu raději přikládejte opravdovým lidem a jejich opravdovým zkušenostem. A ve chvíli, kdy budete mít dostatek podkladů pro vaše rozhodnutí, můžete se pustit do samotné změny.

Dejte pozor na smluvní chytáky a kličky

Jako první si při změně dodavatele energie po nastěhování do nového nastudujte podmínky, které má pro ukončení smlouvy nastavené dodavatel současný. Jedno prolistování dokumentu vám v tomto případě může ušetřit tisíce korun. Jak musíte smlouvu ukončit? Nehrozí vám za to pokuta? To vše potřebujete vědět. A pokud ve smlouvě, kterou jste s novým bydlením získali, nemůžete dané informace dohledat, obraťte se na samotného dodavatele.

Ze zákona na ně máte právo. Ukončení vztahu se současným dodavatelem je obecně jednodušší v případě, kdy máte smlouvu na dobu neurčitou, kde bude pravděpodobně jedinou nepříjemností výpovědní lhůta. V případě, že je smlouva, jíž jste nyní majitelem, na dobu určitou, připravte se na to, že vás dřívější ukončení bude nejspíše něco stát.

Někdy stačí pár podpisů

Vypovězení smlouvy se stávajícím dodatelem energie, ke kterému jste možná přišli takříkajíc jako slepý k houslím, můžete zařídit vy sami. Často se ale nový dodavatel nabídne, že to zařídí za vás. Nebojte se této služby využít, obzvláště pokud jste si nového dodavatele dobře ověřili. Ušetříte si tak čas i starosti. Přepis na nového dodavatele je pak, co se týče administrativy, snadný. O vše ostatní se už postará nový dodavatel. Další dokumenty na vás ale ještě mohou čekat při dokončení této administrativní změny, to už ale záleží na podmínkách a praktikách jednotlivých dodavatelů.

Při správném výběru nemusí být změna dodavatele administrativně náročné, stačí několik formulářů
Při správném výběru nemusí být změna dodavatele administrativně náročné, stačí několik formulářů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pozor na trvalé příkazy

Stvrzením přepisu je změna dodavatele energie ve vašem novém bydlení v podstatě dokonána. Po doběhnutí výpovědní lhůty vám začne do domu proudit elektřina od nové společnosti. Vy byste jí za to měli do pěti dnů od zahájení dodávky odeslat takzvaný samoodečet. Počítejte také s tím, že vám po dotažení změny do konce přijde poslední vyúčtování od starého dodavatele. Po dokončení celého procesu si nezapomeňte aktualizovat údaje pro platbu za energie, a to zejména pokud platíte prostřednictvím trvalého příkazu. Včasnou aktualizací údajů se vyhnete tomu, že vaše peníze půjdou bez vašeho vědomí na účet starého dodavatele.

Kde hledat oporu

Tak a je hotovo, vy bydlíte v novém a energie vám do bydlení proudí od nejvýhodnějšího a nejspolehlivějšího distributora. Anebo ne? Pokud jste vše udělali správně a stále se ze stran dodavatelů potýkáte s problémy a neochotou, můžete se obrátit na Českou obchodní inspekci nebo Energetický regulační úřad. Za připomínku také stojí, že ne vždy je nutné touhu po levnějších energiích po nastěhování řešit změnou dodavatele. Někdy pomůže zavolat tomu stávajícímu, zmínit se o možnostech změny, a poté se poptat po lepších nabídkách přímo od něj.

Zdroj: ČEZ

Publikováno: 30. 11. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima