Postcovidový syndrom: Jak se před ním chránit a léčit, poradí nové webové stránky

Stále více lidí, kteří prodělali nákazu koronavirem, si i po vyléčení stěžují na neutuchající zdravotní problémy. Jedná se o tzv. postcovidový syndrom. Ten lze shrnout jako soubor příznaků po prodělaném onemocnění covid 19, bez závislosti na tom, jak těžký byl průběh onemocnění. Nejčastěji jsou to například nevysvětlitelná únava či náhlá dušnost, poruchy spánku, špatná fyzická kondice, vypadávání vlasů, sklony k depresím, potíže se zažíváním.

Postcovidový syndrom: Jak se před ním chránit a léčit poradí nové webové stránky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pacienti často ani netuší, že touto nemocí procházejí a hlavně si neví rady. Srozumitelné informace o postcovidu a léčbě nabízí nové webové stránky www.postcovidovysyndrom.cz. Jejich vznik inicioval MUDr. Rodion Schwarz z Přílepské ordinace.

Postcovidový syndrom

Je ještě stále brzy, abychom věděli, co všechno tato nemoc způsobuje

Vzhledem k tomu, že tady máme nemoc teprve dva roky, lékaři zatím sbírají informace a v podstatě nemají z čeho vycházet. Pacienti často nevědí, kde najít dostatek relevantních informací. „Doporučení zatím neexistují, ty se teprve vytvářejí a právě my, lékaři v první linii jsme ti, kteří je vytváří. My se s postcovidovým syndromem setkáváme a přemýšlíme nad tím, jak ho nejlépe léčit. Máme teď nově s kolegy web, který se jmenuje www.postcovidovysyndrom.cz, a tam budeme průběžně dávat důležité informace pro pacienty,“ vysvětluje praktický lékař pro dospělé MUDr. Rodion Schwarz, který si sám prošel onemocněním covid-19. Díky osobní zkušenosti a znalostem medicíny západní a východní, vyvinul unikátní měsíční postcovidový rekonvalescenční program, který pomohl mnoha pacientům.

MUDr. Rodion Schwarz
MUDr. Rodion Schwarz (Zdroj: Kašpar Public Relations)

Jaké informace lidé na tomto webu najdou?

Na webových stránkách www.postcovidovysyndrom.cz naleznou zájemci ucelené informace o tom, co je vůbec postcovidový syndrom, jak se projevuje, odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, odkazy na odborné výstupy v médiích. Nechybí ani vyjádření a rady praktického lékaře Rodiona Schwarze. Například jak se preventivně onemocnění bránit a v neposlední řadě i možnosti léčby třeba pomocí bylinek či multivitaminových infuzí. Průběžně budou na webové stránky přidávány odborné články a vyjádření dalších lékařů.

Ne na všechno jsou léky, někdy postačí odborná konzultace a pojmenování problému
Ne na všechno jsou léky, někdy postačí odborná konzultace a pojmenování problému (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ohrožení lidé

Syndromem jsou ohroženi všichni, kteří si prošli onemocněním covid-19 bez rozdílu věku či pohlaví. Každý člověk je velice individuální. Byl u nás pacient, který přišel s tím, že jeden den uběhl půlmaraton a druhý den nemohl vyjít do patra, ne že by ho bolely nohy, ale protože byl tak dušný. Nebo ke mně přišla mladá dívka s tím, že po covidu ztratila svou periodu a i to jsme elegantně spravili. U každého se to objevuje jinak, ale ta léčba by měla být vždy z části obecná a zčásti individuální, tedy podívat se na pacientův věk, pohlaví atd.,“ upozorňuje MUDr. Rodion Schwarz, který do své lékařské praxe implementuje tradiční čínskou medicínu a CBD kapky.

V ordinaci doktora Scwarze naleznete pochopení a pomoc
V ordinaci doktora Scwarze naleznete pochopení a pomoc (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Příznaky

Nejčastějšími příznaky postcovidového syndromu se vážou k dolním dýchacím cestám a k plícím. Proto vyvstává otázka návštěvy na pneumologii, kde se zabývají plicními onemocněními. Proto se pacientům doporučuje vyhledat lékaře, který má hlavně povědomí o postcovidovém syndromu. Na specializaci v tuto chvíli skutečně nezáleží. Jedná se totiž o obšírnou symptomatiku, protože téměř vždy zasahuje do více oborů.

Navštivte webovky s dostupnými informacemi
Navštivte webovky s dostupnými informacemi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Publikováno: 3. 10. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima