Komín bývalého teplárenského areálu v Jablonci nad Nisou šel v sobotu 25. září 2021 dopoledne k zemi. Betonový monolit o váze deset tisíc tun byl odstřelen za přísných bezpečnostních opatření. Uzavřenou zónu od 7 do 12 hodin strážilo 13 hlídek bezpečnostních složek. Demolici komína i celého areálu Brandlu včetně likvidace odpadu zajistí liberecké zastoupení společnosti Metrostav.
V Jablonci se v sobotu definitivně uzavřela jedna průmyslová etapa
Jablonecké teplárenství rezonovalo v médiích v době před deseti lety jako nejdražší v republice. Aby se město této nelichotivé nálepky zbavilo, odkoupila v roce 2013 radnice většinový balík akcií tehdejší společnosti JTR. „Vedení města přebíralo teplárnu s úmyslem ji zachovat a umožnit občanům Jablonce ekologické a ekonomické vytápění. V letech 2015-2016 došlo k revitalizaci soustavy centrálního zásobování teplem a její přeměně na moderní ekologickou společnost s pevnými ekonomickými základy, s níž se dnes můžeme chlubit,“ říká Jiří Čeřovský, primátor statutárního města Jablonec nad Nisou. Rozsáhlý teplárenský areál na Brandlu se stal po revitalizaci nepotřebným a nevyužitelným, bylo tedy rozhodnuto o jeho demolici, a město tak získá prostor pro další průmyslový rozvoj.
Demolice ikonického komínu je prestižní záležitostí
„Celkové náklady na demolici areálu by dle našich propočtů neměly překročit 1,5 milionu korun, přičemž největší část financí spolkne likvidace nebezpečného odpadu,“ uvádí Boris Pospíšil, člen představenstva pověřený řízením Jablonecké energetické. Dodavatelem demoličních prací je liberecké zastoupení společnosti Metrostav. „Metrostav není jen metro, mosty, nemocnice a tunely, ale i mnoho významných regionálních staveb. Demolice nejvyššího komínu v Libereckém kraji je proto pro nás nejen výzvou, ale protože si uvědomujeme, co tato ikonická stavba pro Jablonečáky znamená, tak samozřejmě i velmi prestižní záležitostí,“ uvádí Jan Syrůček, ředitel oblastního zastoupení Metrostav v Liberci.
Pád k zemi za cca 7 vteřin, likvidace odpadu bude prací na měsíce
Na odstřel komínu o váze okolo deseti tisíc tun bylo použito celkem 75 kg plastické trhaviny typu dynamit. „Na komíně je geodeticky vytyčena osa pádu a destrukční řez, ve kterém je vyvrtáno celkem 250 vývrtů pro dílčí nálože. Navrtán je jak vlastní nosný plášť, tak i žáruvzdorná vyzdívka uvnitř komínu. Pro zajištění směru pádu jsou dále připraveny tzv. klouby, které zajistí spolehlivé odlomení komínového dříku v definovaném místě. Směr pádu je určen přes budovy bývalého teplárenského areálu, které jsou určeny pro částečné utlumení energie dopadu tělesa komínu. Tyto budovy jsou už nyní zcela vyklizeny. Samotný pád tělesa komínu k zemi bude trvat asi sedm vteřin od vlastního odstřelu,“ popisuje za Metrostav a.s. vedoucí trhacích prací Vladimír Pravda, technický vedoucí odstřelů, který celou akci řídí.
Likvidace sutin potrvá několik měsíců. „Zájmem Metrostavu samozřejmě je zlikvidovat odpad co nejdříve. Předpokládaná doba je přibližně čtyři měsíce, ale vzhledem k tomu, že je již konec září, bude hodně záležet na tom, co nám dovolí klimatické podmínky,“ uvádí Jan Syrůček. Veškerý odpad, který demolicí areálu vznikne, jedná se zejména o ocel a beton, projde tříděním a recyklací. Beton se rozdrtí na recyklát a nevyužitelný či nebezpečný odpad bude zlikvidován v souladu s platnými právními předpisy.
Jablonec je jedničkou v zelené energetice v ČR
Jablonecká energetická nyní dodává teplo do více než 4 000 domácností a desítek institucí a podnikatelských subjektů v Jablonci nad Nisou, odběratele má také v Liberci a Rychnově u Jablonce. Díky revitalizaci výrazně klesla cena tepla a výrazné zdražování se nechystá ani nyní, kdy dramaticky stoupá cena plynu. „Projekt revitalizace, který se dlouho připravoval ve spolupráci s odborníky na energetiku, umožňuje Jablonci další rozvoj moderních technologií v souladu s trendy 21. století typu kogenerace nebo fotovoltaika. Nadále usilujeme o to, aby se i v oblasti teplárenství Jablonec nad Nisou stal energeticky úsporným městem. Již nyní jsme díky kogeneračním jednotkám nejzelenější dodavatel systému CZT v České republice,“ vysvětluje Milan Kouřil, předseda představenstva Jablonecké energetické.
Publikováno: 1. 10. 2021